Co vědět o lupusu a vaskulitidě

Vaskulitida je běžnou komplikací aktivního lupusu, který postihuje vaše krevní cévy. Příznaky závisí na tom, které krevní cévy jsou postiženy, a mohou se pohybovat od kožních problémů a bolestí hlavy až po záchvaty a mrtvice.

Vaskulitida je stav, který zahrnuje zánět, který může poškodit vaše krevní cévy. V závislosti na typu může vaskulitida postihnout různé krevní cévy v celém těle. Zatímco samotná vaskulitida je vzácná, není to neobvyklá komplikace aktivního lupusu.

Pokud vy nebo váš blízký trpíte lupusem a máte obavy z možného rozvoje vaskulitidy, zvažte možnost promluvit si s lékařem o následujících možných příznacích a příznacích a také o možnostech léčby.

Co způsobuje vaskulitidu u lupusu?

Vaskulitida je zánět krevních cév. Mnoho věcí může vyvolat vaskulitidu. V případě lupusu se vaskulitida vyvine, když váš imunitní systém napadne vaše vlastní krevní cévy.

Lékaři klasifikují vaskulitidu jako „primární“ nebo „sekundární“. Primární vaskulitida je idiopatická, což znamená, že neexistuje žádná základní příčina. Sekundární vaskulitida znamená, že něco způsobilo tento stav. Závažná aktivita onemocnění u autoimunitních onemocnění, jako je lupus, je spojena se zvýšenou pravděpodobností vaskulitidy.

Když se vaskulitida vyvine jako komplikace lupusu, je známá jako lupusová vaskulitida. I když může ovlivnit jakoukoli oblast těla, typicky postihuje kůži.

Mezi další možné příčiny vaskulitidy u lidí s lupusem patří:

 • některé léky, jako je minocyklin a doxycyklin
 • jiné zdravotní stavy
 • infekce

Jaké jsou příznaky lupusové vaskulitidy?

Obecné příznaky vaskulitidy mohou zahrnovat:

 • vyrážky
 • bolesti kloubů a svalů
 • horečka
 • únava
 • neúmyslné hubnutí

V závislosti na přesném typu vaskulitidy, kterou máte, však můžete zaznamenat více příznaků a příznaků ovlivňujících určitou část těla nebo systém. Patří mezi ně vaše:

 • Kůže: Toto je nejběžnější forma lupus vaskulitidy. Může způsobit odbarvené skvrny na kůži, vyrážky, které připomínají kopřivku a vředy nebo modřiny. Někteří lidé mohou také pociťovat černé skvrny nebo odumřelou kůži kolem rukou nebo nohou.
 • Klouby: Vaskulitida může způsobit bolesti kloubů spolu s otoky a horkem.
 • Mozek: Jsou možné bolesti hlavy, zmatenost a záchvaty.
 • Nervy: Můžete zaznamenat známky poškození periferních nervů, včetně brnění a necitlivosti, které postihují vaše ruce a paže nebo nohy a chodidla.
 • Zažívací ústrojí: Pokud vaskulitida postihuje tyto krevní cévy, můžete pociťovat bolesti břicha, nadýmání a křeče. Možná je i krvavá stolice.
 • Plíce: Častými příznaky jsou dušnost a kašel.
 • Oči: Vaskulitida ve vašich očích může způsobit rozmazané vidění nebo ztrátu zraku.
 • ledviny: To může způsobit vysoký krevní tlak.
 • Srdce: Mezi možné příznaky patří dušnost nebo bolest na hrudi, která se může zhoršit fyzickou aktivitou.

Jak lékaři diagnostikují lupusovou vaskulitidu?

Diagnostika vaskulitidy u lupusu zahrnuje přezkoumání vaší anamnézy a příznaků a příznaků, které zažíváte. Stejně jako u lupusu nemůže žádný test určit, zda máte vaskulitidu.

Pro začátek může lékař nařídit:

 • krevní testy
 • zobrazovací testy
 • testy moči
 • biopsie k odběru vzorků tkáně, odkud se rozvinou symptomy

Je také možné, že se lupusová vaskulitida projeví pozitivním výsledkem krevního testu na antineutrofilní cytoplazmatické protilátky.

Jaká je léčba lupusové vaskulitidy?

Neexistuje jediná léčba lupusové vaskulitidy. Místo toho se lékař zaměří na léčbu postižených oblastí vašeho těla. Běžná léčba zahrnuje steroidy nebo jiné léky na potlačení imunitního systému, které pomáhají zabránit tomu, aby imunitní systém napadl krevní cévy.

Léčba vaskulitidy je nezbytná pro zmírnění souvisejících příznaků, ale může také pomoci snížit pravděpodobnost komplikací.

Pokud máte lupus, je také důležité dodržovat léčebný plán podle doporučení lékaře. Zatímco některé léky na lupus mohou zvýšit vaše riziko vaskulitidy, neměli byste je přestat užívat, aniž byste si nejprve promluvili se zdravotníkem.

Jaké jsou možné komplikace lupusové vaskulitidy?

Když při vaskulitidě dojde k zánětu krevních cév, stěny cév se ztloustnou. Postupem času to může způsobit zúžení a oslabení vašich krevních cév. Následně to může zvýšit vaši šanci na související komplikace.

Mezi možné komplikace lupusové vaskulitidy obecně patří:

 • omezený průtok krve
 • krevní sraženiny
 • mrtvice
 • aneuryzmata

Může dojít k poškození orgánů, protože krev k nim nemůže proudit tak efektivně.

Jaký je výhled pro lidi s lupusovou vaskulitidou?

Váš pohled na lupusovou vaskulitidu závisí na tom, která část vašeho těla je postižena. Vaskulitida zahrnující vnitřní orgány, jako jsou vaše plíce nebo trávicí systém, může mít horší výhled než jiné oblasti těla.

Například mezenterická vaskulitida je extrémně vzácná komplikace lupusu, která postihuje krevní cévy ve vašem gastrointestinálním traktu. O polovina Podle revize z roku 2021 umírá lidí, u kterých se rozvine tato komplikace, bez rychlé diagnózy a léčby.

Zatímco léčba vám může pomoci zvládnout příznaky, vaskulitida je chronický stav, který vyžaduje dlouhodobou léčbu. Bez léčby může vaskulitida zhoršit váš výhled s lupusem v závislosti na rozsahu zánětu a následného poškození.

Často kladené otázky

Zvažte diskusi o následujících běžných otázkách týkajících se lupusové vaskulitidy s lékařem.

Jak častá je lupusová vaskulitida?

Lupusová vaskulitida je poměrně častá, postihuje asi 11–36 % lidí s lupusem, ačkoli některé studie uvádějí toto číslo až do výše 50 %. Závažnost stavu se však velmi liší, u některých lidí se objeví mírná vaskulitida au jiných se rozvinou život ohrožující komplikace.

Jaká autoimunitní onemocnění způsobují vaskulitidu?

Zatímco vaskulitida se může vyvinout sama o sobě, může být také způsobena jinými autoimunitními chorobami. Kromě lupusu mezi ně patří Sjögrenova choroba, sklerodermie a revmatoidní artritida.

Jaká je očekávaná délka života lidí s lupusovou vaskulitidou?

Přesná délka života lidí s lupusovou vaskulitidou není známa. Při léčbě má většina lidí s lupusem průměrnou délku života. Rozvíjející se vaskulitida to však může ovlivnit, zejména pokud dojde k poškození hlavních orgánů.

Vaskulitida nebo zánět vašich krevních cév je běžnou komplikací aktivního lupusu. Zatímco příznaky vaskulitidy jsou široké a závisí na tom, které krevní cévy jsou postiženy, je důležité hlásit jakékoli neobvyklé příznaky svému lékaři.

Stejně jako lupus je vaskulitida léčitelná, i když neexistuje lék. Rychlá léčba může pomoci předejít dalším komplikacím spojeným se zesílenými a oslabenými krevními cévami.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY