Může vám ulcerózní kolitida způsobit plynatost?

Ulcerózní kolitida (UC) může zvýšit množství sirovodíku ve vašem trávicím systému. Tato nadbytečná plynatost může mít za následek častější plynatost, ale mohou pomoci změny vaší stravy a léků.

borchee/Getty Images

Ve Spojených státech přibližně 600 000 až 900 000 lidí trpíte ulcerózní kolitidou (UC).

UC je forma zánětlivého onemocnění střev (IBD), ke které dochází, když se zanítí výstelka tlustého střeva, konečníku nebo obou. To způsobí, že se ve vašem trávicím traktu vytvoří drobné vřídky.

Některé z nejčastějších příznaků UC jsou bolest břicha, krvavá stolice, průjem a zvýšené břišní zvuky. Pokud máte UC, může se také objevit zvýšená plynatost.

Tento článek se blíže podívá na to, proč UC může způsobit, že máte nadbytečný plyn, a co můžete udělat pro snížení této plynatosti.

Proč vás ulcerózní kolitida plyne?

Podle odborníků jedinci s UC produkují ve svém trávicím traktu více sirovodíku. Tento nadbytečný plyn může způsobit bolest žaludku a průjem. Plyn také musí nějakým způsobem opustit trávicí systém, a to prostřednictvím plynatosti.

Navíc lidé s UC mají často zánět v tlustém střevě, což ztěžuje rozklad sirovodíku. Sirovodík může podpořit další zánět. To vytváří cyklus, který může vést k ještě většímu množství plynu.

Pokud máte UC, můžete mít také další stav, který přispívá k nadměrnému plynu. Jeden studie 2018 zjistili, že 76,8 % účastníků, kteří měli UC, mělo také gastritidu, stav, kdy je zanícená výstelka žaludku. Stejně jako u UC je potenciálním příznakem gastritidy nadbytečná plynatost.

Cítí váš plyn jinak, když máte ulcerózní kolitidu?

Plyn způsobený UC může mít velmi silný zápach kvůli zvýšení fermentace sirovodíku a aminokyselin v trávicím traktu. Vůně se může značně lišit v závislosti na řadě faktorů – od léků, které užíváte, jídla, které jíte, jak vaše tělo reaguje na plynatost a další.

Co můžete udělat pro zastavení nebo zmírnění ulcerózní kolitidy?

Změny ve vaší stravě mohou pomoci snížit množství plynu ve vašem trávicím traktu.

Jedním ze způsobů, jak sledovat, jaké druhy potravin mohou způsobit, že máte více plynu, je vést si deník potravin. Zaznamenání potravin, které jíte během dne a zaznamenávání, kdy máte více plynu než obvykle, může vám a vašemu lékaři pomoci určit typy potravin, které spouštějí vaši plynatost.

Můžete také zvážit vyzkoušení diety s nízkým obsahem FODMAP, abyste zjistili, zda vám pomůže snížit plynatost. FODMAP je zkratka pro fermentovatelné, oligo-, di-, monosacharidy a polyoly. I když to zní složitě, ve skutečnosti to znamená, že tento typ stravy omezuje potraviny s určitými cukry, které se ve vašem gastrointestinálním traktu nesnadno vstřebávají.

S dietou s nízkým obsahem FODMAP se budete chtít vyhnout potravinám, jako jsou:

 • pšenice, ječmene a žita
 • česnek
 • některé druhy ovoce, jako jsou jablka, meruňky, třešně, hrozny, hrušky a meloun
 • některé druhy zeleniny, jako je růžičková kapusta, červená řepa, květák, pórek a cibule
 • luštěniny a luštěniny, jako je čočka a většina fazolí
 • sladidla a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy
 • mléko, jogurt, pudink, ovesné mléko a sójové mléko
 • jablečný džus a pomerančový džus

Můžete také zvážit určité změny životního stylu, jako jsou:

 • jíst menší jídla
 • jíst své jídlo pomaleji
 • pít hodně vody
 • omezit příjem alkoholu, sycených nápojů a kofeinu
 • pravidelně cvičit a nesedět po delší dobu
 • vyhýbat se přiléhavému oblečení

Pokud po provedení změn ve stravě a životním stylu máte stále příliš mnoho plynu, promluvte si se svým lékařem nebo dietologem, pokud k němu máte přístup.

Mohou s vámi spolupracovat na vytvoření léčebného plánu ke snížení množství plynného sirovodíku ve vašem trávicím traktu. To může zahrnovat provádění změn ve vašich lécích nebo provádění dalších dietních změn.

Váš lékař může také doporučit přidání nových léků, které pomohou snížit množství plynu, který máte.

Pokud vaše plynatost způsobuje, že se cítíte depresivně nebo v rozpacích, může být užitečné promluvit si s terapeutem. Mohou pomoci s jakýmikoli emocemi, které můžete prožívat.

Často kladené otázky

Existuje denní nebo noční doba, kdy je ulcerózní kolitida častější?

Příznaky UC se s největší pravděpodobností objeví, když stav vzplane. Přesné načasování se bude lišit v závislosti na vaší expozici spouštěčům. Někteří jedinci hlásili více příznaků ráno, což může být důsledkem aktivace tlustého střeva, když se probudíte.

Můžete užívat Gas X na ulcerózní kolitidu?

Nejlepší je vždy si promluvit se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli léky, dokonce i léky bez předpisu, na příznaky UC. Je to proto, že některé léky mohou obsahovat složky, které by mohly zhoršit vaše příznaky. Váš lékař vám může pomoci určit bezpečný léčebný plán, který pro vás dobře funguje.

Dělá žaludeční návlek něco s plynem z ulcerózní kolitidy?

Není na to mnoho výzkumů, ale a studie z roku 2016 dospěli k závěru, že bariatrická chirurgie by mohla pomoci snížit příznaky IBD u jedinců s obezitou.

Jaký druh lékaře léčí ulcerózní kolitidu a plynatost?

Váš lékař primární péče se může podílet na diagnostice a léčbě vaší UC. Mohou vás také poslat ke gastroenterologovi. Gastroenterolog je lékař, který se specializuje na nemoci zažívacího traktu.

UC je často spojena s bolestí břicha, průjmem a krvavou stolicí, ale může také způsobit, že budete plynatější než obvykle.

Vyhýbání se určitým potravinám a provádění některých změn životního stylu a léků může pomoci snížit množství plynného sirovodíku ve vašem trávicím traktu, což může pomoci snížit plynatost.

Je také důležité mít na paměti, že můžete mít více plynu než obvykle z důvodů nesouvisejících s UC. Pokud je vám příliš mnoho plynu nepříjemné, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem, aby s vámi mohl najít řešení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY