Nejlepší americká města pro lidi s astmatem

Zvládání astmatu může být problém. U mnoha lidí existují spouštěče astmatu doma i venku. Místo, kde žijete, může ovlivnit frekvenci a závažnost astmatických záchvatů.

Neexistuje žádná dokonalá komunita bez spouštěčů pro lidi s astmatem, ale pochopení rizikových faktorů životního prostředí vám může pomoci vytvořit plán, jak minimalizovat vaši expozici. Můžete podniknout kroky ke zvládnutí tohoto stavu a žít zdravý a šťastný život, ať jste kdekoli.

Pochopení astmatu

Astma je onemocnění plic. Způsobuje zánět dýchacích cest, které přivádějí vzduch do a z vašich plic. Následkem zánětu se vám stahují dýchací cesty. Díky tomu se vám hůř dýchá. Některé závažné příznaky astmatu zahrnují dušnost, tlak na hrudi, sípání a kašel.

Někteří lidé s astmatem mají příznaky téměř po celou dobu. Jiní mají příznaky pouze v reakci na určité spouštěče, jako je cvičení, studený vzduch nebo alergeny. Špatná kvalita ovzduší způsobená znečištěním ovzduší nebo vysokým obsahem pylu může příznaky astmatu zhoršit.

Pokud faktory prostředí ovlivňují vaše astma, může být obtížné trávit kvalitní čas venku. Můžete se cítit izolovaní a chybět vám čas v práci nebo ve škole. U dětí může astma přerušit učení a možnost účastnit se aktivit. Podle agentury US Environmental Protection Agency (EPA) bylo v USA v roce 2013 kvůli astmatu zameškano 10,5 milionu školních dnů.

Možné příčiny astmatu

U většiny lidí s astmatem se tento stav vyvinul v dětství. Vědci neznají přesnou příčinu astmatu, ale domnívají se, že může existovat souvislost s infekcemi nebo kontaktem s alergeny v raném věku.

Riziko obvykle zvyšuje rodinná anamnéza astmatu nebo alergie. Neexistuje žádný lék, ale lidé žijící s astmatem obvykle používají kombinaci úprav životního stylu a léků ke snížení expozice nebo následků spouštěčů astmatu.

Žebříček měst pro lidi, kteří žijí s astmatem

Kvůli spojení mezi životním prostředím a astmatem se některé organizace pokoušejí hodnotit určitá města nebo regiony jako příznivé či nepříznivé pro ty, kdo žijí s astmatem. Například organizace Asthma and Allergy Foundation of America (AAFA) se podívala na 100 největších městských center v USA, aby vytvořila seznam měst, ve kterých je život s astmatem nejnáročnější. AFAA zkoumala 13 samostatných faktorů, včetně výskytu astmatu, návštěv zdravotní péče a faktorů životního prostředí.

Nejnovější seznam je z roku 2015. V tomto seznamu AAFA poznamenal, že toto bylo pět nejnáročnějších měst pro lidi s astmatem:

  • Memphis, Tennessee
  • Richmond, Virginie
  • Philadelphia, Pensylvánie
  • Detroit, Michigan
  • Oklahoma City, Oklahoma

Ze seznamu 100 měst AAFA měla některá města lepší podmínky pro lidi žijící s astmatem, například přísné protikuřácké zákony a nižší než průměrný počet pylu. Mezi města, která si vedla nejlépe, patří:

  • San Francisco, Kalifornie
  • Boise, Idaho
  • Seattle, Washington
  • San Jose, Kalifornie
  • Abilene, Texas

Seznam AAFA je však omezený, protože se podíval pouze na 100 největších měst. Obecně platí, že hustá městská centra mohou být pro některé lidi s astmatem náročná kvůli vyšším úrovním znečištění ovzduší z dopravy a jiných zdrojů.

A co víc, vaše individuální zkušenost s astmatem nebude úplně stejná jako u někoho jiného žijícího ve vašem sousedství, natož v jiné části země. Aby bylo možné posoudit, jak by vás život v konkrétní komunitě mohl ovlivnit, může být užitečnější podívat se na běžné spouštěče a na to, jak se každé město u každého z nich umísťuje.

Znečištění ovzduší

Vědci rozdělují znečištění venkovního ovzduší na ozón a částice. Může být těžké si představit ozón, ale nejvíce je spojen se smogem. Znečištění částicemi pochází z průmyslu, jako jsou elektrárny a výroba. Výfuky vozidel a lesní požáry také způsobují znečištění částicemi. Zatímco částice mohou být vysoké v kteroukoli roční dobu, úrovně ozonu jsou obvykle horší v horkých letních dnech.

Americká plicní asociace (ALA) zařadila Cheyenne, Wyoming, Farmington, Nové Mexiko a Casper, Wyoming, jako tři nejčistší města z hlediska úrovně znečištění částicemi. Pokud zjistíte, že znečištění ovzduší je hlavním spouštěčem vašeho astmatu, možná zjistíte, že se vaše příznaky zlepšují ve městě s vysokou čistotou ovzduší.

Na druhém konci spektra – nejhorší města z hlediska znečištění ovzduší – ALA zjistila, že několik měst v Kalifornii je na vrcholu seznamu. Los Angeles-Long Beach, Bakersfield a Fresno-Madera byly první tři, pokud jde o vysoké úrovně ozonu. Visalia-Porterville-Hanford, Bakersfield a Fresno-Madera se umístily na prvním místě žebříčku nejvyšší úrovně znečištění částicemi.

Kvalita vzduchu se mění ze dne na den. Můžete navštívit web EPA AirNow a získat aktuální podmínky podle PSČ.

Podzimní a jarní alergeny

Pyl je náročný pro lidi s astmatem a alergiemi. Když se počet pylu zvýší, mnoho lidí může mít závažnější astmatický záchvat. Vzhledem k potenciálu tohoto environmentálního spouštěče mohou i města s nízkou úrovní znečištění ovzduší představovat nebezpečí pro ty, kteří žijí s astmatem.

AAFA hodnotí hlavní města alergií – ty oblasti, které představují největší výzvu pro alergiky a astmatiky – podle počtu pylů, používání léků na alergii a dostupnosti lékařských specialistů na alergie. Nadace se tedy nezabývá pouze přírodním prostředím, ale také tím, jak lidé žijící v těchto oblastech tento stav skutečně zvládají.

Jackson, Mississippi a Memphis, Tennessee, jsou na prvním a druhém místě nejnáročnějších pro podzimní i jarní alergie. McAllen v Texasu je třetí v případě podzimních alergií a Syracuse v New Yorku v případě jarních alergií. Jednotlivá hodnocení však mohou mít malý rozdíl: Pět hlavních měst pro problémy s alergiemi bylo na jaře i na podzim stejných, jen v trochu jiném pořadí.

Chcete-li zjistit, jaké jsou alergické stavy ve vaší oblasti právě teď, navštivte Pollen.com a zadejte své PSČ.

Počasí

Změny počasí mohou také ovlivnit příznaky astmatu některými neočekávanými způsoby. Klidné počasí způsobuje nahromadění znečištění ovzduší, což znamená, že lidé s astmatem se mohou potýkat s větším množstvím částic.

Pokud jsou vaše příznaky astmatu způsobeny cvičením, může pro vás být problémem suchý, studený vzduch. Tento typ počasí způsobuje zúžení dýchacích cest. Tento příznak může postihnout kohokoli s astmatem, ale je zvláště těžký pro ty, jejichž astma způsobuje, že během cvičení dýchají ústy. Pokud je zima spouštěčem vašeho astmatu, může být pro vás život v místě s dlouhými a studenými zimami náročnější.

Horké a vlhké počasí vytváří dokonalé prostředí pro prach a plísně. Bouřky mohou způsobit rozbití velkého množství pylu na menší částice a jeho přenášení v poryvech větru. Pokud jsou to spouštěče vašeho astmatu, pobyt v horkém prostředí s vysokou vlhkostí může vaše příznaky zhoršit.

Ideální počasí pro udržení příznaků astmatu pod kontrolou proto do značné míry závisí na tom, s jakým druhem astmatu žijete.

Jídlo s sebou

Lidé s astmatem převezmou kontrolu nad svými příznaky snížením expozice spouštěcím faktorům prostředí. Konkrétní spouštěče se u jednotlivců liší. Chcete-li najít místo k životu v zemi, které je nejvíce přátelské k astmatu, je důležité podívat se na svou citlivost. Bez ohledu na komunitu, kterou si vyberete, můžete sledovat počty pylu a hodnocení kvality ovzduší a poslouchat své vlastní tělo, abyste zůstali zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY