Nejlepší přírodní léky na psoriatickou artritidu

Co je psoriatická artritida?

Psoriatická artritida je chronická forma zánětlivé artritidy. Může se vyvinout u lidí s psoriázou. Psoriáza je kožní onemocnění, které způsobuje skvrny červené, šupinaté kůže. Neexistuje žádný lék, takže léčba symptomů je prioritou. Váš lékař může předepsat léky ke snížení zánětu a bolesti. Existují také přírodní prostředky a změny životního stylu, které mohou pomoci zmírnit příznaky a zlepšit celkovou kvalitu života.

Příčiny psoriatické artritidy

Není s jistotou známo, co spouští psoriatickou artritidu, ale vyskytuje se, když imunitní systém začne útočit na zdravé tkáně a buňky. To způsobuje zánět a bolest kloubů.

Ačkoli není známo, co způsobuje psoriatickou artritidu, existuje podezření, že do hry vstupují genetické faktory. Předpokládá se také, že infekce spouští hyperaktivní imunitní systém.

Příznaky psoriatické artritidy

Bez léčby se příznaky psoriatické artritidy často časem zhorší. Než se vydáte hledat možná řešení, je užitečné pochopit, jak může tento stav ovlivnit vaše tělo.

Podrážděné klouby

Častým příznakem jsou klouby, které jsou oteklé, bolestivé a teplé na dotek.Klouby mohou být postiženy na obou stranách těla, nebo pouze na jedné straně. Může postihnout jeden kloub nebo více typů kloubů.

Bolest dolní části zad

Zvláštní typ bolesti dolní části zad spojené s psoriatickou artritidou se nazývá spondylitida. Tento stav způsobuje zánět obratlů mezi vaší páteří a pánví, což má za následek bolest.

Oteklé prsty na nohou nebo na prstech

Časté jsou bolestivé, nápadné otoky prstů na rukou a nohou. Otok může být pro některé pacienty prvním příznakem ještě před bolestí kloubů.

Bolest nohou

Mnoho pacientů s psoriatickou artritidou pociťuje bolest tam, kde se vazy připojují ke kostem vašich nohou. Tato místa jsou v zadní části paty a na chodidle.

Neexistuje žádný lék na všechny možné příznaky. Některé přírodní prostředky však mohou tyto účinky dočasně zmírnit.

Omega-3 mastné kyseliny

Tělo přeměňuje omega-3 mastné kyseliny na protizánětlivé chemikálie. Studie zahrnující lidi s revmatoidní artritidou (RA) a jinými zánětlivými onemocněními naznačují, že rybí tuk může snížit zánět a ztuhlost kloubů.

Zdravé rybí oleje se nacházejí v lososu, makrele, tuňáku, sledě, halibutovi a treske. Podle nadace Arthritis Foundation by se těhotné ženy měly vyhýbat makrele královské a sníst ne více než 8 uncí tuňáka křídlatého každý měsíc kvůli potenciálně škodlivým hladinám rtuti.

Rybí olej je také dostupný jako doplněk stravy. Vysoké hladiny mohou interferovat s některými léky, proto se před užíváním doplňků s rybím olejem poraďte se svým lékařem.

Kurkuma

Někteří pacienti zjišťují, že kurkuma, bylina z rodiny zázvorů, může zmírnit vzplanutí psoriázy a psoriatické artritidy. Podle National Psoriasis Foundation jsou protizánětlivé vlastnosti kurkumy častým tématem studia. Dotek kurkumy můžete přidat téměř do každého pokrmu. Je k dispozici také jako doplněk stravy. Požádejte svého lékaře nebo naturopatika, aby vám poradil o správném dávkování.

Dieta a řízení hmotnosti

Některé potraviny, které jíte, mohou vyvolat zánětlivou reakci. Studie, kterou uvedl Časopis pro výzkum vitamínů a výživy naznačuje, že rostlinné potraviny mohou pomoci regulovat zánětlivý proces. Proto strava bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnnou pšenici může snížit zánět.

Zdravá strava vám také může pomoci udržet si zdravou váhu. Nadváha může zatěžovat klouby a narušovat pohyblivost.

Obecná péče o klouby

Použijte nahřívací podložku nebo si dejte uklidňující teplou koupel, abyste uvolnili ztuhlé klouby a svaly. Použijte led nebo studený obklad na klouby a svaly, abyste zmírnili bolest. Kdykoli je to možné, používejte k tlačení dveří a zvedání těžších předmětů spíše celou ruku než jen některé prsty. K otevírání lahví a sklenic používejte pomocná zařízení, abyste si nenamáhali prsty a ruce.

Cvičení

Při nepříjemných příznacích je těžké myslet na cvičení, ale cvičení je pro vaše zdraví důležité. Může pomoci posílit svaly a zvýšit flexibilitu. Cvičení vám také může pomoci udržet si zdravou váhu, takže budete méně zatěžovat klouby a svaly. Pokud vás to opravdu bolí, zkuste cvičit v bazénu. Voda vám pomůže vybudovat sílu, aniž byste zatěžovali klouby a svaly.

Pokud nemáte čas na každodenní cvičení, udělejte si několik 10minutových přestávek, abyste se protáhli a provedli několik pohybových cvičení. Váš lékař, fyzioterapeut nebo trenér vám mohou doporučit konkrétní cvičení pro váš stav.

Pravidelný odpočinek a relaxace

Zdravý spánek vám pomůže bojovat s únavou. Snažte se chodit spát každou noc ve stejnou dobu a vstávat každé ráno ve stejnou dobu. Pokud máte potíže s usínáním, zkuste si před spaním dát uklidňující teplou koupel.

Během náročného dne si také udělejte čas na odpočinek a relaxaci. Potřebujete návrh? Zvedněte nohy a čtěte nebo poslouchejte svou oblíbenou hudbu asi 20 minut.

Naturopatie

Naturopatický lékař je ten, kdo se soustředí na faktory životního stylu a přírodní terapie, aby pomohl pacientům zvládat nemoci a chronické nemoci. Mohou vám pomoci zlepšit vaši stravu a navrhnout alternativní terapie, stejně jako diskutovat o terapiích, které doplňují konvenční léčbu. Mohou zahrnovat homeopatii, psychologii a spiritualitu. Mnoho lékařů bude spolupracovat s naturopatickými lékaři, aby vám poskytli přístup ke zdraví celého těla. Vyzkoušení těchto přírodních léků a změny životního stylu mohou pomoci s vaší psoriatickou artritidou.

Takeaway

Přestože je psoriatická artritida chronickým onemocněním, přírodní léčba může pomoci zmírnit příznaky. Při volbě přírodní léčby je důležité poradit se se svým pravidelným lékařem.

Pokud přírodní léčba není účinná, lze použít léky, jako jsou NSAID (aspirin a ibuprofen). Lékaři mohou také předepisovat léky, jako jsou antirevmatická léčiva modifikující onemocnění (DMARD), aby zmírnili závažné příznaky a pokusili se zpomalit poškození kloubů a tkání.

Měli byste se poradit se svým pravidelným lékařem, pokud pociťujete bolesti kloubů nebo jakékoli otoky prstů na rukou nebo nohou, zejména pokud máte lupénku. Protože se psoriatická artritida může objevit rychle a zanechat dlouhodobé poškození, domluvte si schůzku a prodiskutujte možnosti léčby, jakmile začnete mít příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY