Předávkování acetaminofenem: Co potřebujete vědět

Co je acetaminofen?

Know Your Dose je vzdělávací kampaň, která pomáhá spotřebitelům bezpečně používat léky obsahující acetaminofen.

Acetaminofen (vyslov a-seet’-a-min’-oh-fen) je lék, který snižuje horečky a zmírňuje mírnou až středně silnou bolest. Nachází se ve volně prodejných (OTC) a lécích na předpis. Je to aktivní složka Tylenolu, jednoho z nejběžnějších značkových OTC produktů. Existuje však více než 600 léků, které obsahují acetaminofen, včetně léků pro kojence, děti a dospělé.

Příliš mnoho acetaminofenu

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) může užívání příliš velkého množství acetaminofenu poškodit vaše játra. Doporučená maximální denní dávka je 4 000 miligramů (mg) denně pro dospělé. Rozdíl mezi bezpečnou dávkou acetaminofenu a dávkou, která může poškodit játra, je však velmi malý. McNeil Consumer Healthcare (výrobce Tylenolu) snížil jejich doporučenou maximální denní dávku na 3000 mg. Mnoho lékárníků a poskytovatelů zdravotní péče s tímto doporučením souhlasí.

Další faktory zvyšují riziko poškození jater při užívání acetaminofenu. Například šance na poškození jater je větší, pokud již máte problémy s játry, pokud pijete tři a více alkoholických nápojů denně nebo pokud užíváte warfarin.

V závažných případech může předávkování acetaminofenem způsobit selhání jater nebo smrt.

Přečtěte si více: Acetaminofen a poškození jater

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě zavolejte na číslo 911 nebo Poison Control na čísle 800-222-1222, pokud se domníváte, že vy, vaše dítě nebo někdo jiný možná užil příliš mnoho acetaminofenu. Volat můžete 24 hodin denně, každý den. Pokud je to možné, uchovejte lahvičku s lékem. Pohotovostní personál může chtít přesně vidět, co bylo pořízeno.

Také vyhledejte pohotovostní péči, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky předávkování, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení nebo bolest v pravé horní části břicha.

Většinu času lze předávkování acetaminofenem léčit. Někdo, kdo se předávkoval, může být přijat do nemocnice nebo ošetřen na pohotovostním oddělení. Krevní testy mohou pomoci zjistit hladinu acetaminofenu v krvi. Ke kontrole jater mohou být provedeny další krevní testy. Léčba může zahrnovat léky, které pomáhají odstranit acetaminofen z těla nebo zmírnit jeho škodlivé účinky. Může být také nutné pumpovat žaludek.

Příčiny předávkování acetaminofenem

U dospělých

Převážnou většinu času se acetaminofen užívá bezpečně a podle pokynů. Některé běžné důvody, proč lidé mohou náhodně užívat více než doporučenou denní dávku acetaminofenu, zahrnují:

 • vzít další dávku příliš brzy
 • užívání více léků, které obsahují acetaminofen současně
 • brát příliš mnoho najednou

Lidé mohou také užívat několik léků, které obsahují acetaminofen, aniž by o tom věděli. Můžete například užívat denní lék na předpis, který obsahuje acetaminofen. Pokud onemocníte, můžete sáhnout po volně prodejném léku na nachlazení. Mnoho léků na nachlazení však také obsahuje acetaminofen. Užívání obou léků ve stejný den může vést k neúmyslnému užití větší než maximální denní dávky. Poison Control doporučuje, abyste informovali svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích na předpis a volně prodejných lécích, které užíváte, abyste se ujistili, že neužíváte příliš mnoho acetaminofenu. Seznam běžných léků, které obsahují acetaminofen, najdete na KnowYourDose.org.

Před užitím acetaminofenu byste si měli promluvit s poskytovatelem zdravotní péče, pokud pijete tři nebo více alkoholických nápojů každý den. Společně acetaminofen a alkohol zvyšují šanci na předávkování a poškození jater.

U dětí

Děti mohou také neúmyslně užívat více acetaminofenu, než je doporučeno, tím, že užívají příliš mnoho najednou nebo užívají více než jeden přípravek s acetaminofenem.

Riziko předávkování u dětí mohou zvýšit i další faktory. Rodič může například dát svému dítěti dávku paracetamolu, aniž by si uvědomil, že chůva nedávno udělala totéž. Navíc je možné změřit tekutou formu acetaminofenu nesprávně a podat příliš velkou dávku. Děti si také mohou zaměnit acetaminofen za bonbóny nebo džus a náhodně ho spolknout.

Prevence předávkování acetaminofenem

U dětí

Nedávejte svému dítěti léky, které obsahují acetaminofen, pokud to není nutné pro jejich bolest nebo horečku.

Zeptejte se poskytovatele zdravotní péče svého dítěte, kolik acetaminofenu byste měli používat, zvláště pokud je vaše dítě mladší než 2 roky.

K tomu, kolik dáváte, použijte váhu vašeho dítěte. Dávkování podle jejich hmotnosti je přesnější než dávkování podle věku. Změřte kapalný acetaminofen pomocí dávkovacího zařízení, které je dodáváno s lékem. Nikdy nepoužívejte běžnou lžičku. Běžné lžíce se liší velikostí a neposkytnou přesnou dávku.

Pro dospělé

Vždy si přečtěte a dodržujte štítek. Nikdy neužívejte více léků, než je uvedeno na štítku. Jedná se o předávkování a může vést k poškození jater. Pokud máte bolest, která není zmírněna maximální dávkou, neužívejte více acetaminofenu. Místo toho si promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Možná budete potřebovat jiný lék nebo léčbu. Acetaminofen je určen pouze pro mírnou až střední bolest.

Zjistěte, zda vaše léky obsahují acetaminofen. Zkontrolujte účinné látky uvedené na štítcích všech vašich léků. Na etiketách volně prodejných léků je na přední straně obalu nebo lahvičky napsáno slovo „acetaminofen“. Je také zvýrazněna nebo tučně uvedena v sekci účinných látek na štítku Fakta o léčivech.

Užívejte pouze jeden lék, který obsahuje acetaminofen. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích na předpis a volně prodejných lécích, které užíváte, abyste se ujistili, že neužíváte příliš mnoho acetaminofenu. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka, pokud máte otázky ohledně pokynů k dávkování nebo léků, které obsahují acetaminofen.

Před užitím acetaminofenu se také poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud:

 • vypít tři nebo více alkoholických nápojů denně
 • mít onemocnění jater
 • užívat warfarin

Můžete být vystaveni většímu riziku poškození jater.

Odnést

Acetaminofen je bezpečný a účinný při použití podle pokynů. Nicméně acetaminofen je běžnou složkou mnoha léků a je možné ho brát příliš mnoho, aniž byste si to uvědomovali. Je také možné vzít si příliš mnoho, aniž byste přemýšleli o rizicích. Přestože je acetaminofen snadno dostupný, přichází s vážnými bezpečnostními varováními a riziky. Abyste zůstali v bezpečí, při používání acetaminofenu proveďte následující:

 • Vždy si přečtěte a dodržujte etiketu léku.
 • Zjistěte, zda vaše léky obsahují acetaminofen.
 • Užívejte vždy pouze jeden lék, který obsahuje acetaminofen.
 • Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka, pokud máte otázky ohledně pokynů k dávkování nebo léků s acetaminofenem.
 • Ujistěte se, že všechny léky máte tam, kde se k nim děti nedostanou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY