Parafimóza

Co je parafimóza?

Parafimóza je stav, který postihuje pouze neobřezané muže. Vyvíjí se, když předkožka již nemůže být přetažena dopředu přes špičku penisu. To způsobí, že předkožka oteče a uvízne, což může zpomalit nebo zastavit tok krve ke špičce penisu. Tento stav může vést k vážným komplikacím, pokud není léčen.

Parafimóza se nejčastěji vyskytuje, když poskytovatel zdravotní péče nesprávně zachází s předkožkou. Po fyzické prohlídce nebo lékařském zákroku nemusí vrátit předkožku zpět do její normální polohy.

Parafimóza by neměla být zaměňována s fimózou. Fimóza je stav, při kterém již nelze předkožku stáhnout zpět od špičky penisu. Obvykle se vyskytuje u mladších dětí a obvykle se nejedná o vážný stav. Parafimóza je však nouzový stav. Pokud pociťujete příznaky parafimózy, okamžitě kontaktujte svého lékaře nebo jděte do nemocnice.

Jaké jsou příznaky parafimózy?

Hlavním příznakem parafimózy je neschopnost vrátit předkožku zpět do její normální polohy nad špičkou penisu. Předkožka a špička penisu mohou být oteklé a bolestivé. Špička penisu může být také tmavě červená nebo modrá kvůli nedostatečnému průtoku krve.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud objevíte některý z těchto příznaků.

Co způsobuje parafimózu?

Parafimóza se nejčastěji vyskytuje, když zdravotník po lékařském vyšetření nebo zákroku zapomene stáhnout předkožku zpět do normální polohy.

Mezi další příčiny parafimózy patří:

 • mít infekci
 • zažívá fyzické trauma v oblasti genitálií
 • příliš silné stahování předkožky dozadu
 • mít předkožku pevnější než normálně
 • s předkožkou, která byla stažena po delší dobu

Jak se diagnostikuje parafimóza?

Váš lékař může diagnostikovat parafimózu pouhým provedením fyzického vyšetření a prohlídkou penisu. Budou se vás také ptát na vaše příznaky a další problémy, které můžete mít s penisem nebo předkožkou.

Jak se parafimóza léčí?

Léčba se bude lišit v závislosti na vašem věku a závažnosti vašeho stavu. Obecně platí, že prvním krokem při léčbě parafimózy je snížení otoku. Váš lékař může udělat následující:

 • aplikujte na oblast led
 • omotejte pevně obvaz kolem penisu
 • použijte jehly k vypouštění hnisu nebo krve
 • injekci hyaluronidázy, což je enzym, který pomáhá snižovat otoky

Váš lékař může také provést malý řez, aby uvolnil napětí, ale udělá to pouze v závažných případech.

Jakmile se otok zmírní, lékař přesune předkožku zpět na místo. To může být velmi bolestivé, takže před zahájením procedury pravděpodobně dostanete léky proti bolesti. Léky proti bolesti mohou zahrnovat anestetikum, nervový blok nebo orální narkotikum. Během procedury váš lékař nejprve promaže penis a předkožku. Poté jemně stisknou špičku penisu a zároveň stáhnou předkožku.

U velmi závažných případů parafimózy může být nutná úplná obřízka nebo odstranění předkožky. Tím také zabráníte opakování stavu.

Po každém postupu pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře a užívejte předepsané léky. Váš lékař vás naučí, jak čistit a pečovat o špičku penisu po léčbě.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud se u vás objeví vysoká horečka a pokud po léčbě stále pociťujete bolest. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci, která musí být léčena antibiotiky.

Jaké jsou potenciální komplikace parafimózy?

Parafimóza může vést k závažným komplikacím, pokud není rychle léčena.Tento stav může způsobit snížený průtok krve v penisu, což zbavuje tkáně kyslíku. Když k tomu dojde, parafimóza může mít za následek:

 • těžká infekce
 • poškození špičky penisu
 • gangréna nebo odumření tkáně, což má za následek ztrátu špičky penisu

Jaký je výhled pro lidi s parafimózou?

Šance na úplné uzdravení jsou vysoké, pokud je parafimóza léčena okamžitě. Jakmile se otok sníží a předkožka se vrátí do normální polohy, většina lidí se zotaví bez komplikací.

Jak lze parafimóze předcházet?

Úplná obřízka může zabránit parafimóze. Pokud nejste obřezáni, parafimóze lze zabránit:

 • dodržujte dobrou hygienu a pravidelně čistěte špičku penisu
 • vždy umístěte předkožku zpět přes špičku penisu poté, co byla stažena zpět za účelem čištění, pohlavního styku nebo močení
 • ujistěte se, že poskytovatel zdravotní péče stáhl předkožku zpět do své normální polohy po vyšetření nebo postupu
 • nikdy nenechávejte předkožku za špičkou penisu po delší dobu

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY