Použití esenciálních olejů na popáleniny

Lze éterické oleje použít na popáleniny?

Esenciální oleje všeho druhu se stávají velmi populární jako alternativní domácí prostředky. Mohou být efektivně použity pro věci, jako je péče o vlasy, úleva od bolesti, kousnutí hmyzem a další.

Některé druhy olejů lze také použít k léčbě malých, drobných popálenin. Hluboké popáleniny by měl naopak posoudit lékař.

Esenciální oleje jsou určeny ke zředění v nosném oleji před aplikací na pokožku. Pro aromaterapii lze také inhalovat éterické oleje. Esenciální oleje by se neměly užívat ústy.

Provedeme vás nejlepšími esenciálními oleji na popáleniny, zejména na popáleniny prvního stupně. Studie ukazují, že fungují. Zde je návod, jak je bezpečně a úspěšně používat:

Jaké jsou nejlepší druhy olejů na popáleniny?

1. Heřmánek (Chamomilla nebo Matricaria)

Heřmánek se tradičně používá k hojení ran a kůže. Je to také oblíbená přísada do pleťových mlék a produktů.

Stejně jako aloe vera má změkčující, hydratační a omlazující vlastnosti pokožky. Studie ukazují, že heřmánek může pomoci při hojení drobných popálenin. Patří sem i spáleniny od slunce.

2. Eukalyptus (Eucalyptus globulus)

Eukalyptus je oblíbený místní esenciální olej, zejména pro hojení ran a popálenin. Je to také adstringentní, protizánětlivé a antimikrobiální.

V této recenzi z roku 2015 byl eukalyptus nabízen jako použití na popáleniny a další kožní problémy, jako jsou řezné rány, vši a kousnutí hmyzem. Mohlo by také hrát roli v prevenci infekce popálenin.

3. Jalovec (Juniperus druh)

Esenciální oleje z mnoha jalovců se používaly v lidovém léčitelství jako hojiče ran. Patří sem podobné stromy, jako je cedr a cypřiš Cupressaceae rodina.

Podle a studie 2015thujon, aktivní složka v jalovcovém oleji, může pomoci při hojení, prevenci infekce a zklidnění zánětu jako antimikrobiální látka. Nedávné studie, jako je tato z roku 2016, potvrzují jeho obsah thujonu.

Studie z roku 2011 také ukázala, že některé druhy cedrů obsahují také thujon. Studie z roku 2012 zjistila, že jalovec také obsahuje pinen. Předpokládá se, že tato sloučenina pomáhá při hojení ran a potenciálně minimalizuje jizvy způsobené popáleninami.

4. Levandule (Lavandula angustifolia)

Levandule je často zmiňována ve studiích esenciálních olejů jako skvělý léčitel popálenin. Má vlastnosti tišící bolest, schopnost snižovat zánět a antimikrobiální aktivitu.

Studie z roku 2012 ukázala, že levandulový esenciální olej pomohl urychlit hojení ran. Také snížil zánět u žen podstupujících operaci během porodu.

5. Oregano (Origanum druh)

Není to jen kuchyňská bylinka. Oreganový olej je jedním z nejpoužívanějších esenciálních olejů, který vykazuje silné důkazy o antimikrobiální aktivitě. Byl také studován s ohledem na lokální rány a popáleniny.

Studie z roku 2011 na zvířatech zkoumala mast na rány z oregana, šalvěje a třezalky. Zjistilo se, že oregano může přispět k rychlejšímu hojení ran, včetně popálenin. A v recenzi z roku 2015 bylo také oregano (a majoránka) zmíněno jako léky proti bolesti.

6. Máta peprná (Mentha piperita)

Druhy máty, zejména máta peprná, byly roky používány a zkoumány při lokální léčbě bolesti. Díky tomu by mohly být zvláště užitečné při popáleninách.

V přehledu esenciálních olejů zmírňujících bolest z roku 2011 byla máta peprná uvedena jako velmi účinné analgetikum. Tato recenze z roku 2015 se také týkala mátového oleje pro prevenci nemocí a zmírnění křečí bolesti. Pomohlo to také snížit zánět.

7. Borovice (Pinus druh)

Esenciální oleje z borovice obsahují pinen. Studie ukazují, že to snižuje zánět, zabíjí patogeny a snižuje zjizvení. To by mohlo pomoci borovicovým esenciálním olejům při léčbě popálenin.

Studie z roku 2012 o sloučeninách z borovic také zjistila, že by mohly působit jako významné protizánětlivé léky na hojení ran.

8. Šalvěj (Salvia druh)

Druhy šalvěje by také mohly být dobře podporovanými léčiteli popálenin. Z odrůd šalvěje šalvěj (Salvia sclarea) je jedním z nejběžnějších a nejdostupnějších.

Šalvěje jsou antibakteriální, což může pomoci snížit pravděpodobnost infekce při popáleninách. Šalvěj je také uvedena v hodnocení z roku 2010 a 2015 pro své antimikrobiální schopnosti. Dále byl použit v této studii na zvířatech v roce 2011 spolu s oreganem a třezalkou tečkovanou k léčbě ran.

9. Třezalka tečkovaná (Hypericum druh)

Třezalka tečkovaná, více známá pro pomoc při depresi, se původně používala k hojení ran. Esenciální olej může pomoci i při popáleninách.

Třezalka má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit popáleniny a zabránit infekci. Jedna studie z roku 2011, provedená na zvířatech, nalezla důkazy, že bylina dokáže hojit rány v kombinaci s oreganovým a šalvějovým olejem.

10. Čajovník (Melaleuca druh)

Tato australská rostlina má skvělou pověst jako antimikrobiální esenciální olej, který bojuje proti infekcím. To by z něj mohlo udělat skvělý lék na popáleniny.

V přehledu esenciálních olejů z roku 2015 byl čajovníkovému oleji připisován jak protizánětlivé, tak antibakteriální vlastnosti. Díky tomu je velmi užitečný při popáleninách. Recenze z roku 2010 také poznamenala olej z čajovníku jako jednu z nejvíce studovaných protizánětlivých bylin.

11. Tymián (Thymus vulgaris)

Sloučeniny nalezené v tymiánových esenciálních olejích, nazývané thymols, jsou zmíněny v této recenzi z roku 2011. Je třeba poznamenat, že měli zjevné vlastnosti tišící bolest. Thymols se také nachází v jiných bylinných esenciálních olejích, zejména v bergamotu.

Recenze z roku 2010 uvedla, že thymol z tymiánu má protizánětlivé účinky. Obě tyto vlastnosti dělají z esenciálního oleje skvělého kandidáta na hojení popálenin.

Jak léčit popáleniny éterickými oleji

Nikdy neaplikujte čisté, neředěné esenciální oleje přímo na popáleniny. Ty mohou zhoršit popáleniny, způsobit zánět a být bolestivé.

Používání esenciálních olejů k léčbě drobných popálenin je zcela bezpečné, pokud se používají správně. Můžete je aplikovat na popáleniny různými způsoby.

Komprimovat

Jedním ze způsobů je jednoduchý komprese. Toto je nejlepší přístup pro velmi nedávné popáleniny. Dělat:

  1. Přidejte asi 5 kapek vámi zvoleného esenciálního oleje do 1 šálku teplé vody. Pokud chcete, můžete smíchat různé esenciální oleje dohromady.
  2. Po protřepání oleje s vodou namočte čistý hadřík a naneste.
  3. Opakujte, dokud voda na obklad nezmizí.

Pokračujte ve vytváření obkladů a přikládání denně, dokud se rána nezačne hojit.

Mast, balzám, pleťová voda nebo mast

Další metodou je použití hydratačního produktu nebo nosného oleje s vámi vybranými esenciálními oleji.

Nejlepší je použít tento přístup, jakmile se popáleniny již hojí. Používání olejových produktů může zakrýt čerstvé popáleniny a zachytit bakterie, které mohou zhoršit infekci. Tato metoda je lepší pro pomoc při hojení a zvlhčení popálené pokožky, nikoli jako prevence infekce. Nepoužívejte tuto metodu u čerstvých popálenin nebo popálenin druhého stupně.

Jakmile zánět ustoupí, smíchejte své esenciální oleje s pleťovou vodou nebo nosným olejem. Nejlépe funguje 5 kapek oleje do každé unce produktu.

Hydratační produkty, pleťové vody, krémy a masti jsou skvělými kandidáty. Můžete je také smíchat s nosnými oleji, které zvyšují účinnost esenciálních olejů.

Některé z nejlepších nosných olejů zahrnují:

  • olivový olej
  • kokosový olej
  • avokádový olej
  • jojobový olej
  • slunečnicový olej

Aplikujte svou směs přímo na hojící se popáleninu, dokud nezmizí.

Pokud se u vás objeví zhoršující se zánět, svědění nebo vyrážka, okamžitě přestaňte éterické oleje používat. Můžete zaznamenat alergickou reakci na určitý esenciální olej. Nejjednodušší způsob, jak se tomu vyhnout, je provést test na malé ploše pokožky před aplikací na popáleninu.

Orální užívání éterických olejů nedoporučujeme. Některé jsou toxické a jejich kvalita se liší. Pamatujte, že esenciální oleje nejsou schváleny ani kontrolovány FDA a měli byste si vybrat olej od značky, které důvěřujete.

Kdy navštívit lékaře

Pro lehké popáleniny prvního stupně a spáleniny od slunce jsou esenciální oleje bezpečným domácím prostředkem. V některých případech mohou pomoci i s malými popáleninami druhého stupně.

Pokud však utrpíte popáleninu druhého stupně, je rozumné nechat si ji nejprve prohlédnout lékařem. Puchýře, bolest, otok, zarudnutí a dokonce infekce znamená, že by to mohlo být druhého stupně. Vaše riziko vážné infekce je v těchto případech také vyšší.

A co je důležitější, okamžitě vyhledejte lékaře, pokud máte popáleninu třetího stupně nebo infekci. Budete vědět, že jde o třetí stupeň, pokud je vaše pokožka bez barvy a kožovitá nebo drsná. Vždy navštivte lékaře, i když nepociťujete silnou bolest.

Pokud jsou popáleniny velmi rozsáhlé a rozšiřují se po celém těle, navštivte také lékaře. Nespoléhejte pouze na esenciální oleje nebo domácí léčbu, s výjimkou malých, menších popálenin.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY