Německé spalničky (rubeola)

Co jsou německé spalničky?

Německé spalničky, také známé jako zarděnky, jsou virové infekce, které způsobují červenou vyrážku na těle. Kromě vyrážky mají lidé s německými spalničkami obvykle horečku a oteklé lymfatické uzliny. Infekce se může šířit z člověka na člověka kontaktem s kapénkami z kýchání nebo kašle infikované osoby. To znamená, že můžete dostat německé spalničky, pokud se dotknete úst, nosu nebo očí poté, co se dotknete něčeho, na čem jsou kapičky od nakažené osoby. Německé spalničky můžete dostat také sdílením jídla nebo pití s ​​někým, kdo je nakažen.

Německé spalničky jsou ve Spojených státech vzácné. Se zavedením vakcíny proti zarděnkám koncem 60. let 20. století výrazně poklesl výskyt německých spalniček. Tento stav je však stále běžný v mnoha jiných částech světa. Postihuje hlavně děti, častěji děti ve věku 5 až 9 let, ale může se vyskytnout i u dospělých.

Německé spalničky jsou obvykle mírná infekce, která odezní během jednoho týdne, a to i bez léčby. U těhotných žen se však může jednat o závažný stav, protože může způsobit vrozený syndrom zarděnek u plodu. Vrozený syndrom zarděnek může narušit vývoj dítěte a způsobit vážné vrozené vady, jako jsou srdeční abnormality, hluchota a poškození mozku. Je důležité okamžitě se léčit, pokud jste těhotná a máte podezření, že máte německé spalničky.

Jaké jsou příznaky německých spalniček?

Příznaky německých spalniček jsou často tak mírné, že je těžké si jich všimnout. Když se příznaky objeví, obvykle se vyvinou během dvou až tří týdnů po počáteční expozici viru. Často trvají asi tři až sedm dní a mohou zahrnovat:

 • růžová nebo červená vyrážka, která začíná na obličeji a poté se šíří dolů do zbytku těla
 • mírná horečka, obvykle pod 102 °F
 • zduřené a citlivé lymfatické uzliny
 • rýma nebo ucpaný nos
 • bolest hlavy
 • bolest svalů
 • zanícené nebo červené oči

Přestože se tyto příznaky nemusejí zdát závažné, měli byste kontaktovat svého lékaře, pokud máte podezření, že máte německé spalničky. To je zvláště důležité, pokud jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná.

Ve vzácných případech mohou německé spalničky vést k infekcím uší a otoku mozku. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud během nebo po německé spalničkové infekci zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • prodloužená bolest hlavy
 • bolest ucha
 • ztuhlý krk

Co způsobuje německé spalničky?

Německé spalničky je způsobeno virem zarděnky. Jedná se o vysoce nakažlivý virus, který se může šířit blízkým kontaktem nebo vzduchem. Může se přenášet z člověka na člověka kontaktem s drobnými kapkami tekutiny z nosu a krku při kýchání a kašlání. To znamená, že virus můžete získat vdechnutím kapiček infikované osoby nebo dotykem předmětu kontaminovaného kapkami. Německé spalničky lze také přenášet z těhotné ženy na její vyvíjející se dítě krevním řečištěm.

Lidé, kteří mají německé spalničky, jsou nejvíce nakažliví od týdne předtím, než se vyrážka objeví, až do přibližně dvou týdnů poté, co vyrážka odezní. Mohou šířit virus dříve, než vůbec vědí, že ho mají.

Komu hrozí německé spalničky?

Německé spalničky jsou ve Spojených státech extrémně vzácné, a to díky vakcínám, které typicky poskytují celoživotní imunitu vůči viru zarděnky. Většina případů německých spalniček se vyskytuje u lidí, kteří žijí v zemích, které nenabízejí rutinní očkování proti zarděnkám.

Vakcína proti zarděnkám se obvykle podává dětem ve věku 12 až 15 měsíců a poté znovu, když jsou ve věku 4 až 6 let. To znamená, že kojenci a malá batolata, která ještě nedostala všechny vakcíny, mají vyšší riziko onemocnění německými spalničkami.

Aby se předešlo komplikacím během těhotenství, mnoho žen, které otěhotní, podstoupí krevní test k potvrzení imunity vůči zarděnkám. Pokud jste nikdy nedostali vakcínu a myslíte si, že jste byli vystaveni zarděnkám, je důležité okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Jak německé spalničky ovlivňují těhotné ženy?

Když se žena během těhotenství nakazí německými spalničkami, může se virus přenést na její vyvíjející se dítě krevním oběhem. To se nazývá vrozený syndrom zarděnek. Vrozený syndrom zarděnek je vážným zdravotním problémem, protože může způsobit potraty a mrtvé porody. To může také způsobit vrozené vady u dětí, které jsou přenášeny do termínu, včetně:

 • opožděný růst
 • mentální postižení
 • srdeční vady
 • hluchota
 • špatně fungující orgány

Ženy ve fertilním věku by měly mít před otěhotněním testovanou imunitu vůči zarděnkám. Pokud je potřeba vakcína, je důležité ji získat alespoň 28 dní před pokusem o otěhotnění.

Jak se diagnostikují německé spalničky?

Protože německé spalničky vypadají podobně jako jiné viry, které způsobují vyrážky, lékař vaši diagnózu potvrdí krevním testem. To může zkontrolovat přítomnost různých typů protilátek proti zarděnkám ve vaší krvi. Protilátky jsou proteiny, které rozpoznávají a ničí škodlivé látky, jako jsou viry a bakterie. Výsledky testů mohou naznačit, zda aktuálně máte virus nebo jste vůči němu imunní.

Jak se léčí německé spalničky?

Většina případů německých spalniček se léčí doma. Váš lékař vám může říci, abyste si odpočinul na lůžku a užíval acetaminofen (Tylenol), který může pomoci zmírnit nepohodlí z horečky a bolesti. Mohou také doporučit, abyste zůstali doma z práce nebo školy, abyste zabránili šíření viru na ostatní.

Těhotné ženy mohou být léčeny protilátkami zvanými hyperimunní globulin, které mohou viru bránit. To může pomoci snížit vaše příznaky. Stále však existuje šance, že se u vašeho dítěte vyvine vrozený syndrom zarděnek. Děti, které se narodí s vrozenou zarděnkou, budou vyžadovat léčbu od týmu specialistů. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy z přenosu německých spalniček na vaše dítě.

Jak mohu zabránit německým Mmeasles?

Očkování je pro většinu lidí bezpečným a účinným způsobem prevence německých spalniček. Vakcína proti zarděnkám je obvykle kombinována s vakcínami proti spalničkám a příušnicím a také proti planým neštovicím, viru, který způsobuje plané neštovice.

Tyto vakcíny se obvykle podávají dětem ve věku 12 až 15 měsíců. Přeočkování bude potřeba znovu, když budou děti ve věku 4 až 6 let. Protože vakcíny obsahují malé dávky viru, mohou se objevit mírné horečky a vyrážky.

Pokud nevíte, zda jste byli očkováni proti německým spalničkám, je důležité nechat si otestovat imunitu, zejména pokud:

 • jste žena v plodném věku a nejste těhotná
 • navštěvovat vzdělávací zařízení
 • práci ve zdravotnickém zařízení nebo škole
 • plánovat cestu do země, která nenabízí imunizaci proti zarděnkám

Zatímco vakcína proti zarděnkám obvykle není škodlivá, virus v injekci by u některých lidí mohl způsobit nežádoucí reakce. Neměli byste být očkováni, pokud máte slabý imunitní systém v důsledku jiného onemocnění, jste těhotná nebo plánujete otěhotnět během příštího měsíce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY