Předpověď chřipkové sezóny 2009: Co očekávat letos

Každý rok je v USA kvůli komplikacím s chřipkou hospitalizováno více než 200 000 lidí a zhruba 36 000 lidí na ně zemře. Bude tento rok jiný? Zde je to, co říkají odborníci na zdraví a co můžete udělat, abyste se chránili.

Co říkají lékaři

Dřívější zprávy předpovídaly těžkou chřipkovou sezónu, ale přední představitelé zdravotnictví nyní tvrdí, že tyto zprávy byly pravděpodobně přehnané. “Letos jsme zatím měli velmi málo zpráv o chřipce – jen ojedinělé případy, a jinak zatím neexistuje žádný skutečný náznak toho, jak se tato sezóna bude vyvíjet,” řekl Dr. Keiji Fukuda, vedoucí globálního chřipkového programu na Sídlo Světové zdravotnické organizace (WHO) na tiskové konferenci na začátku října. Doktor Fukuda řekl, že hrozné předpovědi mohly pocházet ze zpráv o letošní vakcíně proti chřipce, která obsahuje tři různé kmeny viru chřipky z loňského roku. To však není tak neobvyklé, protože zdravotní experti každý rok identifikují nejnovější kmeny a aktualizují vakcínu proti chřipce, aby s nimi bojovali. A je tu dobrá zpráva o dodávkách vakcín: zatímco za několik let se vakcína proti chřipce zmenšila, letošní nabídka vypadá dobře.

Jak je tento rok jiný

Letošní chřipková sezóna je komplikovanější nástupem prasečí chřipky neboli viru H1N1. Vakcína proti sezónní chřipce nechrání před virem H1N1. Samostatná vakcína H1N1 byla plně vyvinuta a testována a v současné době je dodávána do distribučních center po celé zemi. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na to, jak se nechat očkovat proti viru H1N1.

Kdo je v ohrožení

Sezónní chřipku může dostat kdokoli, ale někteří lidé jsou zranitelnější než ostatní. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) identifikuje tyto skupiny jako skupiny s vysokým rizikem závažných komplikací:

  • Děti od šesti měsíců a starší
  • Těhotná žena
  • Muži a ženy ve věku 50 let a starší
  • Lidé s chronickým zdravotním stavem
  • Obyvatelé domova důchodců
  • Zdravotničtí pracovníci a pečovatelé dětí, které jsou příliš mladé na očkování

Co byste měli udělat?

1. Nechte se očkovat

Je to ta nejlepší forma prevence. Vakcína se dodává ve dvou formách – očkování proti chřipce (injekce do paže) a nosní sprej. Výstřel obsahuje mrtvé viry chřipky a je doporučen pro lidi od šesti měsíců a výše, bez ohledu na zdravotní stav. Nosní sprej, který obsahuje živé oslabené viry chřipky, je schválen pro zdravé lidi od dvou do 49 let, kromě těhotných žen. Pokud si nejste jisti, jakou formu byste měli mít, promluvte si se svým lékařem. Bez ohledu na to, jakou formu máte, zkuste dostat vakcínu brzy v chřipkové sezóně, jakmile bude k dispozici.

2. Vyhněte se těsnému kontaktu s nemocnými lidmi

Odborníci stále diskutují o tom, zda používání obličejové masky opravdu pomáhá, ale dávejte si pozor na davy lidí – zvláště pokud máte vysoké riziko. Pokud je to možné, možná budete chtít přehodnotit cestovní plány kolem ledna, kdy chřipkové období obvykle vrcholí.

3. Praxe dobré zdravotní hygieny

Často si myjte ruce, při kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem a ruce držte mimo obličej. A nesnažte se být hrdinou – pokud jste nemocní, zůstaňte doma. Chřipku můžete přenést na ostatní až týden poté, co poprvé začnete pociťovat příznaky, takže zůstaňte v posteli a odpočiňte si. Jakmile vaše horečka zmizí na 24 hodin, je obvykle bezpečné vrátit se do práce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY