Přírodní léčba epilepsie: Fungují?

Přehled

Epilepsie se tradičně léčí léky proti záchvatům. Ačkoli mohou být velmi užitečné, tyto léky nemusí fungovat pro každého a jako u jiných léků mohou přijít s rizikem vedlejších účinků.

Někteří lidé s epilepsií se obracejí na přírodní léčbu a alternativní terapie, které jim pomohou zmírnit příznaky nebo doplnit jejich léčbu. Od bylinek a vitamínů po biofeedback a akupunkturu, existuje celá řada na výběr.

Ačkoli některé přírodní léčby jsou podpořeny skromným množstvím výzkumu, mnohé nejsou. Existuje mnohem méně důkazů podporujících přírodní léčbu epilepsie než konvenční medicína.

Pokud máte zájem přidat do svého léčebného režimu epilepsie něco nového, promluvte si se svým lékařem. Možná zjistíte, že některé přírodní léčby mohou doplnit váš současný léčebný plán. Přesto jsou některé bylinky nebezpečné a mohou interagovat s účinnými léky.

Spolupráce s lékařem na nalezení správné léčby pro vás vám může pomoci posoudit potenciální přínosy a rizika a také vám může poradit s dalšími kroky.

1. Bylinné léčby

S rostoucím trhem a zájmem veřejnosti, bylinné léčby stoupaly v popularitě. Zdá se, že na každý neduh existuje bylinka.

Některé z nejčastěji používaných bylin pro epilepsii jsou:

 • hořící keř
 • základ
 • hydrokotyl
 • konvalinka
 • jmelí
 • pelyněk
 • pivoňka
 • čepice
 • nebeský strom
 • kozlík lékařský

Podle a studie z roku 2003, hrstka bylinných přípravků používaných v tradiční čínské, japonské Kampo a indické medicíně ajurvédy prokázala antikonvulzivní účinky. Přesto neexistují žádné randomizované, slepé, kontrolované studie, které by podpořily jejich přínosy.

Bezpečnost, vedlejší účinky a interakce nejsou dobře prozkoumány.

Některé z výše uvedených přírodních bylin mohou skutečně způsobit onemocnění – dokonce i smrt. V současné době není dostatek vědeckých důkazů, že většina bylinných přípravků úspěšně léčí epilepsii. Většina důkazů je neoficiálních.

Food and Drug Administration (FDA) také nereguluje bylinné doplňky. Byliny někdy způsobují nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, vyrážky a zažívací potíže.

Ačkoli některé bylinky mohou pomoci s epilepsií, jiné mohou zhoršit vaše příznaky.

2. Vitamíny

Některé vitamíny mohou pomoci snížit počet záchvatů způsobených některými typy epilepsie. Ale mějte na paměti, že samotné vitamíny nefungují. Mohou pomoci některým lékům fungovat efektivněji nebo snížit nezbytnou dávku.

Než začnete užívat vitamínové doplňky, dodržujte pokyny svého lékaře, abyste předešli možnému předávkování.

Vitamín B-6

Vitamin B-6 se používá k léčbě vzácné formy epilepsie známé jako pyridoxin-dependentní záchvaty. Tento typ epilepsie se obvykle rozvíjí v děloze nebo brzy po narození. Je to způsobeno neschopností vašeho těla správně metabolizovat vitamín B-6.

Ačkoli jsou důkazy slibné, je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda suplementace vitaminu B-6 prospívá lidem s jinými typy epilepsie.

Nakupujte doplňky vitaminu B-6 online.

Hořčík

Těžký nedostatek hořčíku může zvýšit riziko záchvatů. Starší výzkum naznačuje, že suplementace hořčíkem může snížit záchvaty.

Hypotéza z roku 2012 zveřejněná v Výzkum epilepsie podporuje tuto teorii. Výzkumníci uvádějí, že k lepšímu pochopení potenciálních účinků hořčíku na epilepsii je zapotřebí více randomizovaných, kontrolovaných studií.

Nakupujte doplňky hořčíku online.

vitamín E

Někteří lidé s epilepsií mohou mít také nedostatek vitamínu E. A studie 2016 zjistili, že vitamín E zvyšuje antioxidační schopnosti.

Tento výzkum také naznačil, že pomáhá snižovat záchvaty u lidí s epilepsií, jejichž příznaky nejsou kontrolovány konvenčními léky. Studie dospěla k závěru, že vitamin E může být bezpečné užívat s tradičními léky na epilepsii. Je však zapotřebí více výzkumu.

Nakupujte doplňky vitaminu E online.

Ostatní vitamíny

Léky používané k léčbě epilepsie mohou také způsobit nedostatek biotinu nebo vitaminu D a zhoršit vaše příznaky. V těchto případech může lékař doporučit vitamíny, které vám pomohou zvládnout váš stav.

Kojenci se záchvaty způsobenými nedostatkem cerebrálního folátu mohou mít prospěch z doplnění. Suplementace kyseliny listové u lidí s epilepsií a nedostatkem folátu z jiných faktorů může způsobit více škody než užitku. Užívejte pouze pod dohledem lékaře.

3. Dietní změny

Některé dietní změny mohou také pomoci snížit záchvaty. Nejznámější dietou je ketogenní dieta, která se zaměřuje na příjem vyššího poměru tuků.

Keto dieta je považována za nízkosacharidovou dietu s nízkým obsahem bílkovin. Předpokládá se, že tento druh stravování pomáhá snižovat záchvaty, ačkoli lékaři přesně nevědí proč.

Děti s epilepsií jsou často nasazeny na ketogenní dietu. Pro mnoho lidí jsou omezení náročná. Přesto může tento typ stravy doplňovat další léčebná opatření, která pomohou snížit záchvaty.

V roce 2002 vytvořil Johns Hopkins Medicine upravenou Atkinsovu dietu jako nízkosacharidovou a vysokotučnou alternativu ke ketogenní dietě pro dospělé s epilepsií.

Organizace uvádí, že nedávné studie ukazují, že dieta snižuje záchvaty u téměř poloviny těch, kteří ji vyzkouší. Není potřeba žádný půst ani počítání kalorií. Snížení počtu záchvatů je často pozorováno během několika měsíců.

4. Sebekontrola a biofeedback

Někteří lidé s epilepsií se snaží ovládat svou mozkovou aktivitu, aby snížili počet záchvatů. Teorie je taková, že pokud dokážete odhalit příznaky blížícího se záchvatu, můžete ho zastavit.

Mnoho lidí s epilepsií pociťuje příznaky aury asi 20 minut před výskytem záchvatu. Můžete si všimnout neobvyklého zápachu, vidět podivná světla nebo mít rozmazané vidění.

Příznaky můžete pociťovat několik dní před událostí. Mezi tyto příznaky patří:

 • úzkost
 • Deprese
 • únava
 • špatné bolesti hlavy

Metody sebekontroly se používají k prevenci nebo snížení intenzity záchvatu, jakmile se dostaví. Existuje několik technik, z nichž všechny vyžadují dobrou koncentraci a soustředění.

Příklady:

 • rozjímání
 • chůze
 • ponořit se do úkolu
 • čichání silného zápachu
 • doslova říct záchvatu „ne“

Problém s těmito metodami je, že neexistuje jediná technika, jak zastavit záchvat. A není zaručeno, že některý z nich bude fungovat pokaždé.

Další přístup zahrnuje biofeedback. Stejně jako sebekontrolní opatření je účelem tohoto procesu převzít kontrolu nad vaší mozkovou aktivitou.

Biofeedback využívá elektrické senzory ke změně mozkových vln. Aspoň jeden studie zjistili, že biofeedback významně snižuje záchvaty u lidí s epilepsií, kteří své příznaky nezvládají konvenčními léky.

Fyzioterapeuti běžně využívají biofeedback. Pokud máte o tento postup zájem, vyhledejte odborníka s pověřením.

Může být obtížné zvládnout váš stav pouze pomocí sebekontroly a biologické zpětné vazby. Osvojení obou postupů vyžaduje čas, vytrvalost a důslednost. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, buďte trpěliví. Bez souhlasu lékaře nesnižujte ani nepřestávejte užívat žádné předepsané léky.

5. Akupunktura a chiropraktická péče

Akupunktura a chiropraktická léčba jsou někdy považovány za alternativy ke konvenční léčbě epilepsie.

Přesný způsob, jakým akupunktura pomáhá, není znám, ale starověká čínská praxe se používá ke zmírnění chronické bolesti a dalších zdravotních problémů. Předpokládá se, že umístěním jemných jehel do konkrétních částí těla praktikující pomáhají tělu léčit se samo.

Akupunktura může změnit mozkovou aktivitu, aby se snížily záchvaty. Jednou z hypotéz je, že akupunktura může udržet epilepsii pod kontrolou zvýšením tonusu parasympatiku a změnou autonomní dysfunkce.

Praxe zní teoreticky dobře. Ale neexistují vědecké důkazy, které by prokázaly, že akupunktura je účinná léčba epilepsie.

Spinální manipulace v chiropraktické péči mohou také pomoci tělu léčit se. Někteří chiropraktici používají specifické manipulace, které pomáhají pravidelně kontrolovat záchvaty. Stejně jako akupunktura není chiropraktická péče široce považována za účinnou formu léčby epilepsie.

Sečteno a podtrženo

Důkazy podporující přirozenou léčbu epilepsie jsou z velké části neoficiální. Neexistuje žádný výzkum na podporu bezpečného používání.

Také neexistuje jediná léčba nebo alternativní lék, který by fungoval pro každého. Váš neurolog je vaším nejlepším zdrojem informací a péče o epilepsii. Váš mozek je složitá síť. Každý případ je jiný a záchvaty se liší v závažnosti a frekvenci.

Různé druhy epilepsie také reagují na různé bylinky a různé léky. Byliny nebo jiné přírodní léčby mohou interferovat s léky a mohou způsobit záchvaty.

Mnoho lidí zkouší různé léčebné metody, dokud nenajdou tu, která jim nejlépe vyhovuje. Epilepsie je závažné onemocnění a je důležité záchvatům předcházet. Přírodní léčba může doplnit vaši lékařskou léčbu. V některých případech mohou tyto terapie dokonce zlepšit vaši léčbu.

Navzdory svému potenciálu představuje přírodní léčba stále značná rizika. To je zvláště případ bylin a vitamínů, protože mohou interagovat s některými léky.

Některé doplňky mohou být dokonce stejně účinné jako konvenční léky. Ujistěte se, že se poraďte se svým lékařem, než do svého režimu přidáte nějaké bylinky nebo doplňky.

Neměli byste slevovat z přírodní léčby epilepsie, ale považovat je za samostatné možnosti péče o epilepsii. Všimněte si, které metody vás zajímají, a prodiskutujte je se svým lékařem, než je vyzkoušíte.

Nejbezpečnějším způsobem léčby epilepsie je plná konzultace s vaším neurologem. Přidání bylinek nebo jiných léčebných postupů bez konzultace s nimi může narušit účinnost vašeho léku a může riskovat další záchvaty.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY