Přestaňte kouřit, abyste zmírnili příznaky astmatu

Bylo prokázáno, že kouření poškozuje plíce a zhoršuje příznaky astmatu. Ukončení je nejlepším krokem pro vaše celkové zdraví.

Když máte astma, máte již potenciálně sníženou kapacitu plic a můžete také zaznamenat různé spouštěče, které mohou občas ztížit dýchání.

U většiny lidí se astma rozvine v důsledku genetických a environmentálních faktorů. Spouštěče jako alergie, intenzivní aktivita nebo vystavení prachu a lupům mohou způsobit vzplanutí.

Ačkoli v současné době neexistuje žádný lék na astma, mnoho lidí z něj nakonec vyroste. Jiní se učí zvládat stav a užívat si plnohodnotného života.

Některá chování však mohou již tak obtížný stav zhoršit. Pokud máte astma a stále kouříte, budete chtít pokračovat ve čtení.

Co se stane, když kouříte s astmatem?

Podle definice je astma stav, při kterém mohou být vaše dýchací cesty podrážděné a omezené, což ztěžuje proudění vzduchu. Ale podle American Lung Association zhruba 18 % dospělých v USA s astmatem také kouří.

Dokonce i u kuřáků bez astmatu je prokázáno, že cigaretový kouř:

  • způsobit zarudnutí
  • dráždit plíce
  • podporují hromadění hlenu a otoky v plicích
  • způsobit kašel, někdy vytrvalý

Stejně tak může zničit plicní tkáň, která by jinak účinně odstranila dráždivé látky. U lidí s astmatem mohou být tyto příznaky zesíleny, výzkum 2021 navrhuje. Mohou dokonce povzbudit častější a intenzivnější astmatické záchvaty.

Kouření může navíc zvýšit riziko, že se u osoby s astmatem vyvine další nebezpečná respirační onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), rozedma plic, bronchitida nebo dokonce jejich kombinace. Kouření navíc zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic.

O vlivu elektronických cigaret je pochopitelně méně výzkumů, ale jeden přehled současné literatury z roku 2021 zjistil, že negativně přispívají k příznakům astmatu. Doporučili, aby se lidé s astmatem vyhýbali elektronickým cigaretám.

Kouření konopí a astma

Zatímco bylo prokázáno, že kouření cigaret negativně ovlivňuje příznaky astmatu, výzkum kouření konopí a astmatu je novější a méně průkazný.

Kanabinoidy jsou jednou z aktivních chemikálií, které se uvolňují při kouření konopí. Často se používají při léčbě bolesti a zmírnění zánětu. To by mohlo být užitečné při léčbě astmatu, ale výzkum z roku 2020 naznačuje, že nevýhody kouření mohou převažovat nad jeho přínosy.

Zjistěte více o vztahu mezi konopím a astmatem.

Může kouření způsobit astma?

Astma by existovalo i bez cigaret, ale zdá se, že kouření zvyšuje vaše riziko. K dnešnímu dni se odborníci domnívají, že astma se vyvíjí jako kombinovaný výsledek genetiky a faktorů prostředí.

Například, mít příbuzné s anamnézou astmatu a potenciálně mít těžké respirační viry jako dítě může také zvýšit šance člověka na rozvoj astmatu.

Užívání tabáku však může zhoršit stav a zvýšit šanci na další negativní vedlejší účinky nebo budoucí zdravotní stavy.

Přestat kouřit je nejlepší způsob, jak léčit astma

Věda již dávno prokázala zdravotní rizika, která kouření přináší. Od zvýšeného rizika srdečních chorob a rakoviny až po předčasné stárnutí, kouření je opakem pokroku. Pro lidi s astmatem, kteří kouří, je volba programu pro odvykání kouření nejlepší obranou pro prevenci zhoršených výsledků.

Mnoho plánů zdravotního pojištění poskytuje krytí programů a produktů na odvykání kouření. Podobně lze místní zdroje nalézt také prostřednictvím konsorcia North American Quitline Consortium, které sestavuje programy a telefonní čísla pro programy odvykání kouření na celém kontinentu.

Advokační organizace a vládní agentury také poskytují přístup k programům a zdrojům, které lidem pomáhají přestat kouřit. Zvažte jednu z následujících možností:

  • American Lung Association: Freedom from Smoking
  • Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC): Tipy od bývalých kuřáků
  • Food and Drug Administration (FDA): FDA 101: Produkty pro odvykání kouření
  • Americká rakovinová společnost: Jak přestat užívat tabák
  • Americká kardiologická asociace: 5 kroků, jak přestat kouřit a vaping
  • Webová stránka vlády USA: SmokeFree.gov

Často kladené otázky

Zmizí astma, když přestanete kouřit?

I když se jednotlivé zkušenosti mohou lišit, mnoho lidí zaznamená zlepšení příznaků astmatu nedlouho poté, co přestanou kouřit. Můžete také zaznamenat méně astmatických záchvatů.

Jak dlouho po ukončení kouření se astma zlepší?

V některých případech, příznaky astmatu se mohou zlepšit už za týden. Zejména se to týká příznaků, jako je sípání a kašel. Funkce vašich plic se může začít zlepšovat během 2 týdnů až 3 měsíců.

Přečtěte si více o tom, co se může stát, když přestanete kouřit.

Co se stane, když budete nadále kouřit s astmatem?

Kouření s astmatem pouze zvyšuje pravděpodobnost, že se váš stav zhorší nebo přejde do jiných degenerativních onemocnění dýchacích cest. CHOPN, emfyzém a chronická bronchitida jsou všechny možné výsledky.

Proč je moje astma horší, když jsem přestal kouřit?

Není neobvyklé, že se kašel nebo jiné příznaky astmatu rozvinou nebo zesílí krátce po ukončení kouření. To může u některých lidí vyvolat pocit, že přestat nestojí za to.

Tento jev je však krátkodobý a není důvodem k návratu ke kouření. Místo toho zvažte dočasné zvýšení frekvence užívání léků na astma. Váš lékař vám také může pomoci najít další způsoby léčby, které pomohou vašemu tělu překonat závislost.

Jak mohu posílit své astmatické plíce?

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit funkci plic, a to i pro lidi s astmatem. Bez ohledu na to, zda kouříte, pokud máte astma, je častým problémem snížená kapacita a funkce plic.

Když cvičíte, můžete zlepšit kapacitu plic – neboli maximální množství kyslíku, které vaše tělo dokáže využít – a také zvýšit průtok krve do plic a srdce.

Přečtěte si o nejlepších cvičeních pro lidi s astmatem.

Odnést

Pokud kouříte a máte astma, nastavujete své plíce na větší zátěž a zvyšujete riziko dalších komplikací. Nejlepší možností, jak zlepšit funkci plic a snížit riziko vzniku více vysilujících respiračních onemocnění, je přestat kouřit.

Vězte, že v tom nejste sami a že mnoho programů po celé zemi je navrženo tak, aby vám pomohly nadobro uhasit zadek. Získejte další tipy, jak přestat kouřit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY