Pochopení osteonekrózy čelisti

Osteonekróza čelisti je stav, kdy se část čelistní kosti obnaží přes dásně. Tento vzácný, ale potenciálně závažný stav se může vyskytnout po nějaké orální operaci, jako je odstranění zubu, nebo v důsledku užívání určitých léků.

Pokud jste nedávno podstoupili extrakci zubu nebo jste užívali léky zvané bisfosfonáty, dlouhotrvající bolest v ústech může být varovným příznakem osteonekrózy čelisti (ONJ). Bez léčby může odhalená kost v čelisti odumřít.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o příznacích ONJ, možnostech léčby a způsobech, jak můžete zabránit jejímu rozvoji.

Co je osteonekróza čelisti?

ONJ vzniká v důsledku nesprávného hojení dásní po nějakém zubním zákroku nebo užívání léků. To znamená, že se to může také náhodně stát komukoli s kostními výrůstky, které tlačí přes dásně.

„Nekróza“ znamená smrt. V případě ONJ se obnaží čelist a kost není dostatečně prokrvena. Obnažená kost může bez léčby zemřít.

Jaké jsou příznaky osteonekrózy čelisti?

Aby byl člověk diagnostikován jako ONJ, musí mít následující příznaky po dobu 8 týdnů nebo déle.

Příznaky zahrnují:

 • bolest v ústech
 • otok měkkých tkání a dásní
 • hnis/drenáž
 • odhalená čelistní kost
 • potíže se žvýkáním
 • uvolněné zuby

Co způsobuje osteonekrózu čelisti?

Nejčastější příčinou ONJ je špatné hojení po orální operaci, jako je extrakce zubu.

Mezi další možné příčiny patří radiační terapie jako součást léčby rakoviny nebo kostní infekce (osteomyelitida). Pokud je ONJ způsobena užíváním léků (bisfosfonáty, steroidy atd.), označuje se to jako osteonekróza čelisti související s léčbou (MRONJ).

U lidí bez známých rizikových faktorů může být ONJ způsobena virem herpes zoster. Když tento stav postihuje ústa, je také známý jako orální pásový opar. Způsobuje puchýře v ústech a na jazyku spolu s dalšími příznaky.

Jak se diagnostikuje osteonekróza čelisti?

Diagnostika ONJ zahrnuje fyzikální vyšetření, při kterém se podívá na postiženou oblast úst a obnaženou kost. Dalším hlavním kritériem pro diagnózu je, že stav trval déle než 8 týdnů.

Váš lékař také určí, v jaké fázi se nacházíte, než předepíše léčbu:

 • Fáze 0 ONJ: Žádné známky nekrotické (mrtvé) kosti, ale existují příznaky změn souvisejících s ONJ.
 • Fáze 1 ONJ: Kost je obnažená a nekrotická, ale nemáte jiné příznaky (asymptomatické).
 • Fáze 2 ONJ: Kost je obnažená a nekrotická a máte bolest, zarudnutí, hustý výtok nebo jiné známky infekce.
 • Fáze 3 ONJ: Kost je obnažená a nekrotická a máte známky infekce, které se rozšířily do vašeho obličeje nebo dutin.

Jaká je léčba osteonekrózy čelisti?

Mnoho případů ONJ lze léčit konzervativně. Léčba zahrnuje použití topických léků k řešení infekce a nepohodlí, jako jsou:

 • ústní vody (fáze 1, fáze 2)
 • antibiotika (fáze 2)
 • léky proti bolesti (stupeň 0, stupeň 1, stupeň 2)

U nejzávažnějších případů nebo pozdějších stádií může lékař předepsat teriparatid. Tato léčba je injekční lék, který stimuluje růst kostí (také se používá při léčbě osteoporózy).

Operace čelisti je také možností léčby pro lidi s 3. stádiem ONJ. Chirurgie obvykle zahrnuje odstranění mrtvé kosti (debridement) a rekonstrukci pomocí destiček nebo zubní protézy nazývané obturátor.

Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj osteonekrózy čelisti?

Lidé, kteří užívají bisfosfonáty, mají mírně zvýšené riziko rozvoje ONJ. Tyto léky se obvykle používají k léčbě rakoviny a osteoporózy a zahrnují následující:

 • alendronát (Fosamax)
 • risedronát (Actonel a Atelvia)
 • ibandronát (Boniva)
 • kyselina zoledronová (Reclast)
 • denosumab (Prolia)

Z této skupiny jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří dostávají tyto léky ve vysokých dávkách prostřednictvím intravenózní (IV) kapačky.

Mezi další ohrožené osoby patří:

 • starší dospělí
 • lidé s cukrovkou
 • lidé s onemocněním dásní
 • lidé, kteří kouří

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají osteonekrózu čelisti?

Výhled pro lidi s ONJ závisí na tom, jak brzy je stav identifikován a léčen. Léčba v raných stádiích může obnovit zdraví ústní dutiny bez nutnosti chirurgického zákroku. V pozdějších fázích mohou lidé potřebovat operaci k odstranění postižených částí a rekonstrukci čelisti nebo zubů.

Často kladené otázky

Existuje nějaký způsob, jak zabránit ONJ?

Odborníci sdílejí, že pravidelné čištění kartáčkem a zubní nití, stejně jako dodržování rutinních zubních prohlídek, mohou pomoci snížit riziko vzniku ONJ. Tato opatření vám také mohou pomoci zachytit problém v raných fázích, než se stane závažnějším.

Jak poznám, že mám ONJ?

Kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte bolest v ústech, otok nebo jiné příznaky, které jen tak nezmizí. Jste ohroženi, pokud užíváte bisfosfonáty, nedávno jste podstoupili operaci ústní dutiny nebo zapadáte do jiné rizikové skupiny.

Jak často mám chodit k zubaři na čištění?

Možná jste slyšeli, že byste měli pravidelně navštěvovat svého zubaře. Pokyny Americké zubní asociace se změnily tak, aby byly více individualizované oproti tomu, aby se říkalo, že je třeba chodit jednou nebo dvakrát ročně. Spolupracujte se svým zubním lékařem, abyste zjistili, jaký plán čištění je pro vás a vaše zdraví ústní.

Osteonekróza čelisti může být bez řádné léčby vážným zdravotním problémem. Promluvte si s lékařem, pokud máte ve svém životě faktory, které vás ohrožují, a o tom, jaké příznaky si dávat pozor.

Lékař vám také může pomoci sledovat vaše orální zdraví a léčit rané příznaky ONJ, než postoupí do pozdějších fází.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY