Můžete mít psoriázu a ekzém současně?

I když je to neobvyklé, je možné mít psoriázu i ekzém současně. Je důležité, abyste byli schopni rozlišit podmínky, abyste se ujistili, že dostanete správnou léčbu.

Můžete mít ekzém a lupénku dohromady?

Psoriáza a ekzém jsou kožní onemocnění, která způsobují svědění kůže a vyrážku. Mají podobné příznaky, ale jsou to různé stavy s různými příčinami.

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které zvyšuje rychlost ve kterém budujete kožní buňky. Ekzém je také chronická imunitní reakce a je to název pro skupinu stavů, které způsobují vyrážky, svědění a záněty kůže. Ekzém má sedm typů. Atopická dermatitida je nejčastější.

Můžete mít lupénku a ekzém zároveň. Podle National Psoriasis Foundation začíná lupénka nejčastěji v dospělosti mezi 20. a 30. rokem. Vyskytuje se také u lidí ve věku kolem 60 let. Podle National Eczema Association se ekzém může objevit kdykoli v životě.

Jaké výzkumy ukazují, zda můžete dostat ekzém a lupénku současně

Výzkum naznačuje, že můžete mít ekzém a lupénku současně.

A revize 2021 z 31 studií, které zahrnovaly slova „atopický ekzém“, „lupénka“ a „koexistence“, naznačuje, že atopický ekzém i psoriáza se vyskytují ve 2 % případů. Výsledky byly stejné bez ohledu na to, zda byla jako první diagnostikována psoriáza nebo atopický ekzém.

A studie 2020 zahrnovalo 38 dětí s diagnózou ekzém i lupénka, 41 dětí pouze s ekzémem a 28 dětí pouze s psoriázou. Výzkumníci hledali rozdíly v jejich imunitním systému a v tom, jak se nemoci vzájemně ovlivňují.

Výzkumníci naznačují, že i když je možné, že se oba stavy vyskytnou společně, je velmi vzácné, aby vzplanuly ve stejnou dobu. Častěji jeden vzplane, zatímco druhý ustoupí. Přestože tato studie zahrnovala děti, vědci se také domnívají, že tyto dva stavy se mohou objevit a odeznít v různých fázích života.

Psoriáza se někdy léčí biologickými léky, které blokují funkci imunitních buněk nazývaných T buňky nebo proteiny v imunitním systému. Jeden malý studie 2022 naznačuje, že u některých lidí léčených biologickými látkami se může vyvinout typ ekzému, který se nazývá paradoxní ekzém (PE).

V této studii se u 23 lidí s psoriázou léčených biologickými látkami vyvinula PE 36krát. Z toho v 15 případech lidé přestali brát biologickou látku, ale přešli na jinou biologickou třídu. Jeden přešel na jinou biologickou látku ve stejné třídě.

U devíti lidí se vyvinula PE na více než jedné třídě biologické léčby a dva lidé měli PE i přes přerušení veškeré biologické léčby.

Jak poznat, že máte lupénku a ekzém zároveň?

Psoriáza a ekzém sdílejí některé podobné příznaky, které mohou ztěžovat jejich odlišení. Psoriáza i ekzém způsobují:

 • svědění
 • pocit pálení
 • zarudnutí na světlé pleti a fialové na tmavší pleti
 • suchá kůže
 • škálování

Symptomy jedinečné pro ekzém

Ekzém často začíná v dětství, ale může se vyvinout v jakékoli fázi života. Můžete mít ekzém, pokud zaznamenáte výše uvedené příznaky a také:

 • vyrážka
 • vytékající tekutina
 • jemné škálování
 • puchýře

Ekzém se obvykle objevuje na obličeji, rukou a nohou. Objevuje se také uvnitř loktů, za koleny a v jiných kožních záhybech, zejména u dětí. Dospělí mohou dostat ekzém na obličeji nebo na rukou.

Symptomy jedinečné pro psoriázu

Psoriáza způsobuje, že příliš mnoho kožních buněk roste příliš rychle. Můžete mít psoriázu, pokud zaznamenáte výše uvedené příznaky a:

 • silné, stříbřité šupinky na světlejší kůži
 • purpurově šedé, hladké, lesklé skvrny na tmavší pleti

Psoriáza se může vyvinout kdekoli na těle, ale běžně se vyskytuje na dlaních nebo chodidlech, v kožních záhybech, na loktech, kolenou nebo na pokožce hlavy.

Náplasti s psoriázou jsou lépe definované a silnější v důsledku přemnožení buněk.

Jak lékaři diagnostikují ekzém a lupénku?

K diagnostice ekzému a psoriázy se lékař zeptá na rodinnou anamnézu a zdravotní anamnézu. Budou chtít vědět, zda máte určité stavy, jako je astma nebo senná rýma. Mohou se také zeptat, zda máte příznaky jako bolest kloubů nebo pokrevní příbuzní, kteří mají ekzém nebo lupénku.

Vaše pokožka může být čistá, když navštívíte lékaře. Pokud je přítomna vyrážka, mohou provést biopsii kůže. To vyžaduje znecitlivění malé oblasti a odstranění malého kousku kůže, na který se můžete podívat pod mikroskopem.

Pokud se lékař domnívá, že byste mohli mít psoriatickou artritidu, typ psoriázy, který způsobuje bolesti kloubů, může také odebrat krev, aby ji poslal do laboratoře a objednal vyšetření MRI nebo rentgen.

Lokalizace a typ vyrážky často dávají lékaři možnost zjistit, zda se jedná o ekzém nebo lupénku.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Měli byste kontaktovat lékaře, pokud máte nějakou bolestivou, infikovanou nebo puchýřkovou vyrážku, radí American Academy of Dermatology Association. Ekzém a psoriáza jsou chronické stavy a lékař může doporučit léčbu, která poskytuje úlevu.

Lékaře byste měli kontaktovat také v případě, že se stav navzdory léčbě zhorší nebo se nezlepší.

Odnést

Předpokládá se, že atypické působení imunitního systému způsobuje jak ekzém, tak psoriázu, dvě kožní onemocnění, která se mohou navzájem velmi podobat. K pochopení přesné příčiny je zapotřebí více výzkumu.

Můžete mít oba stavy, i když zřídka vzplanou ve stejnou dobu.

Typicky jsou ekzémové vyrážky suché, svědivé, šupinaté skvrny nacházející se v záhybech kůže nebo na rukou a nohou. Psoriázové skvrny jsou silné, stříbřitě bílé nebo hladké červené nebo nafialovělé oblasti kůže, které mohou svědit, praskat a pálit.

Psoriáza i ekzém jsou chronické stavy, které vzplanou a odezní. Léčba zahrnuje léky, masti a krémy a péči o pokožku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY