Pochopení diagnózy diabetu 2

Diagnostika diabetu 2. typu

Diabetes typu 2jezvládnutelný stav. Jakmile budete diagnostikováni, můžete se svým lékařem vyvinout plán léčby, abyste zůstali zdraví.

Cukrovka se dělí na různé typy. Nejčastěji je diagnostikován těhotenský diabetes, diabetes 1. typu a diabetes 2. typu.

Těhotenská cukrovka

Možná máte kamarádku, které bylo řečeno, že měla v těhotenství cukrovku. Tento typ onemocnění se nazývá těhotenská cukrovka. Může se vyvinout během druhého nebo třetího trimestru těhotenství. Těhotenská cukrovka obvykle odezní po narození dítěte.

Diabetes 1. typu

Možná jste měli kamaráda z dětství s cukrovkou, který si musel každý den brát inzulín. Tento typ se nazývá diabetes 1. typu. Vrcholem propuknutí diabetu 1. typu je věk středního věku. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), typ 1 tvoří 5 procent všech případů cukrovky.

Diabetes typu 2

Podle CDC tvoří diabetes 2. typu 90 až 95 procent všech diagnostikovaných případů diabetu. Tento typ se také nazývá diabetes dospělých. Ačkoli se může objevit v jakémkoli věku, diabetes 2. typu je častější u lidí starších 45 let.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít cukrovku, poraďte se se svým lékařem. Nekontrolovaný diabetes typu 2 může způsobit vážné komplikace, jako jsou:

 • amputace nohou a chodidel
 • slepota
 • srdeční choroba
 • nemoc ledvin
 • mrtvice

Podle CDC je diabetes sedmou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech. Mnoha závažným vedlejším účinkům diabetu lze předejít léčbou. Proto je včasná diagnostika tak důležitá.

Příznaky diabetu 2. typu

U některých lidí je diagnostikován diabetes 2. typu, protože mají znatelné příznaky. Časné příznaky mohou zahrnovat:

 • zvýšené nebo časté močení
 • zvýšená žízeň
 • únava
 • řezné rány nebo vředy, které se nehojí
 • rozmazané vidění

Nejčastěji jsou lidé diagnostikováni pomocí rutinních screeningových testů. Rutinní screening diabetu obvykle začíná ve věku 45 let. Možná budete muset podstoupit screening dříve, pokud:

 • mají nadváhu
 • žít sedavým způsobem života
 • mají v rodinné anamnéze diabetes 2. typu
 • máte v anamnéze těhotenskou cukrovku nebo se vám narodilo dítě vážící více než 9 liber
 • jsou afroamerického, indiánského, latinskoamerického, asijského nebo tichomořského původu
 • máte nízkou hladinu dobrého cholesterolu (HDL) nebo vysokou hladinu triglyceridů

Jak lékaři diagnostikují diabetes 2

Příznaky diabetu 2. typu se často vyvíjejí postupně. Vzhledem k tomu, že můžete nebo nemusíte mít příznaky, lékař použije krevní testy k potvrzení vaší diagnózy. Tyto zde uvedené testy měří množství cukru (glukózy) ve vaší krvi:

 • test glykovaného hemoglobinu (A1C).
 • test glukózy v plazmě nalačno
 • náhodný test glukózy v plazmě
 • orální glukózový toleranční test

Váš lékař provede jeden nebo více těchto testů více než jednou, aby potvrdil vaši diagnózu.

Test glykovaného hemoglobinu (A1C).

Test glykovaného hemoglobinu (A1C) je dlouhodobým měřítkem kontroly hladiny cukru v krvi. Umožňuje lékaři zjistit, jaká byla vaše průměrná hladina cukru v krvi za poslední dva až tři měsíce.

Tento test měří procento krevního cukru připojeného k hemoglobinu. Hemoglobin je bílkovina přenášející kyslík ve vašich červených krvinkách. Čím vyšší je vaše A1C, tím vyšší byly vaše nedávné hladiny cukru v krvi.

Test A1C není tak citlivý jako test plazmatické glukózy nalačno nebo orální glukózový toleranční test. To znamená, že identifikuje méně případů diabetu. Váš lékař odešle váš vzorek do certifikované laboratoře k diagnostice. Získání výsledků může trvat déle než u testu provedeného v ordinaci lékaře.

Výhodou testu A1C je pohodlí. Před tímto testem se nemusíte postit. Vzorek krve lze odebrat kdykoli během dne. Také vaše výsledky testů nejsou ovlivněny stresem nebo nemocí.

Váš lékař s vámi probere vaše výsledky. Výsledky vašeho testu A1C mohou znamenat:

 • A1C 6,5 procenta nebo vyšší = diabetes
 • A1C mezi 5,7 a 6,4 procenty = prediabetes
 • A1C méně než 5,7 procenta = normální

Tento typ testování lze také použít ke sledování kontroly hladiny cukru v krvi poté, co vám byla diagnostikována. Pokud máte cukrovku, měly by být vaše hladiny A1C kontrolovány několikrát ročně.

Test glukózy v plazmě nalačno

Za určitých okolností není test A1C platný. Nemůže být například použit pro těhotné ženy nebo osoby, které mají variantu hemoglobinu. Místo toho lze použít vyšetření krevního cukru nalačno. Pro tento test vám bude odebrán vzorek krve poté, co budete mít přes noc půst.

Na rozdíl od testu A1C měří test glukózy v plazmě nalačno množství cukru v krvi v jediném okamžiku. Hodnoty krevního cukru jsou vyjádřeny v miligramech na decilitr (mg/dl) nebo milimolech na litr (mmol/l). Je důležité pochopit, že vaše výsledky mohou být ovlivněny, pokud jste ve stresu nebo nemocní.

Váš lékař s vámi probere vaše výsledky. Vaše výsledky mohou znamenat následující:

 • glykémie nalačno 126 mg/dl nebo vyšší = cukrovka
 • glykémie nalačno 100 až 125 mg/dl = prediabetes
 • Hladina cukru v krvi nalačno nižší než 100 mg/dl = normální

Náhodný test glukózy v plazmě

Náhodné testování krevního cukru se používá u lidí, kteří mají příznaky cukrovky. Náhodný test krevního cukru lze provést kdykoli během dne. Test sleduje hladinu cukru v krvi bez ohledu na vaše poslední jídlo.

Bez ohledu na to, kdy jste naposledy jedli, náhodný test hladiny cukru v krvi 200 mg/dl nebo vyšší naznačuje, že máte cukrovku. To platí zejména v případě, že již máte příznaky cukrovky.

Váš lékař s vámi probere vaše výsledky. Výsledky vašich testů mohou znamenat:

 • náhodný krevní cukr 200 mg/dl nebo více = cukrovka
 • náhodná hladina cukru v krvi mezi 140 a 199 mg/dl = prediabetes
 • náhodný krevní cukr nižší než 140 mg/dl = normální

Orální glukózový toleranční test

Stejně jako test glukózy v plazmě nalačno, orální test glukózové tolerance také vyžaduje, abyste se přes noc hladověli. Když dorazíte na schůzku, podstoupíte test krevního cukru nalačno. Pak vypijete sladkou tekutinu. Poté, co budete hotovi, bude váš lékař pravidelně několik hodin testovat hladinu cukru v krvi.

K přípravě na tento test Národní institut pro diabetes a onemocnění trávicího traktu a ledvin (NIDDK) doporučuje jíst alespoň 150 gramů sacharidů denně po dobu tří dnů před testem. Potraviny jako chléb, cereálie, těstoviny, brambory, ovoce (čerstvé i konzervované) a čirý vývar obsahují sacharidy.

Informujte svého lékaře o jakémkoli stresu nebo nemoci, kterou zažíváte. Ujistěte se, že váš lékař ví o všech lécích, které užíváte. Stres, nemoc a léky mohou ovlivnit výsledky orálního glukózového tolerančního testu.

Váš lékař s vámi probere vaše výsledky. Pro orální glukózový toleranční test mohou vaše výsledky znamenat následující:

 • krevní cukr 200 mg/dl nebo více po dvou hodinách = cukrovka
 • krevní cukr mezi 140 a 199 mg/dl po dvou hodinách = prediabetes
 • krevní cukr nižší než 140 mg/dl po dvou hodinách = normální

Testy glukózové tolerance se také používají k diagnostice těhotenského diabetu během těhotenství.

Získání druhého názoru

Vždy byste měli mít možnost získat druhý názor, pokud máte nějaké obavy nebo pochybnosti o své diagnóze.

Pokud změníte lékaře, budete chtít požádat o nové testy. Různá ordinace lékařů využívají ke zpracování vzorků různé laboratoře. NIDDK říká, že porovnávat výsledky z různých laboratoří může být zavádějící. Pamatujte, že váš lékař bude muset opakovat jakýkoli test, aby potvrdil vaši diagnózu.

Jsou výsledky testů někdy špatné?

Zpočátku se mohou výsledky vašeho testu lišit. Například krevní test cukru může ukázat, že máte cukrovku, ale test A1C může ukázat, že nemáte. Opak může být také pravdou.

Jak se to stane? Může to znamenat, že jste v rané fázi diabetu a vaše hladina cukru v krvi nemusí být dostatečně vysoká, aby se projevila při každém testu.

Test A1C může být chybný u některých lidí s původem z Afriky, Středomoří nebo jihovýchodní Asie. Test může být příliš nízký u lidí s anémií nebo silným krvácením a příliš vysoký u lidí s anémií z nedostatku železa. Nebojte se – váš lékař testy před stanovením diagnózy zopakuje.

Plánování léčby

Jakmile zjistíte, že máte cukrovku, můžete se svým lékařem vytvořit plán léčby, který je pro vás ten pravý. Je důležité dodržet všechna vaše sledování a lékařské schůzky. Pravidelné vyšetření krve a sledování příznaků jsou základními kroky k zajištění dlouhodobého zdraví.

Promluvte si se svým lékařem o cíli hladiny cukru v krvi. Národní diabetologický vzdělávací program říká, že cílem pro mnoho lidí je A1C pod 7. Zeptejte se svého lékaře, jak často byste měli testovat hladinu cukru v krvi.

Vytvořte si plán péče o sebe, abyste zvládli svůj diabetes. To může zahrnovat změny životního stylu, jako je jíst zdravé jídlo, cvičení, přestat kouřit a kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Při každé návštěvě se poraďte se svým lékařem o tom, jak váš plán péče o sebe funguje.

Výhled

Na diabetes 2. typu neexistuje žádný lék. Tento stav je však vysoce zvládnutelný mnoha účinnými možnostmi léčby.

Prvním krokem je diagnostika a pochopení výsledků vašich testů. K potvrzení vaší diagnózy bude váš lékař muset zopakovat jeden nebo více z těchto testů: A1C, glykémie nalačno, náhodná glykémie nebo orální glukózová tolerance.

Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, vytvořte si plán sebepéče, stanovte si cílovou hladinu cukru v krvi a pravidelně se konzultujte se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY