Nádrže Ommaya

Co je nádrž Ommaya?

Zásobník Ommaya je plastové zařízení, které se implantuje pod vaši pokožku hlavy. Používá se k dodávání léků do mozkomíšního moku (CSF), čiré tekutiny ve vašem mozku a míše. Umožňuje také vašemu lékaři odebírat vzorky vašeho mozkomíšního moku, aniž byste museli provést punkci páteře.

Zásobníky Ommaya se obvykle používají k podávání chemoterapeutických léků. Váš mozek a mícha mají skupinu krevních cév, které tvoří ochrannou clonu nazývanou hematoencefalická bariéra. Chemoterapie, která je dodávána vaším krevním řečištěm, nemůže překonat tuto bariéru a dostat se k rakovinným buňkám. Zásobník Ommaya umožňuje léku obejít hematoencefalickou bariéru.

Samotná nádrž Ommaya se skládá ze dvou částí. První část je malá nádoba, která má tvar kopule a umístí se pod vaši pokožku hlavy. Tato nádoba je připojena ke katétru, který je umístěn v otevřeném prostoru ve vašem mozku zvaném komora. CSF cirkuluje v tomto prostoru a poskytuje vašemu mozku živiny a polštář.

Chcete-li odebrat vzorek nebo podat léky, váš lékař vpíchne jehlu do pokožky hlavy, aby se dostal do zásobníku.

Jak je umístěn?

Zásobník Ommaya je implantován neurochirurgem, když jste v celkové anestezii.

Příprava

Implantace rezervoáru Ommaya vyžaduje určitou přípravu, jako například:

 • nepít alkohol, jakmile je procedura naplánována
 • neužívat doplňky vitaminu E do 10 dnů po zákroku
 • neužívat aspirin nebo léky obsahující aspirin během týdne před výkonem
 • informovat svého lékaře o jakýchkoli dalších lécích nebo bylinných doplňcích, které užíváte
 • dodržujte pokyny svého lékaře o jídle a pití před zákrokem

Postup

Při implantaci rezervoáru Ommaya váš chirurg začne tím, že vám oholí hlavu kolem místa implantátu. Dále udělají malý řez do pokožky hlavy, aby vložili nádržku. Katétr se protáhne malým otvorem ve vaší lebce a nasměruje se do komory ve vašem mozku. Aby to zabalili, uzavřou řez sponkami nebo stehy.

Samotná operace by měla trvat jen asi 30 minut, ale celý proces může trvat asi hodinu.

Zotavení

Jakmile je nádrž Ommaya umístěna, ucítíte na hlavě malý hrbolek v místě, kde je nádrž.

Pravděpodobně budete potřebovat vyšetření CT nebo MRI do jednoho dne po operaci, abyste se ujistili, že je správně umístěn. Pokud je třeba jej upravit, možná budete potřebovat druhý postup.

Zatímco se zotavujete, udržujte oblast kolem řezu suchou a čistou, dokud nebudou odstraněny sponky nebo stehy. Nezapomeňte informovat svého lékaře o jakýchkoli příznacích infekce, jako jsou:

 • horečka
 • bolesti hlavy
 • zarudnutí nebo citlivost v blízkosti místa řezu
 • vytékající v blízkosti místa řezu
 • zvracení
 • ztuhlost krku
 • únava

Jakmile se z procedury vyléčíte, můžete se vrátit ke všem svým běžným činnostem. Nádrže Ommaya nevyžadují žádnou péči ani údržbu.

Je to bezpečné?

Nádrže Ommaya jsou obecně bezpečné. Postup jejich umístění však nese stejná rizika jako jakákoli jiná operace zahrnující váš mozek, včetně:

 • infekce
 • krvácení do mozku
 • částečná ztráta mozkových funkcí

Aby se zabránilo infekci, může vám lékař předepsat antibiotika po proceduře. Promluvte si se svým lékařem o jakýchkoli obavách z komplikací. Mohou s vámi probrat svůj přístup a dát vám vědět o jakýchkoli dalších krocích, které učiní, aby snížili vaše riziko komplikací.

Dá se to odstranit?

Nádrže Ommaya se obvykle neodstraňují, pokud nezpůsobují problémy, jako je infekce. Ačkoli v určitém okamžiku v budoucnu již možná nebudete svůj zásobník Ommaya potřebovat, proces jeho odstranění s sebou nese stejná rizika jako proces jeho implantace. Obecně platí, že odstranění nestojí za riziko.

Pokud máte rezervoár Ommaya a uvažujete o jeho odstranění, ujistěte se, že jste se svým lékařem probrali možná rizika.

Sečteno a podtrženo

Zásobníky Ommaya umožňují vašemu lékaři snadno odebrat vzorky vašeho CSF. Používají se také k podávání léků do vašeho CSF. Kvůli rizikům spojeným s odstraněním se rezervoáry Ommaya obvykle nevyjímají, pokud nezpůsobují zdravotní problém.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY