Pochopení testikulární atrofie

Co je to testikulární atrofie?

Testikulární atrofie se týká zmenšování vašich varlat, což jsou dvě mužské reprodukční žlázy umístěné v šourku. Hlavní funkcí šourku je regulovat teplotu kolem varlat, což se děje tím, že se zmenšuje v reakci na nízké teploty a relaxuje v reakci na vyšší teploty. To může někdy způsobit pocit, že vaše varlata jsou větší nebo menší než obvykle.

Testikulární atrofie však znamená zmenšení vašich skutečných varlat, nikoli vašeho šourku. To může být způsobeno několika věcmi, včetně zranění, základního stavu nebo vystavení určitým chemikáliím.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o možných příčinách a o tom, zda je atrofie varlat reverzibilní.

Jaké jsou příznaky?

Zatímco hlavním příznakem atrofie varlat je zmenšení jednoho nebo obou varlat, v závislosti na vašem věku jej může doprovázet několik dalších příznaků.

Příznaky před pubertou

U lidí, kteří neprošli pubertou, další příznaky testikulární atrofie zahrnují nevyvíjení sekundárních sexuálních charakteristik, jako jsou:

 • vousy
 • pubické ochlupení
 • větší velikost penisu

Příznaky po pubertě

Pokud jste prošli pubertou, další příznaky testikulární atrofie mohou zahrnovat:

 • snížená chuť na sex
 • neplodnost
 • snížená svalová hmota
 • chybějící nebo snížený růst chloupků na obličeji
 • chybějící nebo snížený růst pubického ochlupení
 • měkčí varlata

co to způsobuje?

Orchitida

Orchitida označuje zánět varlat. Jeho hlavními příznaky jsou bolest a otok ve varlatech, ale může také způsobit nevolnost a horečku. Zatímco otok může zpočátku způsobit, že vaše varlata vypadají větší, orchitida může nakonec vést k atrofii varlat.

Existují dva hlavní typy orchitidy:

 • Virová orchitida. To je obvykle způsobeno virem příušnic. Až do jedna třetina u mužů, kteří mají příušnice po pubertě, se vyvine orchitida. K tomu často dochází během čtyř až sedmi dnů od získání příušnic.
 • Bakteriální orchitida. Tento typ orchitidy je často způsoben sexuálně přenosnou infekcí (STI), jako je kapavka nebo chlamydie. V některých případech je to způsobeno infekcí ve vašem močovém traktu nebo zavedením katétru nebo jiného lékařského nástroje do vašeho penisu.

Jiné příčiny

Kromě orchitidy může atrofii varlat způsobit několik dalších věcí, včetně:

 • Stáří. Zatímco ženy procházejí menopauzou, někteří muži procházejí podobným procesem známým jako andropauza. To způsobuje nízké hladiny testosteronu, což může vést k atrofii varlat.
 • Varikokéla. Varikokéla je jako křečová žíla, ale nachází se v blízkosti varlat namísto nohou. Varikokéla typicky postihuje levé varle a může poškodit trubice produkující spermie ve varlatech. To může postižené varle zmenšit.
 • Torze varlat. K tomu dochází, když se varle otočí a zkroutí semenný provazec, který přenáší krev do šourku. Snížený průtok krve může způsobit bolest a otok ve varlatech. Pokud není léčena během několika hodin, může způsobit trvalou atrofii varlat.
 • Testosteronová substituční terapie (TRT). U některých mužů podstupujících TRT dochází k atrofii varlat. Je to proto, že TRT může zastavit produkci hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH). Bez GnRH hypofýza přestane tvořit luteinizační hormon (LH). Bez LH přestanou varlata vylučovat testosteron, což vede k menším varlatům.
 • Užívání anabolických steroidů nebo estrogenů. Užívání anabolických steroidů nebo doplňků estrogenu může způsobit stejný účinek na hormony jako TRT.
 • Porucha užívání alkoholu. Alkohol může způsobit jak nízkou hladinu testosteronu, tak poškození testikulární tkáně, přičemž obojí může vést k atrofii varlat.

Jak se diagnostikuje?

Chcete-li zjistit, co způsobuje vaši testikulární atrofii, může vám lékař položit několik otázek o vašem životním stylu a sexuální anamnéze. To jim pomůže určit, zda by příčinou mohl být alkohol nebo STI.

Dále pravděpodobně prohlédnou vaše varlata, zkontrolují jejich velikost, strukturu a pevnost. V závislosti na tom, co najdou, si mohou objednat některé testy, včetně:

 • ultrazvuk varlat
 • kompletní krevní obraz
 • test hladiny testosteronu

Pomocí nástroje Healthline FindCare se můžete spojit s lékařem primární péče nebo urologem ve vaší oblasti.

jak se to léčí?

Léčba atrofie varlat závisí na její příčině. Pokud je to kvůli STI nebo jiné infekci, budete pravděpodobně potřebovat antibiotika. V ostatních případech budete muset provést určité změny životního stylu. Ve vzácných případech můžete potřebovat chirurgický zákrok k léčbě případů torze varlat.

Zatímco stavy, které mohou způsobit testikulární atrofii, jsou obvykle snadno léčitelné, samotná testikulární atrofie není vždy reverzibilní. V mnoha případech včasná léčba zvyšuje pravděpodobnost reverzibilní atrofie varlat. To je zvláště důležité, pokud je vaše testikulární atrofie způsobena torzí varlat. Čekání na ošetření déle než jen několik hodin může vést k trvalému poškození.

Neexistuje žádný osvědčený způsob, jak přirozeně zvrátit testikulární atrofii.

Život s atrofií varlat

Mnoho věcí může způsobit zmenšení varlat, od užívání steroidů po pohlavně přenosné choroby. Bez ohledu na příčinu je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, jakmile začnete pozorovat jakékoli zmenšování. Včasná léčba je klíčem k úspěšnému zvrácení testikulární atrofie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY