Osgood-Schlatterova nemoc

Co je Osgood-Schlatterova choroba?

Osgood-Schlatterova choroba je běžnou příčinou bolesti kolen u rostoucích dětí a mladých teenagerů. Je charakterizován zánětem v oblasti těsně pod kolenem. Tato oblast je místem, kde se šlacha z čéšky připojuje k holenní kosti (holenní kosti). Tento stav se nejčastěji rozvíjí během růstových spurtů.

Během růstových skoků dospívání rostou určité svaly a šlachy rychle a ne vždy stejnou rychlostí. Při fyzické aktivitě mohou rozdíly ve velikosti a síle čtyřhlavého svalu více zatěžovat růstovou ploténku v horní části holenní kosti. Růstová ploténka je slabší a náchylnější ke zranění než jiné části kosti. V důsledku toho může dojít k podráždění při fyzické zátěži a nadužívání. Podráždění může vyústit v bolestivou bouli pod čéškou. To je hlavní příznak Osgood-Schlatterovy choroby.

Osgood-Schlatterova choroba je typicky diagnostikována u dospívajících na začátku jejich růstových skoků. Růstové spurty obvykle začínají mezi 8. a 13. rokem u dívek a mezi 10. a 15. rokem u chlapců. U dospívajících sportovců, kteří provozují sporty, které zahrnují skákání a běh, je pravděpodobnější, že onemocní.

Ve většině případů lze Osgood-Schlatterovu chorobu úspěšně léčit jednoduchými opatřeními, jako je odpočinek a volně prodejné léky.

Jaké jsou příznaky Osgood-Schlatterovy choroby?

Mezi běžné příznaky Osgood-Schlatterovy choroby patří:

 • bolest kolen nebo nohou
 • otok, citlivost nebo zvýšená teplota pod kolenem a nad holenní kostí
 • bolest, která se zhoršuje cvičením nebo činnostmi s velkým dopadem, jako je běh
 • kulhání po fyzické aktivitě

Závažnost těchto příznaků se často liší od člověka k člověku. Někteří jedinci pociťují při určitých činnostech pouze mírnou bolest. Jiní zažívají neustálou, oslabující bolest, která ztěžuje jakoukoli fyzickou aktivitu. Nepohodlí může trvat několik týdnů až několik let. Příznaky obvykle odezní, jakmile je ukončen růstový spurt dospívání.

Kdo je ohrožen Osgood-Schlatterovou chorobou?

Osgood-Schlatterova choroba se nejčastěji vyskytuje u dětí, které se účastní sportů, které zahrnují běh, skákání nebo kroucení. Tyto zahrnují:

 • Basketball
 • volejbal
 • fotbal
 • běh na dlouhou trať
 • gymnastika
 • krasobruslení

Osgood-Schlatterova choroba má tendenci postihovat chlapce častěji než dívky. Věk, ve kterém se tento stav objeví, se může lišit podle pohlaví, protože dívky prožívají pubertu dříve než chlapci. Obvykle se rozvíjí u dívek ve věku 11 až 12 let a u chlapců ve věku 13 až 14 let.

Jak se diagnostikuje Osgood-Schlatterova choroba?

Lékař provede fyzickou prohlídku a zkontroluje koleno vašeho dítěte na otoky, bolest a zarudnutí. To obvykle poskytne lékaři dostatek informací pro stanovení diagnózy Osgood-Schlatterovy choroby. V některých případech může lékař chtít provést rentgen kosti, aby vyloučil další potenciální příčiny bolesti kolena.

Jak se léčí Osgood-Schlatterova choroba?

Osgood-Schlatterova choroba obvykle odezní sama, jakmile skončí růstový spurt. Do té doby je léčba zaměřena na zmírnění symptomů, jako je bolest kolene a otoky. Léčba obvykle zahrnuje:

 • polevu postiženého místa dvakrát až čtyřikrát denně nebo po fyzické aktivitě
 • užívání volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen
 • odpočinek kolena nebo snížení fyzické aktivity
 • zabalení kolena nebo nošení kolenní ortézy
 • protahování
 • fyzikální terapie

Některé děti se mohou po zotavení zúčastnit nenáročných aktivit, jako je plavání nebo jízda na kole. Jiní možná budou muset na několik měsíců přestat s účastí na určitých sportech, aby se jejich těla měla čas řádně uzdravit. Jaké aktivity jsou vhodné a kdy je nutná přestávka od sportu, poraďte se s dětským lékařem.

Jaké jsou potenciální komplikace Osgood-Schlatterovy choroby?

Osgood-Schlatterova choroba obvykle nezpůsobuje žádné dlouhodobé komplikace. Ve vzácných případech mohou děti s tímto onemocněním pociťovat chronickou bolest nebo pokračující otoky. Nicméně, užívání volně prodejných léků proti bolesti a aplikace ledu na místo obvykle může zmírnit tento nepříjemný pocit. Některé děti mohou také potřebovat operaci, pokud se kost a šlachy v koleni nehojí správně.

Co teď můžete udělat

Ačkoli je Osgood-Schlatterova choroba obvykle nezávažným stavem, získání správné diagnózy a léčby může pomoci předejít komplikacím. Pokud vaše dítě pociťuje příznaky tohoto stavu, měli byste:

 • Naplánujte si schůzku s lékařem vašeho dítěte.
 • Ujistěte se, že vaše dítě dodržuje svůj léčebný plán, pokud je mu diagnostikována Osgood-Schlatterova choroba.
 • Zúčastněte se všech následných schůzek a informujte lékaře svého dítěte, pokud příznaky přetrvávají.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY