Oprava ušního bubínku

Přehled

Oprava ušního bubínku je chirurgický zákrok používaný k fixaci díry nebo trhliny v bubínku, známé také jako tympanická membrána. Tento chirurgický zákrok lze také použít k opravě nebo výměně tří drobných kůstek za ušním bubínkem.

Ušní bubínek je tenká membrána mezi vaším vnějším uchem a středním uchem, která vibruje, když do něj zasáhnou zvukové vlny. Opakované ušní infekce, operace nebo trauma mohou způsobit poškození ušního bubínku nebo kůstek středního ucha, které musí být korigováno chirurgickým zákrokem. Poškození ušního bubínku nebo kůstek středního ucha může mít za následek ztrátu sluchu a zvýšené riziko ušních infekcí.

Typy procedur opravy ušního bubínku

Myringoplastika

Pokud je otvor nebo trhlina ve vašem bubínku malá, může se lékař nejprve pokusit díru zalepit gelem nebo papírovou kapesníčkem. Tento postup trvá 15 až 30 minut a často jej lze provést v ordinaci lékaře pouze v místní anestezii.

Tympanoplastika

Tympanoplastika se provádí, pokud je otvor v bubínku velký nebo pokud máte chronickou infekci ucha, kterou nelze vyléčit antibiotiky. S největší pravděpodobností budete kvůli této operaci v nemocnici a budete pod celkovou anestezií. Během tohoto postupu budete v bezvědomí.

Nejprve chirurg pomocí laseru opatrně odstraní přebytečnou tkáň nebo jizvu, která se nahromadila ve vašem středním uchu. Poté bude z žíly nebo svalového pouzdra odebrán malý kousek vaší vlastní tkáně a naroubován na váš ušní bubínek, aby se díra uzavřela. Chirurg buď projde vaším zvukovodem, aby opravil bubínek, nebo udělá malý řez za uchem a dostane se k bubínku tímto způsobem.

Tento postup obvykle trvá dvě až tři hodiny.

Osukuloplastika

Ossikuloplastika se provádí, pokud byly tři drobné kůstky středního ucha, známé jako kůstky, poškozeny ušními infekcemi nebo traumatem. Tento zákrok se také provádí v celkové anestezii. Kosti lze nahradit buď použitím kostí od dárce, nebo pomocí protetických pomůcek.

Komplikace z opravy ušního bubínku

S každým typem operace jsou spojena rizika. Rizika mohou zahrnovat krvácení, infekci v místě operace a alergické reakce na léky a anestezii podávané během postupu.

Komplikace po operaci opravy ušního bubínku jsou vzácné, ale mohou zahrnovat:

  • poškození obličejového nervu nebo nervu ovládajícího váš chuťový vjem
  • poškození kůstek středního ucha způsobující ztrátu sluchu
  • závrať
  • neúplné zahojení dírky ve vašem bubínku
  • středně těžká nebo těžká ztráta sluchu
  • cholesteatom, což je abnormální kožní výrůstek za ušním bubínkem

Příprava na opravu ušního bubínku

Informujte svého lékaře o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte. Měli byste je také informovat o všech alergiích, které můžete mít, včetně alergií na léky, latex nebo anestezii. Pokud je vám špatně, určitě to řekněte lékaři. V tomto případě může být nutné operaci odložit.

Pravděpodobně budete požádáni, abyste se vyhnuli jídlu a pití po půlnoci v noci před operací. Pokud potřebujete užívat léky, vezměte je jen s malým douškem vody. Váš lékař nebo sestra vám sdělí, kdy máte v den operace dorazit do nemocnice.

Najděte si lékaře

Po proceduře opravy ušního bubínku

Po operaci vám lékař naplní ucho bavlněným obalem. Tento obal by měl zůstat v uchu po dobu pěti až sedmi dnů po operaci. Obvaz je obvykle umístěn přes celé ucho, aby je chránil. Lidé, kteří podstoupí proceduru opravy bubínku, jsou obvykle okamžitě propuštěni z nemocnice.

Po operaci můžete dostat ušní kapky. Chcete-li je aplikovat, opatrně odstraňte obal a vložte kapky do ucha. Vyměňte ucpávku a nedávejte si do ucha nic jiného.

Snažte se zabránit vniknutí vody do ucha během zotavování. Vyhněte se plavání a noste sprchovou čepici, abyste zabránili vniknutí vody, když se koupete. Neklapejte si uši ani nesmrkajte. Pokud potřebujete kýchnout, udělejte to s otevřenými ústy, aby se vám v uších nehromadil tlak.

Vyhněte se přeplněným místům a lidem, kteří mohou být nemocní. Pokud se po operaci nachladíte, může to zvýšit vaše riziko infekce ucha.

Po operaci můžete cítit vystřelující bolest do ucha nebo můžete mít pocit, jako by vaše ucho bylo naplněno tekutinou. Můžete také slyšet praskání, cvakání nebo jiné zvuky ve vašem uchu. Tyto příznaky jsou obvykle mírné a zlepší se po několika dnech.

Výhled

Opravy bubínků jsou ve většině případů velmi úspěšné. Více než 90 procent pacientů se zotavuje z tympanoplastiky bez komplikací. Výsledek operace nemusí být tak dobrý, pokud je třeba kromě bubínku opravit i kůstky středního ucha.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY