Přehled Pseudomembranózní konjunktivitidy

Pseudomembranózní konjunktivitida je stav, který způsobuje tvorbu tenké membrány na povrchu oka. Může vyvolat příznaky, jako je rozmazané vidění, spolu s otokem očí a výtokem.

„Pseudomembrána“ je lékařský termín používaný k popisu plaku fibrinu a zánětlivých úlomků, které se uspořádávají na povrchu vlhké spojivky (sliznice, která pokrývá přední část oka), kde pokrývá vnitřní víčko. Není to pravá membrána; prostě to vypadá jako jeden.

Konjunktivitida je sice velmi častá, ale jen výjimečně vede ke vzniku pseudomembrány.

Tento článek pojednává o tom, co je pseudomembrána, spolu s příčinami a typickými příznaky tohoto stavu.

Membranózní vs. pseudomembranózní konjunktivitida

Konjunktivitida nebo růžové oko je široký pojem, který označuje jakoukoli infekci nebo podráždění, které postihuje spojivku. Spojivka je tenká, průhledná blána, která pokrývá povrch očí a očních víček.

Ve vzácných případech výtok z konjunktivitidy zhoustne a vytvoří nažloutlou membránu nad spojivkou.

Membranózní konjunktivitida nastane, když membrána pronikne do nejvyšší vrstvy spojivky známé jako epitel. Membránu nelze odstranit, aniž by došlo k výraznému krvácení.

Naproti tomu na spojivce sedí pseudomembrána. Lze jej odloupnout, aniž by došlo ke krvácení.

Příznaky pseudomembranózní konjunktivitidy

Pseudomembranózní konjunktivitida může postihnout jedno nebo obě oči. Některé běžné příznaky zahrnují:

 • rozmazané vidění
 • nepohodlí
 • mukopurulentní výtok
 • zarudnutí
 • citlivost na světlo
 • otok
 • trhání

Pseudomembrána není vždy viditelná. Když je, může se jevit jako bělavě žlutý film přes oblast spojivky, která lemuje vnitřní víčko.

Pseudomembranózní konjunktivitida

Následující obrázek poskytuje detailní pohled na pseudomembránu spojenou s konjunktivitidou.

Pseudomembranózní konjunktivitida způsobuje

Konjunktivitida má mnoho potenciálních příčin, včetně virů, bakterií a alergií. Nejčastější příčiny pseudomembranózní konjunktivitidy jsou popsány níže.

 • Bakteriální zánět spojivek: Některé případy pseudomembranózní konjunktivitidy byly spojeny s bakteriálními infekcemi, včetně záškrtu, kapavky a streptokoky skupiny A.
 • Epidemická keratokonjunktivitida (EKC): EKC je vysoce nakažlivá oční infekce, která je způsobena lidským adenovirem.
 • Ligneózní konjunktivitida: Tento chronický, neinfekční stav způsobuje nadměrnou akumulaci fibrinu, proteinu spojeného s růstem pseudomembrán. Je to způsobeno atypickým hojením tkáně po nějakém typu události, jako je operace nebo trauma.
 • Oční reakce štěpu proti hostiteli (GVHD): GVHD nastává, když imunitní systém odmítne transplantaci kmenových buněk. Oční GVHD postihuje oči a může vést k pseudomembranózní konjunktivitidě.
 • Stevens-Johnsonův syndrom (SJS): SJS je vzácné kožní onemocnění, které způsobuje příznaky podobné chřipce následované puchýřkovou vyrážkou na sliznicích, včetně oka. Jde o akutní stav, který vyžaduje rychlé lékařské ošetření.

Kdo dostane pseudomembranózní konjunktivitidu?

Přestože je pseudomembranózní konjunktivitida vzácná, může ji dostat každý. Postihuje lidi všech věkových kategorií a prostředí.

Můžete být vystaveni zvýšenému riziku, pokud jste nedávno přišli do kontaktu s někým, kdo měl nakažlivou formu tohoto onemocnění, včetně bakteriální konjunktivitidy nebo EKC.

Kromě toho je pravděpodobnější, že se u vás rozvinou příznaky zánětu spojivek, pokud nosíte kontaktní čočky, kterými se může přenášet infekce.

Možné komplikace pseudomembranózní konjunktivitidy

Pseudomembranózní konjunktivitida je léčitelná. Při včasné léčbě je nepravděpodobné, že způsobí komplikace.

Pokud se však neléčí, může způsobit zjizvení rohovky, které by mohlo trvale poškodit váš zrak.

V jiných případech neléčená pseudomembranózní konjunktivitida způsobí, že se oční víčko a spojivka oční bulvy spojí dohromady, což způsobí husté zjizvení, stav známý jako symblepharon.

Mohlo by to také způsobit, že vaše oči budou zranitelné vůči dalším infekcím.

Jaká je léčba pseudomembranózní konjunktivitidy?

Léčba pseudomembranózní konjunktivitidy obvykle zahrnuje odstranění pseudomembrány pomocí malých kleští. Oční specialista aplikuje lokální anestetikum, aby se zabránilo bolesti během procedury.

Jiné léčby řeší základní příčinu konjunktivitidy nebo pomáhají zmírnit příznaky. Některé z nich zahrnují:

 • antibiotické oční kapky
 • umělé slzy
 • studené obklady
 • topické steroidy
 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Kdy kontaktovat lékaře

Mírné případy konjunktivitidy často odezní bez léčby. Ale pseudomembranózní konjunktivitida může být příznakem vážné infekce, která vyžaduje léčbu.

Měli byste navštívit lékaře, pokud zaznamenáte otok a zarudnutí očí s bolestí, rozmazané vidění, citlivost na světlo nebo pocit, že je něco v oku uvízlé.

Jak se diagnostikuje pseudomembranózní konjunktivitida?

Prvním krokem v diagnostice pseudomembranózní konjunktivitidy je identifikace základní příčiny. Lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a příznaky.

Pro diagnostiku pseudomembranózní konjunktivitidy vám lékař vyšetří oko štěrbinovou lampou. Štěrbinová lampa je druh mikroskopu používaný k provádění očních vyšetření.

Zatímco vás lékař vyšetřuje pod štěrbinovou lampou, může použít vatový tampon k odstranění pseudomembrány.

A konečně, váš lékař může také objednat kultivaci. To vyžaduje odebrání vzorku očního výtoku a jeho odeslání do laboratoře k testování.

Odnést

Pseudomembranózní konjunktivitida nastává, když se na povrchu oka vytvoří membránový film. Obvykle je způsobena onemocněním nebo infekcí, která postihuje spojivku.

U většiny lidí s konjunktivitidou se pseudomembrána nevyvine. Ale měli byste se poradit s lékařem, pokud si myslíte, že máte více než mírný případ růžového oka.

Lékař identifikuje příčinu vaší konjunktivitidy a vyřeší příznaky, jako je bolest a otok. Po diagnóze odstraní pseudomembránu, aby se zabránilo budoucím komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY