PET sken srdce

Co je to srdeční PET sken?

Skenování pozitronové emisní tomografie (PET) srdce je zobrazovací test, který pomocí specializovaného barviva umožní lékaři zobrazit problémy se srdcem.

Barvivo obsahuje radioaktivní stopovače, které se koncentrují na oblasti srdce, které mohou být zraněny nebo nemocny. Pomocí PET skeneru může váš lékař rozpoznat tyto problematické oblasti.

Skenování PET srdce je obvykle ambulantní zákrok, což znamená, že nebudete muset zůstat přes noc v nemocnici. Obvykle se jedná o proceduru ve stejný den.

Proč se provádí PET vyšetření srdce

Váš lékař může nařídit vyšetření srdce PET, pokud pociťujete příznaky srdečních potíží. Příznaky srdečních potíží zahrnují:

 • nepravidelný srdeční tep (arytmie)
 • bolest na hrudi
 • napětí v hrudi
 • potíže s dýcháním
 • slabost
 • silné pocení

Váš lékař může také objednat srdeční PET vyšetření, pokud jiné srdeční testy, jako je echokardiogram (EKG) nebo srdeční zátěžový test, neposkytnou lékaři dostatek informací. Srdcový PET sken lze také použít ke sledování účinnosti léčby srdečních chorob.

Rizika PET vyšetření srdce

Zatímco skenování používá radioaktivní stopovače, vaše expozice je minimální. Podle American College of Radiology Imaging Network je úroveň expozice příliš nízká na to, aby ovlivnila normální procesy vašeho těla, a není považována za velké riziko.

Mezi další rizika PET vyšetření srdce patří:

 • nepříjemné pocity, pokud trpíte klaustrofobií
 • mírná bolest z píchnutí jehlou
 • svalovou bolest z položení na tvrdý zkušební stůl

Přínosy tohoto testu daleko převyšují minimální rizika.

Radiace však může být škodlivá pro plod nebo novorozence. Pokud máte podezření, že byste mohla být těhotná nebo kojíte, může vám lékař doporučit jinou formu testování.

Jak se připravit na PET vyšetření srdce

Váš lékař vám poskytne úplné pokyny k přípravě na vyšetření srdce PET. Informujte svého lékaře o všech lécích, které možná užíváte, ať už jde o léky na předpis, volně prodejné léky nebo dokonce doplňky výživy.

Můžete být poučeni, abyste až osm hodin před procedurou nic nejedli. Budete však moci pít vodu.

Pokud jste těhotná, domníváte se, že byste mohla být těhotná, nebo kojíte, řekněte to svému lékaři. Tento test může být nebezpečný pro vaše nenarozené nebo kojící dítě.

Měli byste také informovat svého lékaře o všech zdravotních stavech, které máte. Například, pokud máte cukrovku, možná budete potřebovat speciální instrukce pro test, protože půst předem by mohl ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Bezprostředně před testem můžete být požádáni, abyste se převlékli do nemocničního pláště a sundali si všechny šperky.

Jak se provádí PET vyšetření srdce

Nejprve se posadíte do křesla. Technik vám pak vloží IV do paže. Prostřednictvím tohoto IV se vám do žil vstříkne speciální barvivo s radioaktivními značkami. Vaše tělo potřebuje čas, aby absorbovalo stopovače, takže budete čekat asi hodinu. Během této doby vám technik na hrudník připevní elektrody pro elektrokardiogram (EKG), aby bylo možné sledovat také vaši srdeční frekvenci.

Dále podstoupíte skenování. To zahrnuje ležení na úzkém stole připevněném k PET stroji. Stůl bude pomalu a hladce klouzat do stroje. Během skenování budete muset ležet tak nehybně, jak je to možné. V určitých časech vám technik řekne, abyste zůstali nehybní. To umožňuje pořizovat nejjasnější snímky.

Po uložení správných obrázků do počítače se budete moci ze zařízení vysunout. Technik poté vyjme elektrody a test je dokončen.

Po PET skenování srdce

Po testu je dobré vypít spoustu tekutin, které pomohou vypláchnout sledovací prvky z vašeho systému. Obecně platí, že všechny indikátory jsou přirozeně vyplaveny z vašeho těla po dvou dnech.

Specialista vyškolený ve čtení PET skenů interpretuje vaše obrázky a sdělí informace vašemu lékaři. Váš lékař si s vámi výsledky probere na následné schůzce.

Co dokáže PET sken srdce najít

Snímek PET srdce poskytuje lékaři podrobný obraz vašeho srdce. To jim umožňuje vidět, které oblasti srdce mají snížený průtok krve a které oblasti jsou poškozené nebo obsahují jizevnatou tkáň.

Onemocnění koronárních tepen (CAD)

Pomocí obrázků může lékař diagnostikovat ischemickou chorobu srdeční (CAD). To znamená, že tepny, které vedou krev a kyslík do vašeho srdce, se ztvrdly, zúžily nebo zablokovaly. Poté mohou objednat angioplastiku nebo zavedení stentů k rozšíření tepny a zmírnění případného zúžení.

Angioplastika zahrnuje umístění tenkého katétru (měkké trubičky) s balónkem na špičce přes krevní cévu, dokud nedosáhne zúžené, zablokované tepny. Jakmile je katétr na požadovaném místě, lékař nafoukne balónek. Tento balónek přitlačí plak (příčinu ucpání) na stěnu tepny. Krev pak může plynule proudit tepnou.

V závažnějších případech ICHS bude nařízen koronární bypass. Tato operace zahrnuje připojení části žíly z nohy nebo tepny z hrudníku nebo zápěstí ke koronární tepně nad a pod zúženou nebo zablokovanou oblastí. Tato nově připojená žíla nebo tepna pak umožní krvi „obejít“ poškozenou tepnu.

Srdeční selhání

Srdeční selhání je diagnostikováno, když srdce již není schopno poskytnout dostatek krve zbytku vašeho těla. Příčinou je často závažný případ onemocnění koronárních tepen.

Srdeční selhání může být také způsobeno:

 • kardiomyopatie
 • vrozená srdeční choroba
 • infarkt
 • onemocnění srdeční chlopně
 • abnormální srdeční rytmy (arytmie)

 • onemocnění, jako je rozedma plic, hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní štítná žláza nebo anémie

V případě srdečního selhání může lékař předepsat léky nebo nařídit operaci. Mohou si objednat angioplastiku, koronární bypass nebo operaci srdeční chlopně. Váš lékař může také chtít zavést kardiostimulátor nebo defibrilátor, což jsou zařízení, která udržují pravidelný srdeční tep.

V závislosti na vašich výsledcích vám lékař může promluvit o dalším testování a léčbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY