Nejlepší léky na zácpu vašeho dítěte

Zácpa u kojenců

Pokud jste rodič, pravděpodobně sledujete každý smích, škytavku a pláč svého dítěte, abyste věděli o jeho pohodě. Některé příznaky problému však může být trochu obtížnější odhalit.

Například pohyby střev se v průběhu života vašeho miminka hodně změní. Čas od času mohou tyto změny znamenat, že vaše dítě má zácpu.

Známky zácpy

Dítě, které konzumuje výhradně mateřské mléko, nemusí mít stolici každý den. Často jsou téměř všechny živiny absorbovány. To je velmi běžné. Ve skutečnosti děti, které berou pouze mateřské mléko, téměř nikdy netrpí zácpou.

Na druhou stranu děti krmené umělou výživou mohou mít až tři nebo čtyři stolice za den nebo mají stolici každých několik dní.

Přesto se normální vzorce pohybu střev u zdravých dětí značně liší a jsou značně ovlivněny typem mléka, zda byly zavedeny pevné látky a jaké konkrétní potraviny jsou konzumovány.

Pochopení možných příznaků zácpy vám může pomoci odhalit potenciální problém dříve, než se stane velkým problémem.

Méně časté pohyby střev

Počet pohybů střev, které má dítě každý den, bude kolísat, zvláště když je budete seznamovat s novými potravinami. Pokud vaše dítě vydrží déle než několik dní bez pohybu střev a poté má tvrdou stolici, může mít zácpu.

Zácpa je definována nejen frekvencí stolic, ale také jejich konzistencí (tj. jsou těžké).

Napínání

Pokud se vaše dítě při stolici namáhá, může to být příznak zácpy. Děti se zácpou často produkují velmi tvrdou stolici podobnou jílu.

Tvrdá stolice může být obtížně průchodná, takže může tlačit nebo napínat více než obvykle, aby vylučovala odpad. Mohou být také nervózní a plakat, když mají stolici.

Krev ve stolici

Pokud si všimnete pruhů jasně červené krve na stolici svého dítěte, je to pravděpodobně známka toho, že vaše dítě velmi silně tlačí, aby mělo stolici. Tlačení a napínání nebo vylučování tvrdé stolice může způsobit drobné trhlinky kolem análních stěn, což může mít za následek krev ve stolici.

Pevné břicho

Napnuté bříško může být příznakem zácpy. Nadýmání a tlak způsobený zácpou mohou způsobit, že žaludek vašeho dítěte bude plný nebo ztuhlý.

Odmítání jíst

Vaše dítě se může cítit rychle plné, pokud má zácpu. Mohou také odmítat jíst kvůli rostoucímu nepohodlí.

Léky na zácpu vašeho dítěte

Pokud si všimnete známek zácpy, můžete vyzkoušet několik strategií, jak svému dítěti nabídnout úlevu. Tyto zahrnují:

Vyměňte mléko

Pokud je miminko kojené, můžete zkusit upravit jídelníček. Vaše dítě může být citlivé na něco, co jíte, což by mohlo způsobit zácpu, i když je to neobvyklé.

Děti krmené z láhve mohou mít prospěch z jiného typu výživy, alespoň dokud zácpa neustoupí. Citlivost na určité složky může způsobit zácpu.

Používejte pevné potraviny

Některé pevné potraviny mohou způsobit zácpu, ale jiné ji mohou také zlepšit. Pokud jste nedávno začali krmit své dítě pevnou stravou, zkuste přidat několik potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou:

  • brokolice
  • hrušky
  • švestky
  • broskve
  • jablka bez slupky

Místo rafinovaných obilovin nebo pufované rýže nabídněte vařená zrna, jako je ječmen, oves nebo quinoa. Celozrnné pečivo, krekry a otruby také zvyšují objem stolice, což může pomoci odstranit zácpu.

Používejte pyré

Pokud je vašemu dítěti více než šest měsíců a ještě nepřešlo na pevnou stravu, vyzkoušejte některá z výše uvedených potravin v jejich pyré.

Mějte na paměti, že ovoce a zelenina mají spoustu přírodní vlákniny, která dodá stolici vašeho dítěte objem. Některé jsou lepší než jiné v tom, že pomáhají stimulovat pohyb střev.

Nahoru tekutiny

Správná hydratace je nezbytná pro pravidelné vyprazdňování. Voda a mléko jsou skvělé pro udržení hydratace vašeho dítěte.

U dětí starších 6 měsíců může příležitostná šťáva ze sušených švestek nebo hrušek pomoci urychlit kontrakce tlustého střeva vašeho dítěte, což může pomoci vašemu dítěti rychleji vyprazdňovat.

Pokud je šťáva pro chuť vašeho dítěte příliš sladká nebo štiplavá, zkuste ji naředit v šálku vody. Poraďte se se svým lékařem, než dáte svému dítěti mladšímu 6 měsíců něco jiného než mateřské mléko nebo umělou výživu.

Podporujte cvičení

Pohyb zrychluje trávení, což může pomoci rychleji pohybovat věcmi v těle. Pokud vaše dítě ještě nechodí, mohou vám pomoci nožní kola.

Masáž

Jemné masáže žaludku a spodní části břicha mohou stimulovat střeva k vyprázdnění. Během dne provádějte několik masáží, dokud se vaše dítě nevyprázdní.

Když ty změny nefungují

Změna věcí ve stravě vašeho dítěte (nebo ve vašem vlastním) téměř jistě pomůže, ale pokud ne, můžete použít jiné techniky.

Mnohé z těchto technik můžete provádět doma, ale pokud jste je dosud nepoužívali, měli byste se poradit se svým lékařem. Budou vám chtít nabídnout konkrétní pokyny.

Tyto techniky zahrnují:

Glycerinový čípek

Pokud vaše dítě mělo v minulosti známky anální trhliny (jasně červená krev ve stolici) po tvrdé stolici, glycerinový čípek může příležitostně pomoci k usnadnění pohybu střev z těla.

Tyto čípky lze zakoupit ve volném prodeji a používat je doma. Pokud je vašemu dítěti více než 2 roky, dodržujte pokyny na obalu, nebo se před použitím zeptejte svého lékaře, pokud je vaše dítě mladší 2 let.

Laxativa

Volně prodejná laxativa pro děti starší 6 měsíců mohou být užitečná, když jiné techniky nefungují.

Laxativa vyrobená z extraktu ze sladu a ječmene (Maltsupex) nebo z prášku psyllium (Metamucil) může změkčit stolici vašeho staršího dítěte, ale nedoporučuje se pro kojence. Před podáním jakéhokoli projímadla dítěti mladšímu 1 roku se poraďte se svým lékařem.

Promluvte si se svým pediatrem

Pokud jste v jakémkoli okamžiku zmatení nebo znepokojení, neváhejte zavolat dětskému lékaři svého dítěte. Téměř ve všech případech zácpa vašeho dítěte zmizí sama o sobě nebo pomocí přírodní léčby nebo dvou.

Pokud tyto strategie nefungují, pomůže vám požádat svého lékaře o radu nebo návrhy. Váš lékař vám také pomůže odhalit další známky a příznaky (jako je horečka), které by mohly být známkou většího problému, který může vyžadovat lékařské ošetření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY