Pinworms a ekzém: Existuje nějaké spojení?

I když můžete mít jak červy, tak ekzém, zatím neexistuje žádný důkaz, že červi skutečně ekzém způsobují.

Eik Scott/Getty Images

Infekce červem není nikdy legrace, ale může způsobit ekzém? Pinworms vedou k intenzivnímu svědění, ale doposud výzkumníci nenašli žádnou souvislost s ekzémem.

Čtěte dále a dozvíte se více o červech a ekzémech.

Mohou červi způsobit ekzém?

Existuje protichůdný výzkum, zda jsou červi nebo jiní střevní parazitičtí červi spojeni s ekzémem nebo jinými alergickými reakcemi. A studie 2021 která se zabývala dětmi v Angole, zjistila, že neexistuje žádná významná souvislost mezi červy a ekzémem.

An starší studie z roku 2005 v Německu zjistili, že neexistuje žádná souvislost mezi červy a ekzémy a že napadení červy může ve skutečnosti hrát roli v prevenci alergií. Mezitím další starší studie na Kubě navrhli, že červi mohou zvýšit riziko vzniku ekzému.

Je známo, že červi způsobují vyrážky a kožní problémy kolem postižené oblasti, které mohou být zaměněny za ekzém, protože příznaky mohou vypadat podobně, s červenou svědivou vyrážkou. V tomto případě je důležité zvážit umístění postižených oblastí, které pomohou určit základní příčinu.

Mohou ekzém způsobit i jiní střevní parazité?

Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda různí střevní paraziti mohou způsobit ekzém, a spojení se bude lišit v závislosti na tom, jaký typ parazita způsobuje infekci.

Některé studie naznačují, že přítomnost střevních červů může snížit riziko vzniku kožních nebo potravinových alergií u dětí. Tyto studie však také naznačují, že některé děti, které jsou infikovány škrkavkami Ascaris, mohou mít zvýšené riziko atopie, což je predispozice k rozvoji alergií, včetně atopické dermatitidy. Tato oblast studia vyžaduje další výzkum.

Jiné případy ukazují souvislost. Například a případová studie z roku 2018 zjistili, že střevní parazit Ascaris lumbricoides, velký škrkavka, skutečně vedl k rozsáhlému ekzému u 12leté dívky. Obecně je potřeba více studií, aby se zjistila souvislost mezi střevními parazity a ekzémem.

Co jsou pinworms?

Pinworms jsou malé, tenké, bílé škrkavky, které lze nalézt v půdě a výkalech a mohou infikovat a žít v tlustém střevě a konečníku lidí.

Pinworm infekce

Infekce červy, také známá jako enterobiáza nebo oxyuriáza, je nejčastější infekce červy ve Spojených státech. Objevuje se, když červi vniknou a replikují se v tlustém střevě, a příznaky začínají, když samice červů ukládají svá vajíčka na kůži obklopující řitní otvor. To způsobuje extrémní svědění a nepohodlí.

Příznaky pinworm

Příznaky pinworms zahrnují:

 • intenzivní a časté svědění perianální oblasti (oblast kolem konečníku)
 • potíže se spánkem kvůli svědění a nepohodlí

 • vyrážka nebo podráždění kůže kolem řitního otvoru

 • viditelné červy v perianální oblasti
 • viditelné červy ve stolici

Špendlíky se můžete nakazit tím, že budete jíst nebo dýchat mikroskopická vajíčka červů, obvykle prostřednictvím jídla, které obsahuje výkaly. Vajíčka pak zůstávají ve vašem střevě, dokud nejsou dostatečně zralá, aby se vylíhla. Jakmile se samice vylíhnou, kladou vajíčka na řitní otvor a kolem něj.

Když si člověk s červy poškrábe zasaženou oblast, vajíčka se přenesou na nehty a prsty a mohou se rozšířit na cokoli, čeho se člověk dotkne. Pinworms mohou žít na oblečení, lůžkovinách a dalších površích až po 2 až 3 týdny.

Diagnóza pinworms

Pinworms jsou primárně diagnostikovány na základě klinického hodnocení. Lékař odebere anamnézu a vezme v úvahu příznaky, které popisujete.

Užitečný test je známý jako test skotské pásky, který zahrnuje umístění pásky na konečník tři noci za sebou. Lékař pak analyzuje kousky pásky pod mikroskopem, aby hledal červy.

Léčba pinworm

Infekce Pinworm se léčí buď volně prodejnými (OTC) nebo léky na předpis a postupy čištění domácnosti. Pokud se domníváte, že vy nebo vaše dítě máte červy, okamžitě si promluvte s lékařem nebo zdravotníkem.

Rizikové faktory pro červy a jiné parazitární infekce

Parazitické infekce, jako jsou červi, postihují lidi všech věkových kategorií a geografických oblastí. Rizikové faktory se u různých parazitárních infekcí liší.

Existují však určité rizikové faktory, které mohou způsobit, že určité skupiny budou náchylnější zejména k infekcím červy. Tyto zahrnují:

 • navštěvovat jesle nebo základní školu
 • cucal si palec
 • kousání nehtů
 • žijící v těsné blízkosti, jako jsou vysokoškolské koleje nebo instituce
 • nemyjte si pravidelně ruce před jídlem
 • mít členy rodiny nebo spolubydlící, kteří mají infekci červem

Co je ekzém?

Ekzém, nazývaný také atopická dermatitida, je termín pro několik kožních onemocnění způsobených zánětem, který může vést k zarudnutí, svědění nebo vyrážce na kůži.

U dětí jsou běžně postižené oblasti:

 • skalp
 • tvář
 • kolena
 • lokty

U dospělých je ekzém častější v oblastech, kde se kloub ohýbá a dotýká se složená kůže, jako je vnitřní strana lokte a za koleny.

Ekzém není nakažlivý a je velmi častý. Podle National Eczema Association s ním trpí více než 31 milionů Američanů.

Příznaky ekzému

Příznaky ekzému se velmi liší a na každého působí jinak. Některé z nejčastějších příznaků zahrnují:

 • svědění
 • suchá kůže
 • zanícená kůže
 • barevné změny na kůži

 • kožovitá kůže
 • vytékání nebo krustování
 • otok

Pokud je ekzém velmi těžký, může se zkomplikovat kožní infekcí, která, pokud se neléčí, může vést k vážným komplikacím. Pokud máte obavy, měli byste si promluvit s dermatologem nebo lékařem primární péče.

Diagnostika ekzému

Ekzém je diagnostikován důkladným vyšetřením kůže vaší nebo vašeho dítěte, abyste viděli známky a příznaky, včetně zarudnutí, šupinatosti, suchosti nebo hyperpigmentace.

Ekzém je často spojený s senná rýma a astma v důsledku společného genetického původu těchto tří stavů. Lékař vám může položit několik otázek o tom, zda máte tyto stavy, aby vám pomohl diagnostikovat váš ekzém.

Léčba ekzému

Neexistuje žádný lék na ekzém, ale existuje mnoho způsobů léčby, které můžete probrat s dermatologem nebo alergologem.

Při léčbě ekzému je třeba mít na paměti tři hlavní věci:

 • Poznejte své spouštěče, abyste se jim mohli vyhnout. Mezi běžné spouštěče patří:
  • drsné chemikálie používané v čisticích prostředcích
  • určité vůně nebo oleje
  • horká voda
  • stres
  • potit se
 • Vytvořte si každodenní rutinu koupání a hydratace.
 • Používejte volně prodejné léky nebo léky na předpis podle potřeby nebo na předpis.

Protože se ekzém velmi liší od člověka k člověku, neexistuje jediný způsob, jak jej léčit. Váš režim bude velmi záviset na typu a závažnosti vašeho stavu.

Často kladené otázky

Mohu se znovu nakazit červy, i když jsem se již jednou nakazil?

Ano, i když jste již dříve měli červy a byli jste léčeni, můžete je znovu získat, pokud budete vystaveni. Nejlépe uděláte, když si po použití koupelny a před jídlem vždy umyjete ruce.

Zmizí červi, i když se neléčím?

Ne, červi nejsou jako bakterie a viry, které způsobují běžné infekce. Tělo není schopno odstranit infekce způsobené červy samo a lidé si nevytvářejí stejnou imunitu vůči červům jako vůči bakteriálním nebo virovým infekcím. Účinná léčba vyžaduje perorální léky k zajištění eliminace červů.

Sečteno a podtrženo

Pinworms jsou běžní střevní parazité, kteří způsobují intenzivní svědění, bolest a nepohodlí v perianální oblasti.

Ačkoli příznaky infekce červy mohou být podobné příznakům ekzému, včetně svědění, zarudnutí a vyrážky, neexistuje žádný důkaz, že červi způsobují ekzém.

Pokud máte vy nebo vaše dítě jeden nebo oba stavy, je důležité promluvit si s lékařem nebo zdravotníkem o možnostech léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY