Použití hořčíku pro úlevu od astmatu

Astma je zdravotní stav, který postihuje mnoho lidí. Podle American College of Allergy, Asthma and Immunology má ve Spojených státech astma 26 milionů lidí. Pokud jste jedním z těchto lidí, možná vás budou zajímat alternativní způsoby léčby nad rámec léků, které vám lékař předepíše. Přečtěte si, jak se síran hořečnatý používá k léčbě astmatu a co byste měli vědět, než začnete užívat doplňky hořčíku na astma.

Jaké jsou příznaky astmatu?

Astma je chronické, dlouhodobé onemocnění plic, které způsobuje zanícené a zúžené dýchací cesty. Pokud máte astma, některé spouštěče mohou způsobit napnutí svalů v dýchacích cestách. To způsobí, že vaše dýchací cesty otékají a zužují se. Vaše dýchací cesty mohou také produkovat více hlenu než obvykle.

Mezi běžné příznaky astmatu patří:

 • tlak na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • dušnost
 • kašel
 • sípání

Co způsobuje astmatický záchvat?

Přesnou příčinu astmatu zatím lékaři nezjistili. Podle Larryho Altshulera, MD, praktikujícího internisty, hospitalisty a integračního lékaře v Southwest Regional Medical Center v Oklahomě, se většina odborníků domnívá, že roli hrají genetické a environmentální faktory. Některé z těchto faktorů mohou zahrnovat:

 • dědičná dispozice pro rozvoj alergií a astmatu
 • mít určité respirační infekce v dětství
 • přijít do kontaktu s určitými vzdušnými alergeny nebo virovými infekcemi, když se váš imunitní systém stále vyvíjí

Příznaky astmatu může vyvolat celá řada věcí. Vystavení alergenům, jako je pyl, zvířecí srst nebo roztoči, je běžným spouštěčem. Dráždivé látky z prostředí, jako je kouř nebo silné pachy, mohou také vyvolat příznaky astmatu.

Následující příznaky mohou také vyvolat příznaky astmatu:

 • extrémní povětrnostní podmínky
 • fyzická aktivita
 • respirační onemocnění, jako je chřipka
 • emocionální reakce, jako je křik, smích, pláč nebo pocit paniky

Další informace: Běžné spouštěče astmatu a jak se jim vyhnout »

Jak se astma diagnostikuje a léčí?

Váš lékař může diagnostikovat astma během fyzického vyšetření. Mohou nařídit určité testy k ověření svých zjištění. Tyto testy mohou zahrnovat spirometrii nebo bronchoprovokaci.

Pokud vám lékař diagnostikuje astma, pravděpodobně vám předepíše dva druhy léků. Mohou předepsat kontrolní léky pro dlouhodobou kontrolu a prevenci astmatických záchvatů. Mohou předepsat záchranné léky pro krátkodobou úlevu při akutních astmatických záchvatech.

Kontrolní léky

Váš lékař může předepsat jeden nebo více z následujících léků pro dlouhodobou kontrolu:

 • inhalační steroidy, které pomáhají snižovat zánět, otoky a nahromadění hlenu

 • kromolyn, který pomáhá snižovat zánět
 • omalizumab, injekční lék používaný ke snížení citlivosti na alergeny
 • dlouhodobě působící beta-2 agonisté, kteří pomáhají uvolnit svalovou výstelku dýchacích cest

 • modifikátory leukotrienů

Záchranné léky

Nejběžnějšími záchrannými léky jsou inhalátory s krátkodobě působícími beta-2 agonisty. Ty se také nazývají bronchodilatátory. Mají poskytnout rychlou úlevu od akutních příznaků astmatu. Na rozdíl od kontrolních léků nejsou určeny k pravidelnému užívání.

Kromě těchto léků může síran hořečnatý pomoci zastavit některé astmatické záchvaty.

Jak se hořčík používá k léčbě astmatu?

Hořčík není doporučenou léčbou první linie astmatu. Ale pokud jej používáte s jinými léky, síran hořečnatý může pomoci zastavit akutní astmatický záchvat. Někteří lidé také berou doplňky hořčíku jako součást své každodenní rutiny.

Pohotovostní ošetření

Pokud půjdete na pohotovost s těžkým astmatickým záchvatem, můžete dostat síran hořečnatý, aby vám pomohl zastavit.

Síran hořečnatý můžete dostat intravenózně, což znamená prostřednictvím IV nebo pomocí nebulizéru, což je typ inhalátoru. Podle průzkumu zveřejněného v časopise Asijsko-pacifická alergiedůkazy naznačují, že síran hořečnatý je užitečný pro léčbu těžkých astmatických záchvatů, když jej lidé dostávají prostřednictvím IV. Méně studií zjistilo, že nebulizovaný síran hořečnatý je užitečný. Je potřeba další výzkum.

Je možné, že hořčík může pomoci zastavit astmatický záchvat:

 • uvolnění a rozšíření dýchacích cest
 • snížení zánětu v dýchacích cestách
 • potlačení chemikálií, které způsobují křeče vašich svalů
 • zvýšení produkce oxidu dusnatého ve vašem těle, což pomáhá snižovat zánět

Obecně se hořčík doporučuje pouze lidem s život ohrožujícím astmatickým záchvatem. Může být také použit k léčbě lidí, jejichž symptomy zůstávají závažné po hodině intenzivní konvenční terapie, říká Niket Sonpal, MD, odborný asistent klinické medicíny na Touro College of Osteopathic Medicine v New Yorku.

Rutinní doplňky

Pokud jde o užívání doplňků hořčíku pro úlevu od astmatu, důkazy z výzkumu jsou omezené. Podle Sonpalu je příliš brzy doporučovat rutinní užívání hořčíku k léčbě astmatu.

„Je zapotřebí dalšího klinického výzkumu používání hořčíku a vytvoření protokolů a pokynů pro používání hořčíku, aby se tato terapeutická látka stala součástí akčního plánu pro astma,“ říká.

Pokud byste chtěli vyzkoušet doplňky hořčíku, poraďte se nejprve se svým lékařem. Vaše doporučená dávka hořčíku se bude lišit v závislosti na vašem věku, hmotnosti a dalších faktorech.

Podle Altshulera se mnoho perorálních doplňků hořčíku špatně vstřebává. “Cheláty aminokyselin jsou nejlepší, ale jsou dražší,” říká. Poznamenává, že hořčík můžete také aplikovat lokálně.

Jaká jsou rizika užívání hořčíku?

Pokud uvažujete o užívání doplňků hořčíku na astma, promluvte si nejprve se svým lékařem. Je důležité vyvážit příjem hořčíku s příjmem vápníku. Váš lékař vám může pomoci určit vhodnou dávku.

Konzumace příliš velkého množství hořčíku může způsobit vážné zdravotní účinky, včetně:

 • nepravidelný srdeční tep
 • nízký krevní tlak
 • zmatek
 • zpomalené dýchání
 • kóma

Užívání příliš velkého množství hořčíku může být dokonce smrtelné.

Z tohoto důvodu Altshuler doporučuje začít s nejmenší možnou dávkou a postupně ji zvyšovat. Váš lékař vám může pomoci s tímto procesem.

Hořčík může také interagovat s určitými léky. Zeptejte se svého lékaře na možné interakce.

Výhled

I když neexistuje žádný lék na astma, moderní léčebné postupy dělají tento stav pro většinu lidí zvládnutelný. Špatně kontrolované astma může zvýšit vaše riziko vážného astmatického záchvatu, takže je důležité užívat léky na kontrolu podle předpisu. Akutní astmatické záchvaty mohou být život ohrožující. Měli byste mít své záchranné léky po ruce.

Astmatický záchvat může nastat kdekoli a kdykoli. Je důležité mít akční plán pro astma. Váš lékař vám může pomoci naučit se, jak se vyhnout spouštěčům a snížit riziko astmatických záchvatů. Mohou vám také pomoci naučit se léčit astmatické záchvaty a získat pohotovostní lékařskou péči, když ji potřebujete.

Než začnete užívat doplňky hořčíku na astma, prodiskutujte potenciální rizika a přínosy se svým lékařem. Váš lékař vám může pomoci určit správnou dávku. Mohou také pomoci sledovat případné vedlejší účinky.

Pokračujte ve čtení: Zůstaňte aktivní se svým akčním plánem pro astma »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY