Oprava pavučin na rukou a nohou

Co je syndaktylie?

Syndaktylie je přítomnost plovací blan na rukou nebo nohou. Je to stav, ke kterému dochází, když je kůže dvou nebo více prstů na rukou nebo nohou srostlá dohromady.

Ve vzácných případech mohou být prsty na rukou nebo nohou vašeho dítěte spojeny jedním nebo více z následujících:

 • kost
 • cévy
 • svaly
 • nervy

Syndaktylie je přítomna při narození. Tento stav postihuje asi 1 z 2 500 dětí. Nejčastěji se vyskytuje u kavkazských a mužských dětí. Popruh se nejčastěji vyskytuje mezi prostředníčkem a prsteníčkem dítěte.

Syndaktylie může narušovat normální funkci rukou nebo nohou vašeho dítěte.

Pokud nejsou popruhy minimální, jejich lékař pravděpodobně doporučí operaci k nápravě stavu. Prsty s popruhy nemusí vyžadovat ošetření, pokud popruhy nenarušují funkci nohy vašeho dítěte.

Pomocí ultrazvukového vyšetření mohou být někdy prsty na rukou a nohou detekovány ještě předtím, než se vaše dítě narodí. Prenatální indikace syndaktylie však nemusí být zcela přesné.

Příčiny plovací blan na rukou a nohou

Asi 10 až 40 procent případů syndaktylie je způsobeno zděděnou vlastností.

S pavučinou na rukou a nohou se může objevit jako součást základního stavu, jako je:

 • Polsko syndrom
 • Holt-Oramův syndrom
 • Apertův syndrom

V jiných případech se pavučinové číslice vyskytují samy o sobě bez zjevného důvodu.

Oprava plovací blan na rukou nebo nohou chirurgickým zákrokem

Chirurgické názory se liší o tom, kdy je pro dítě nejlepší podstoupit operaci syndaktylie. Většina odborníků se však shoduje na tom, že před touto operací by mělo být vašemu dítěti alespoň několik měsíců.

Vyberte si důvěryhodného chirurga, který operaci provede, a zeptejte se ho na ideální časový rámec pro naplánování zákroku pro vaše dítě.

Je důležité, aby byla syndaktylie vašeho dítěte léčena dříve, než mu začnou chybět vývojové milníky, které zahrnují jeho prsty, jako je uchopování předmětů.

Vaše dítě pravděpodobně dostane celkovou anestezii, takže během operace bude spát. Provede se řada klikatých řezů, aby se oddělily jejich srostlé prsty na rukou nebo nohou. Tento postup se nazývá Z-plasty.

Během Z-plastiky se řezy rozdělí přebytečný popruh mezi prsty nebo prsty vašeho dítěte. Jejich chirurg pravděpodobně použije kousky zdravé kůže z jiné části těla vašeho dítěte k pokrytí oddělené oblasti. Toto se nazývá kožní štěp.

Oddělení pavučin nebo srostlých prstů nebo prstů vašeho dítěte umožní, aby se každá číslice pohybovala nezávisle. Tento postup je určen k obnovení plné funkčnosti ruky nebo nohy vašeho dítěte.

Pokud má vaše dítě více než jednu oblast popruhů, může jeho chirurg doporučit více operací, aby se minimalizovalo riziko.

Zotavování po operaci

Po operaci k opravě prstů na rukou nebo nohou s plovacími blanami bude ruka nebo noha vašeho dítěte umístěna do sádry na dobu přibližně 3 týdnů. Sádra pomůže udržet jejich ruku nebo nohu imobilizovanou. Je důležité, aby jejich sádra zůstala suchá a chladná. Když dáte dítě koupat, budete ho muset zakrýt.

Po odstranění sádry může vaše dítě nosit dlahu ještě několik týdnů. Dlaha bude i nadále chránit opravené místo během jejich obnovy.

Chirurg vašeho dítěte může také doporučit fyzickou nebo pracovní terapii, aby se zlepšily jejich šance na plnou funkčnost prstů na rukou nebo nohou. Jejich lékař také navrhne sérii následných návštěv, aby sledoval hojení vašeho dítěte.

Jaká jsou rizika spojená s operací prstů na nohou?

Je možné, že vaše dítě může pociťovat mírné až středně závažné účinky operace opravy syndaktylie, ale je to vzácné.

Potenciální negativní účinky operace mohou zahrnovat:

 • další zarůstání kůže, které se nazývá „tečení webu“ a musí být znovu opraveno
 • ztvrdnutí tkáně jizvy
 • problémy s kožním štěpem použitým při operaci
 • změny vzhledu postiženého nehtu na ruce nebo noze
 • nedostatečný přívod krve do prstu nebo nohy, což je známé jako ischemie
 • infekce

Okamžitě navštivte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud si všimnete jakýchkoli abnormalit nebo barevných změn na rukou nebo nohou svého dítěte.

Jaký je výhled na chirurgickou opravu plovací blan na rukou nebo nohou?

Po chirurgické opravě syndaktylie na ruce nebo noze vaše dítě s největší pravděpodobností zažije normální funkci prstu nebo nohy. Jejich ruka nebo noha budou nyní také vykazovat rozdíl ve vzhledu, když se číslice pohybují nezávisle.

Pokud vaše dítě zaznamená komplikace, mohou být nutné další operace, které mu pomohou získat plnou funkci jeho prstů na rukou nebo nohou. Další operace ke zlepšení vzhledu jejich rukou nebo nohou mohou být také uspořádány na budoucí datum.

Ruka nebo noha vašeho dítěte bude po operaci nadále normálně růst. Některé děti mohou vyžadovat další operaci, když dosáhnou dospívání, poté, co jejich ruce a nohy vyrostou a plně dospějí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY