Příčiny a prevence skleněných očí

Skleněné oči

Když někdo říká, že máte skleněné oči, obvykle to znamená, že vaše oči vypadají lesklé nebo skelné. Tento lesk často způsobuje, že oko vypadá, jako by bylo rozostřeno. Existuje mnoho stavů, od každodenních až po vážné, které mohou způsobit skleněné oči.

9 skleněných očí příčin

1. Intoxikace

Skleněné oči mohou být způsobeny intoxikací různými látkami, včetně léků na předpis a nelegálních látek. Tyto látky totiž často ovlivňují centrální nervový systém a zpomalují schopnost těla regulovat funkce, které nám připadají automatické jako mrkání. Pokud člověku trvá mrkání déle, jeho oči jsou suché a skelné.

Ze všech drog jsou skleněné oči nejčastěji spojovány s marihuanou a nadměrným užíváním alkoholu. Další příznaky intoxikace se značně liší, ale mohou zahrnovat nezřetelnou řeč, nerovnováhu, ospalost a hádavé chování.

Lékař může obvykle diagnostikovat intoxikaci pomocí testů krve, dechu a moči. Léčba intoxikace je čas – člověk musí počkat, až jeho tělo detoxikuje drogu, aby viděl zmírnění příznaků.

2. Alergie

Oční alergie může způsobit, že vaše oči zčervenají, svědí, slzí a sklovité. Alergie může být způsobena:

 • pyl
 • prach
 • zvířecí srst
 • produkty, které používáte v oku nebo v jeho okolí

Obecně platí, že odstranění alergenu sníží vaše příznaky. Alergie můžete také léčit volně prodejnými léky, jako je loratadin (Claritin) nebo difenhydramin (Benadryl) a oční kapky.

3. Dehydratace

U dětí může dehydratace způsobit skleněné oči. Dalšími příznaky dehydratace jsou sucho v ústech, nadměrná žízeň a závratě. Mírnou dehydrataci lze léčit doma vědomým pitím většího množství vody, ale těžkou dehydrataci je třeba léčit tekutinou podávanou intravenózní (IV) linkou na lékařské klinice nebo v nemocnici.

Příznaky těžké dehydratace u dětí zahrnují:

 • extrémní ospalost
 • nedostatek slin
 • extrémně sucho v ústech
 • šest až osm hodin bez močení

4. Suché oči

Suché oči se objevují, když vaše slzné žlázy nejsou schopny produkovat lubrikaci pro vaše oko. To se může stát, pokud vaše slzné žlázy neprodukují dostatek slz nebo pokud produkují slzy nízké kvality. Suché oči jsou také možným příznakem oční operace nebo občasného mrkání, například po příliš dlouhém zírání do počítače.

5. Konjunktivitida

Konjunktivitida, známá také jako růžové oko, zahrnuje zanícenou spojivku, tenkou vrstvu tkáně, která pokrývá bílou část oka a vnitřní víčko. Konjunktivitida může být virová, bakteriální nebo alergická. Růžové oko je známé tím, že oko zčervená, vypadá jako sklovité a může se kolem něj vytvořit bílý hnis nebo krusta.

6. Cholera

Cholera je bakteriální infekce, která způsobuje těžkou dehydrataci. Cholera není ve Spojených státech běžná. Vyskytuje se v:

 • Afrika
 • Asie
 • Indie
 • Mexiko
 • Jižní a Střední Amerika

Bakterie, které způsobují choleru, se obvykle šíří kontaminovanou vodou. Kromě skleněných očí patří mezi další příznaky zvracení a průjem. Cholera je smrtelná, ale dá se léčit rehydratací a antibiotiky.

7. Herpes

Stejný kmen viru herpes simplex, který způsobuje opary v blízkosti úst (HSV typ 1), může také v některých případech postihnout oko. HSV typu 1 může způsobit, že vaše oči zčervenají, vypadají skelně, nadměrně slzí a stávají se citlivými na světlo. Může také způsobit, že se na vašich očních víčkách vytvoří puchýře.

Virus varicella zoster (VZV) je ze stejné rodiny jako HSV a může také postihnout oko. Normálně VZV způsobuje plané neštovice a pásový opar. Příznaky očního VZV jsou podobné jako u HSV typu 1, ale zahrnují také příznaky planých neštovic nebo pásového oparu.

8. Gravesova nemoc

Gravesova choroba je autoimunitní onemocnění. Příznakem Gravesovy choroby je vzhled zvětšených očí. Nazývá se Gravesova oftalmopatie, k tomu dochází, když se víčko stáhne. Z tohoto důvodu mohou být vaše oči suché a skelné. Mezi další příznaky Gravesovy choroby patří oteklý krk, ztráta hmotnosti a řídnutí vlasů.

9. Hypoglykémie

Nízká hladina cukru v krvi, známá také jako hypoglykémie, se běžně vyskytuje u lidí s cukrovkou. Mezi příznaky nízké hladiny cukru v krvi patří:

 • pocení
 • točení hlavy
 • bledá kůže
 • třesoucí se nebo nervózní ruce
 • rozmazané vidění

Když je hladina cukru v krvi příliš nízká, je klíčové jíst něco vyrobeného ze sacharidů. Vážně nízká hladina cukru v krvi, která není léčena, může způsobit vážné komplikace.

Léčba skleněných očí

Léčba skleněných očí se liší v závislosti na příčině. V případě suchého oka může použití očních kapek pomoci vyřešit problém. Oční alergie lze léčit odstraněním alergenu nebo užíváním antihistaminik.

V jiných případech, jako je herpes nebo růžové oko, může váš oční lékař doporučit užívání antivirových léků nebo antibiotik. Je důležité navštívit svého lékaře a poznamenat si jakékoli další příznaky, které máte, abyste mohli získat správnou léčbu.

5 způsobů, jak si udržet zdravé oči

1. Omezte čas strávený na obrazovce

Je známo, že příliš dlouhé zírání do počítačů a obrazovek jiných zařízení namáhá oči. Abyste se vyhnuli únavě očí a vzniku skelných očí, omezte expozici na sledování obrazovky.

Další metodou prevence je zajistit, aby byla obrazovka dostatečně daleko od vašeho obličeje. Podle Americké optometrické asociace by obrazovka počítače měla být 4–5 palců pod úrovní očí a 20–28 palců od oka.

Asociace také doporučuje po dvou hodinách nepřetržitého používání počítače jednou za 15 minut odpočívat oči. Abyste si odpočinuli, jednoduše se dívejte na předmět vzdálený 20 stop po dobu 20 sekund nebo déle. Zjistěte více o pravidle oka 20-20-20.

2. Pijte více vody

Zajistěte, aby vaše tělo dostalo dostatek vody denně – alespoň osm sklenic 8 oz. vody — je ideální. Zde rozebereme, kolik vody skutečně denně potřebujete, a tipy, jak ji získat.

3. Nesdílejte

Podle Národní oční institutLidé by se měli vyvarovat sdílení všeho, co by mohlo přijít do kontaktu s jejich očima a šířit bakterie nebo dráždivé látky. To zahrnuje:

 • kosmetika, jako je líčení očí a líčení obličeje
 • brýle nebo sluneční brýle
 • ručníky, přikrývky a povlaky na polštáře
 • lahvičky na oční kapky

4. Umyjte si ruce

Špinavé ruce jsou jedním z nejjednodušších způsobů šíření choroboplodných zárodků a dráždivých látek pro oči. Pokud jste byli v kontaktu s někým s očním onemocněním, jako je konjunktivitida, je důležité si pravidelně mýt ruce, abyste předešli šíření tohoto onemocnění. Lidé, kteří nosí kontaktní čočky, by si také měli umýt ruce před nasazením nebo vyjmutím kontaktních čoček.

5. Navštivte svého očního lékaře

Stejně jako byste měli jednou ročně navštívit svého praktického lékaře na prohlídku, měli byste také ročně navštívit svého očního lékaře. Tyto rutinní návštěvy mohou pomoci vašemu lékaři zhodnotit vaše zdraví očí nebo včas zachytit stav očí. Tyto návštěvy vám také mohou pomoci lépe porozumět vašim očím, tomu, co způsobuje příznaky, jako jsou skleněné oči, a povzbudit vás k vytvoření dobrých návyků, které podporují zdraví očí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY