Nebezpečí alkoholu a kofeinu pro AFib

Fibrilace síní (AFib) je běžná porucha srdečního rytmu. To ovlivňuje 2,7 až 6,1 milionu Američanů, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). AFib způsobuje, že srdce bije v chaotickém vzoru. To může vést k nesprávnému průtoku krve srdcem a tělem. Příznaky AFib zahrnují dušnost, bušení srdce a zmatenost.

Lékaři obvykle předepisují léky k prevenci a zmírnění příznaků AFib. Menší procedury mohou také obnovit normální srdeční rytmus. Změny životního stylu jsou pro lidi s AFib často stejně důležité jako medikamentózní léčba. Změny životního stylu zahrnují výměnu jídla – méně tuku a sodíku, více ovoce a zeleniny – stejně jako vyhýbání se dalším faktorům, které mohou vyvolat epizodu AFib. Mezi tyto faktory patří především alkohol, kofein a stimulanty.

Čtěte více: Co chcete vědět o fibrilaci síní? »

Alkohol, kofein, stimulanty a AFib

Alkohol

Pokud máte AFib, koktejly před večeří nebo dokonce pár piv při sledování fotbalového zápasu mohou představovat problém. Výzkum ukazuje, že mírný až vysoký příjem alkoholu zvyšuje u osoby riziko epizody AFib. Výsledky a studie zveřejněné v časopise Canadian Medical Association Journal zjistilo, že mírná konzumace alkoholu zvyšuje riziko symptomů AFib. To platilo zejména pro lidi ve věku 55 let a starší.

Mírné pití – ať už jde o víno, pivo nebo lihoviny – se měří jako jeden až 14 nápojů týdně u žen a jeden až 21 nápojů týdně u mužů. Těžké pití nebo nadměrné pití více než pěti nápojů denně také zvyšuje riziko, že se u člověka objeví příznaky AFib.

Kofein

Mnoho potravin a nápojů, včetně kávy, čaje, čokolády a energetických nápojů, obsahuje kofein. Po celá léta lékaři říkali lidem se srdečními problémy, aby se vyhýbali stimulantu. Nyní si vědci nejsou tak jisti.

Studie z roku 2005 publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition odhalila, že kofein je pro lidi s AFib nebezpečný pouze ve velmi vysokých dávkách a za mimořádných okolností. Výzkumníci dospěli k závěru, že většina lidí s AFib by mohla zvládnout normální množství kofeinu, jako je to, co se nachází v šálcích kávy, aniž by se museli obávat potenciálních problémů souvisejících s AFib.

Pointa je, že doporučení pro příjem kofeinu s AFib se liší. Váš lékař lépe rozumí vaší situaci, vaší citlivosti a rizikům, kterým čelíte, pokud konzumujete kofein. Promluvte si s nimi o tom, kolik kofeinu můžete mít.

Dehydratace

Konzumace alkoholu a kofeinu může způsobit dehydrataci vašeho těla. Dehydratace může způsobit AFib událost. Dramatický posun v hladinách tekutin ve vašem těle – z konzumace příliš malého nebo dokonce příliš velkého množství tekutin – může ovlivnit normální funkce vašeho těla. Pocení v letních měsících nebo zvýšená fyzická aktivita může způsobit dehydrataci. Viry, které způsobují průjem nebo zvracení, mohou také způsobit dehydrataci.

Stimulanty

Kofein není jediným stimulantem, který může ovlivnit vaši srdeční frekvenci. Některé volně prodejné (OTC) léky, včetně léků na nachlazení, mohou vyvolat příznaky AFib. Zkontrolujte tyto typy léků na pseudoefedrin. Tento stimulant může způsobit epizodu AFib, pokud jste na něj citliví nebo máte jiné srdeční stavy, které ovlivňují váš AFib.

Další informace: Změny životního stylu, které pomohou spravovat AFib »

Promluvte si se svým lékařem

Čas s lékařem je důležitý. Návštěvy lékaře jsou často krátké. To vám ponechává málo času na pokrytí mnoha otázek nebo obav, které můžete mít ohledně svého AFib. Buďte připraveni, než vejde váš lékař, abyste toho byli schopni pokrýt co nejvíce za čas, který spolu máte. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti, když mluvíte se svým lékařem:

Buď upřímný. Mnoho studií ukázalo, že lidé často podceňují, kolik alkoholu konzumují. Pro své zdraví říkejte pravdu. Váš lékař potřebuje vědět, kolik konzumujete, aby mohl správně předepsat léky. Pokud je váš příjem alkoholu problémem, lékař vás může spojit s pomocí, kterou potřebujete.

Udělat nějaký výzkum. Promluvte si se členy rodiny a vytvořte seznam příbuzných, kteří mají v anamnéze srdeční onemocnění, mrtvici, vysoký krevní tlak nebo cukrovku. Mnoho z těchto srdečních stavů je zděděno. Vaše rodinná anamnéza může vašemu lékaři pomoci posoudit riziko výskytu epizod AFib.

Zapište si své otázky. V záplavě otázek a pokynů od svého lékaře můžete zapomenout na své otázky. Než se vydáte na schůzku, vytvořte si seznam otázek, které máte. Během schůzky je použijte jako průvodce, abyste si s lékařem promluvili o svém stavu, rizicích a chování.

Přiveďte někoho s sebou. Pokud můžete, vezměte s sebou na každou návštěvu lékaře manžela/manželku, rodiče nebo přítele. Během vyšetření si mohou od vašeho lékaře dělat poznámky a pokyny. Mohou vám také pomoci držet se léčebného plánu. Podpora od partnera, rodiny nebo přátel může být opravdu užitečná, pokud plán léčby zahrnuje zásadní změny životního stylu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY