Nouzová antikoncepce: Možné vedlejší účinky

O nouzové antikoncepci

Nouzová antikoncepce (EC) pomáhá zabránit otěhotnění. Nekončí těhotenství, pokud jste již těhotná, a není ani 100% účinný. Čím dříve ho však po pohlavním styku použijete, tím bude účinnější.

Nouzová antikoncepce může zahrnovat použití měděného nitroděložního tělíska (IUD) a kombinace perorální antikoncepce na předpis užívané pod vedením vašeho lékaře. Nejlevnější a nejsnáze dostupnou formou EC je však pilulka EC obsahující pouze progestin. Je to asi 40-50 $. Ve většině lékáren si jej mohou bez průkazu zakoupit volně prodejní lidé jakéhokoli věku. Jeho použití je obvykle velmi bezpečné, ale může mít několik vedlejších účinků.

Možné vedlejší účinky

Nebylo zjištěno, že by EC pilulka, někdy nazývaná ranní pilulka, měla nějaké dlouhodobé nebo závažné vedlejší účinky. Ve většině případů ženy, které užívají EC, nezaznamenají žádné komplikace. Některé formy pilulky EC však způsobí menší vedlejší účinky.

Pilulky EC obsahující pouze progestin zahrnují plán B One-Step, My Way a Next Choice One Dose. Obvykle způsobují jen několik vedlejších účinků. Většina z těchto příznaků vymizí, jakmile se lék dostane z vašeho systému. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest hlavy
  • únava
  • únava
  • závrať

EC může také ovlivnit váš menstruační cyklus. Vaše menstruace může být až o týden dříve nebo o týden později. Pokud se vaše menstruace opozdí o více než jeden týden, možná budete chtít udělat těhotenský test.

Prevence nebo zmírnění vedlejších účinků

Pokud se obáváte nežádoucích účinků nebo máte v minulosti nežádoucí účinky EC, promluvte si se svým lékárníkem. Mohou vás nasměrovat na volně prodejné (OTC) možnosti, které vám pomohou zmírnit bolesti hlavy a nevolnost. Některé volně prodejné léky na nevolnost však mohou zvýšit únavu a únavu. Možná budete schopni předejít únavě tím, že si několik dní po použití EC odpočinete a budete si odpočinout.

Pokud se vám po užití EC zatočí hlava nebo se vám bude dělat nevolnost, lehněte si. To pomůže zabránit zvracení. Pokud zvracíte do jedné hodiny po užití léku, zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče nebo kliniku pro plánování rodičovství, abyste zjistili, zda možná nebudete muset vzít další dávku.

Přečtěte si více: Bezpečnost nouzové antikoncepce »

Kdy zavolat lékaře

Při použití EC je možné lehké, neočekávané vaginální krvácení. Některé případy neobvyklého krvácení však mohou být vážné. Pokud zaznamenáte neočekávané vaginální krvácení s bolestí břicha a závratí, zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče. Zavolejte také svému poskytovateli zdravotní péče, pokud krvácení neskončí do tří dnů nebo pokud se zesílí. Vaše příznaky mohou být známkou vážnějšího stavu, který vyžaduje lékařské ošetření.

V opačném případě ráno po pilulce způsobuje mírné vedlejší účinky, pokud vůbec nějaké způsobuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY