Podstoupit operaci k léčbě spinální stenózy? Zde je to, co potřebujete vědět

Chirurgická léčba spinální stenózy, která je obvykle poslední možností, přináší trvale pozitivní výsledky a může být také neinvazivní.

Lékař připravuje svého pacienta na operaci spinální stenózy.

Spinální stenóza je bolestivý stav, ke kterému dochází, když je prostor uvnitř vaší páteře příliš malý na to, aby jím prošly vaše nervy. Někteří lidé, kteří mají spinální stenózu, nemají vůbec žádné příznaky, ale mnoho lidí pociťuje bolest, slabost a necitlivost.

Těžká spinální stenóza může bez léčby vést k invaliditě. Ve většině případů lze spinální stenózu léčit metodami, jako jsou medikace, fyzikální terapie a injekce steroidů. K nápravě závažné spinální stenózy je však někdy nutná operace.

Chirurgie může pomoci stabilizovat vaši páteř a vytvořit více prostoru pro nervy. Podívejme se na různé možnosti, které máte k dispozici, a také na klady a zápory.

Jaký typ operace se provádí pro spinální stenózu?

Existuje několik chirurgických možností pro spinální stenózu. V závislosti na primárním problému ovlivňujícím vaši páteř můžete podstoupit stabilizační operaci, dekompresní operaci nebo obojí.

Stabilizace je chirurgický proces, který vytváří prostor mezi obratli, zatímco dekomprese je chirurgický zákrok, který odstraňuje tkáň tlačí na nervy, aby se vytvořilo více prostoru v páteřním kanálu. Chirurgové provádějí dekompresi mnoha různými způsoby.

Typy dekompresní chirurgie pro spinální stenózu zahrnují:

 • Laminoplastika: Laminoplastika je operace prováděná na páteřních kostech vašeho krku. Tento postup využívá kovové kusy k vytvoření prostoru v horní části páteře.
 • Laminektomie: Laminektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní zadní část postižené páteře. Tato část kosti se nazývá lamina. Odstraněním laminy se sníží tlak na vaše nervy.
 • Laminotomie: Laminotomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní pouze část lamina. Během zákroku chirurg vytvoří otvor uvolňující tlak na nerv.
 • Foraminotomie: Foraminotomie je chirurgický zákrok, který se provádí, pokud vyboulená ploténka nebo kostní ostruha způsobují vaši páteřní stenózu. Během foraminotomie chirurg odstraní část ostruhy nebo ploténky, která tlačí na nerv.
 • Nepřímá dekomprese: Nepřímá dekomprese roztáhne páteřní kosti od sebe. Běžně se to provádí vložením umělých plotének mezi vaše obratle, aby se obnovila výška.

Je chirurgická léčba spinální stenózy „minimálně invazivní“?

Operace páteře může být minimálně invazivní a může se provádět několika malými řezy. Tento typ operace páteře se obecně provádí pomocí malé kamery a nástroje zvaného endoskop, který umožňuje chirurgovi vidět dovnitř vašeho těla bez velkých řezů. Minimálně invazivní chirurgie však není vždy možností.

Záleží na vašich konkrétních obratlích, počtu obratlů a typu operace spinální stenózy.

Výhody chirurgické léčby spinální stenózy

Operace spinální stenózy může zmírnit příznaky spinální stenózy. Může zmírnit bolest, když jiné možnosti nepomohly, a může obnovit kvalitu života lidem s těžkou spinální stenózou.

Může také pomoci předcházet komplikacím spinální stenózy, jako je silná bolest, trvalá invalidita a paralýza.

Úspěšnost operací spinální stenózy

Operace spinální stenózy je často velmi úspěšná. Ve studiích mají různé chirurgické metody spinální stenózy obecně 80% až 90% úspěšnost. Celkově většina lidí, kteří mají operaci spinální stenózy, pociťuje úlevu od bolesti po operaci a zotavení.

Rizika chirurgické léčby spinální stenózy

Každá operace má určitá rizika. Operace spinální stenózy má rizika, která jiné způsoby léčby spinální stenózy nemají. Lékař během plánování a konzultace probere rizika specifická pro vás a vaše zdraví.

Obecná rizika operace spinální stenózy zahrnují:

 • infekce
 • rizika anestezie

 • poranění míchy
 • poranění nervu
 • bolest v místě srůstu kostí
 • kostní splynutí, které se nehojí a vede ke stavu zvanému pseudoartróza
 • neschopnost zmírnit bolest a další příznaky

Chirurgie pro spinální stenózu vs. fyzikální terapie

Operace spinální stenózy je vždy poslední možností.

Méně invazivní metody, jako je fyzikální terapie, jsou vždy zkoušeny dříve v plánech léčby spinální stenózy. Pro mnoho lidí může být fyzikální terapie stejně účinná jako operace bez jakýchkoli rizik. To znamená, že operace není vždy nutná.

Obecně je nejlepší vyzkoušet několik měsíců fyzikální terapie, než se podíváte na operaci. Vy a váš lékař můžete prodiskutovat své příznaky, úroveň bolesti a jakékoli léčby, které jste již vyzkoušeli. Tyto faktory spolu s vaším celkovým zdravím určují, zda je nejprve doporučena fyzikální terapie nebo chirurgický zákrok.

Jak se připravit na operaci zad

Operace zad může trvat 4 až 6 týdnů rekonvalescence. Během této doby vám bude doporučeno, abyste se nezvedali, neohýbali ani nebrali jiné úkoly, které by mohly přerušit vaše léčení. Před operací je dobré připravit svůj domov. Tímto způsobem se můžete vrátit bez stresu a úspěšně se zotavit.

Mezi užitečné tipy patří:

 • Nastavte si pokoj v prvním patře, který může být vaším primárním místem na několik týdnů.
 • Přesuňte přikrývky, polštáře a další pohodlné předměty do této místnosti.
 • Přesuňte svůj notebook, knihy a další aktivity do této místnosti.
 • Připravte nebo nakupte jídla, která se budou snadno připravovat.
 • Pokud žijete sami, zajistěte, aby s vámi někdo zůstal, nebo se často přihlašujte.
 • Vyzvedněte si léky proti bolesti z lékárny předem a umístěte je do svého pokoje v prvním patře.

Časová osa zotavení po operacích spinální stenózy

Vaše přesná doba zotavení z operace spinální stenózy bude záviset na přesném postupu, který jste podstoupili, a na počtu obratlů, které byly operovány. Existuje však několik obecných věcí, které můžete očekávat.

 1. Po většině procedur budete vzhůru a budete se pohybovat asi po 24 hodinách.
 2. Pravděpodobně budete mít fyzickou terapii naplánovanou na tento první den a během prvních několika týdnů.
 3. Budou vám objednány léky proti bolesti, které vám pomohou zvládnout bolest během prvních 2 až 4 týdnů.
 4. Většina lidí je schopna vrátit se do práce nebo do školy po 4 až 6 týdnech.

Pokud žijete sami, může vám pomoci, když s vámi někdo zůstane nebo bude kontrolovat vaši pravidelnost prvních pár týdnů po operaci spinální stenózy.

Váš lékař a fyzioterapeut vám dají vědět, kdy je bezpečné pokračovat v aktivitách. Bude důležité pečlivě dodržovat pokyny a neuspěchat své uzdravení a své tělo. Dokonce i činnosti, jako je sezení, stání a chůze, bude třeba provádět opatrně a pomalu. Váš tým vám ukáže, jak nejlépe zvládnout tuto a všechny další činnosti.

Cena a pokrytí chirurgické léčby spinální stenózy

Medicare a další pojišťovny běžně hradí operaci spinální stenózy, pokud všechny ostatní léčby spinální stenózy selhaly v úlevě od bolesti a pokud vám hrozí invalidita. Ne všechny společnosti pokrývají všechny procedury spinální stenózy. Vaše přesné krytí a náklady budou záviset na vašem pojištění, lokalitě a diagnóze.

Jako příklad možných nákladů má Medicare informace o průměrných nákladech na laminotomii v roce 2022. Podle Medicare jsou průměrné náklady na laminotomii bez pojištění 4 001 USD v chirurgickém centru nebo 7 400 USD v nemocnici. Pokud máte Medicare, vaše cena by byla 799 $ v chirurgickém centru nebo 1 479 $ v nemocnici.

Nejčastější dotazy týkající se operací spinální stenózy

Potřebujete další podrobnosti? Více o spinální stenóze se můžete dozvědět níže, když si prohlédnete odpovědi na některé běžné otázky.

Jak dlouho trvá operace spinální stenózy?

Operace spinální stenózy trvá v průměru 2 až 4 hodiny. Může to však trvat déle, pokud je postup složitý nebo je třeba jej provést na více obratlích.

Jak dlouho trvá hospitalizace při operaci spinální stenózy?

Délka pobytu v nemocnici bude záviset na přesném postupu, který podstoupíte. Často můžete jít domů další den nebo stejný den, pokud máte minimálně invazivní zákrok. Tradičnější otevřený chirurgický zákrok bude vyžadovat pobyt v nemocnici 3 až 4 dny.

Jak dlouho trvá úplné zotavení po operaci spinální stenózy?

Většina lidí se po operaci spinální stenózy zotaví přibližně za 4 až 6 týdnů. Vaše individuální zotavení bude záviset na rozsahu vaší operace a vašem pokroku ve fyzikální terapii.

Existuje věková hranice pro chirurgickou léčbu spinální stenózy?

Pokud jde o operaci spinální stenózy, vaše celkové zdraví je důležitější než váš věk. Ve skutečnosti lidé ve věku 70 a 80 let, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu, mohou vidět výhody operace spinální stenózy.

Co se stane, když nevyřešíte spinální stenózu?

Spinální stenóza může vést k invaliditě, pokud není léčena. To může být způsobeno silnou bolestí, paralýzou, omezenou pohyblivostí nebo slabostí. Je však důležité si uvědomit, že operace není jedinou možností léčby. Dokonce i závažná spinální stenóza může být často léčena bez operace.

Život se stenózou páteře

Spinální stenóza může být bolestivá a izolovaná. Nemusíte to však zvládnout sami. Existují skvělé zdroje podpory, se kterými se spojíte, včetně:

 • Podpůrná skupina pro léčbu chronické bolesti: Můžete se spojit online s ostatními, kteří zvládají spinální stenózu a další bolestivé stavy, se skupinou podpory zvládání chronické bolesti.
 • Skupiny peer podpory United Spinal Association: United Spinal Association vám umožňuje vyhledávat skupiny peer podpory ve vaší oblasti na jejich webových stránkách.
 • Facebooková podpůrná skupina pro spinální stenózu: Tato skupina podpory na Facebooku je skvělým místem pro budování komunity a spojení se zdroji.
 • Duševní zdraví a chronická bolest: Pokud si vaše spinální stenóza vybírá daň na vašem duševním zdraví, toto online fórum hostované společností SpineNation vám může pomoci spojit se s lidmi v podobných situacích.

Chirurgie je možností pro těžkou spinální stenózu. Existuje několik různých typů operací, které mohou zmírnit bolest způsobenou spinální stenózou. Správný typ pro vás závisí na postižené části vaší páteře a na přesné příčině vaší bolesti.

Zotavení po operaci spinální stenózy trvá asi 4 až 6 týdnů a vyžaduje fyzikální terapii. Většina lidí, kteří mají operaci spinální stenózy, vidí po operaci a zotavení významnou úlevu od bolesti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY