Pochopení ekchymózy

Co je ekchymóza?

Ekchymóza je lékařský termín pro běžnou modřinu. Většina modřin se tvoří, když jsou poškozeny krevní cévy v blízkosti povrchu kůže, obvykle nárazem ze zranění. Síla nárazu způsobí, že vaše krevní cévy prasknou a vyteče krev. Tato krev se zachytí pod kůží, kde se zformuje do malého bazénku, který změní vaši pokožku na fialovou, černou nebo modrou.

Po poranění krevní cévy přicházejí krevní destičky, které pomáhají procesu srážení. Srážení zabraňuje tomu, aby z poraněných cév prosakovala další krev a vaše modřina byla ještě větší. Některé proteiny ve vaší krvi, nazývané srážecí faktory, také pomáhají zastavit krvácení, aby se tkáň začala hojit.

Jak vypadá ekchymóza?

Jaké jsou příznaky ekchymózy?

Hlavním příznakem ekchymózy je oblast změny barvy kůže větší než 1 centimetr. Oblast může být také citlivá a bolestivá na dotek. Vaše ekchymóza změní barvy a zmizí, protože vaše tělo reabsorbuje krev, která se hromadila pod kůží.

Postup barev, které uvidíte, obvykle následuje v tomto pořadí:

 1. červená nebo fialová
 2. černá nebo modrá
 3. hnědý
 4. žlutá

Ekchymóza je běžná na vašich pažích a nohou, protože s největší pravděpodobností budou zraněny. Modřiny se mohou také objevit, když si natáhnete nebo podvrtnete kost, zejména v zápěstí nebo kotníku.

Starší dospělí si mohou všimnout nebolestivých modřin na předloktí a hřbetu rukou. Jak stárnete, vaše pokožka se stává tenčí. Když máte tenkou kůži, vaše cévy snadněji praskají, což vede k častějším modřinám. Protože je zranění tak malé, tyto modřiny obvykle nebolí.

Kůže kolem očí je také velmi tenká, takže se na ní pravděpodobně tvoří modřiny. Ekchymóza kolem očního důlku je běžněji známá jako černé oko.

Co způsobuje ekchymózu?

Ekchymóza je obvykle způsobena zraněním, jako je náraz, rána nebo pád. Tento náraz může způsobit prasknutí krevní cévy a prosakování krve pod kůži a vytvoření modřiny.

Zatímco modřiny jsou velmi časté a postihují téměř každého, ženy mají tendenci je získat snadněji než ostatní.

Pokud pravidelně nacházíte na svém těle modřiny, ale nepamatujete si, že byste se zranili, může to být základní příčina. Mnoho léků je spojeno se zvýšeným krvácením a tvorbou modřin, včetně:

 • léky na ředění krve, jako je aspirin nebo warfarin (Coumadin, Jantoven)

 • antibiotika
 • kortikosteroidy
 • doplňky stravy, včetně ginkgo biloba

Někdy je snadná tvorba modřin příznakem vážnějšího zdravotního stavu, jako je porucha krvácivosti. Existuje nejméně 28 stavů, které mohou způsobit snadnou tvorbu modřin.

Poraďte se se svým lékařem, pokud:

 • mít časté, velké modřiny
 • mají velké, nevysvětlitelné modřiny
 • snadno se jim tvoří modřiny a mají osobní nebo rodinnou anamnézu závažného krvácení
 • náhle se začnou snadno vytvářet modřiny, zvláště po zahájení nového léku

Jak se diagnostikuje ekchymóza?

Váš lékař může obvykle diagnostikovat ekchymózu pouhým pohledem na ni. Pokud je vaše zranění vážné, může vám lékař nařídit rentgen, aby se ujistil, že nemáte zlomené kosti

Pokud nemohou zjistit příčinu vaší modřiny, může váš lékař provést krevní test, aby zkontroloval hladinu krevních destiček. Mohou také provést koagulační test, aby zjistili, jak dobře se vaše krev sráží a jak dlouho to trvá.

Související podmínky

Kromě ekchymózy existují dva další typy krvácení do kůže. Obvykle můžete zjistit, jaký typ krvácení máte, podle velikosti, umístění a závažnosti označení.

Purpura

Purpura označuje tmavě fialové skvrny nebo skvrny o průměru mezi 4 a 10 milimetry. Bývá ohraničenější než ekchymóza a někdy vypadá spíše jako vyrážka než modřina. Na rozdíl od ekchymózy není purpura způsobena silou způsobenou zraněním. Místo toho je to obvykle způsobeno infekcí, léky nebo problémy se srážlivostí krve.

Petechie

Petechie jsou velmi malé skvrny na kůži, které mohou být fialové, červené nebo hnědé. Jsou způsobeny prasklými kapilárami, což jsou malé krevní cévy, a objevují se ve skupinách. Stejně jako purpura vypadají petechie spíše jako vyrážka a jsou obvykle výsledkem léků nebo základního stavu.

Jak se ekchymóza léčí?

Ekchymóza se obvykle zahojí sama během dvou až tří týdnů. Zranění, které způsobilo modřinu, se může hojit déle, zvláště pokud se jedná o zlomené kosti.

Můžete být schopni urychlit proces hojení pomocí následujících domácích prostředků:

 • použití ledového obkladu během prvních 24 až 48 hodin po počátečním zranění
 • odpočinek postižené oblasti
 • zvedněte zraněné končetiny nad srdce, abyste zabránili bolestivému otoku
 • pomocí tepelného zábalu několikrát denně 48 hodin po úrazu
 • užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen (Advil), ke snížení bolestivého otoku

Mohu zabránit ekchymóze?

Modřiny jsou normální a nelze se jim vyhnout, ale existují věci, které můžete udělat pro snížení rizika. Tyto tipy jsou zvláště důležité, pokud máte onemocnění, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku modřin:

 • nosit při sportu ochranné pomůcky
 • udržujte podlahy a chodníky čisté, aby se zabránilo pádu
 • nikdy nenechávejte předměty na schodech
 • uspořádejte nábytek tak, aby se snížila pravděpodobnost nárazů
 • mějte rozsvícené noční světlo v ložnici a koupelně
 • použijte baterku na svém mobilním telefonu nebo si na klíče připevněte malé světlo, abyste viděli ve špatně osvětlených oblastech

Život s ekchymózou

Ekchymóza se obvykle zahojí sama během několika týdnů. Pokud máte pocit, že se vám tvoří modřiny více než obvykle, nebo si všimnete nevysvětlitelných modřin, poraďte se se svým lékařem. Můžete mít základní onemocnění, které vyžaduje léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY