Příznaky a příčiny špatného oběhu

Přehled

Oběhový systém vašeho těla je zodpovědný za přenos krve, kyslíku a živin do celého těla. Když je průtok krve do určité části vašeho těla snížen, můžete zaznamenat příznaky špatného oběhu. Špatná cirkulace je nejčastější ve vašich končetinách, jako jsou nohy a ruce.

Špatná cirkulace není sama o sobě podmínkou. Místo toho to vyplývá z jiných zdravotních problémů. Proto je důležité léčit základní příčiny, spíše než jen symptomy. Několik podmínek může vést ke špatnému oběhu. Mezi nejčastější příčiny patří obezita, cukrovka, srdeční onemocnění a arteriální problémy.

Příznaky špatného oběhu

Mezi nejčastější příznaky špatného krevního oběhu patří:

 • mravenčení
 • necitlivost
 • pulzující nebo bodavá bolest v končetinách
 • bolest
 • svalové křeče

Každý stav, který může vést ke špatnému oběhu, může také způsobit jedinečné příznaky. Například lidé s onemocněním periferních tepen mohou mít erektilní dysfunkci spolu s typickou bolestí, necitlivostí a brněním.

Příčiny špatného oběhu

Existuje několik různých příčin špatného oběhu.

Onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen (PAD) může vést ke špatnému oběhu v nohách. PAD je stav krevního oběhu, který způsobuje zúžení krevních cév a tepen. Při souvisejícím stavu zvaném ateroskleróza tepny tuhnou v důsledku nahromadění plaku v tepnách a krevních cévách. Oba stavy snižují průtok krve do vašich končetin a mohou mít za následek bolest.

Postupem času může snížený průtok krve v končetinách způsobit:

 • necitlivost
 • mravenčení
 • poškození nervu
 • poškození tkáně

Pokud se neléčí, snížený průtok krve a plak v karotických tepnách mohou vést k mrtvici. Vaše krční tepny jsou hlavní krevní cévy, které dodávají krev do vašeho mozku. Pokud dojde k nahromadění plaku v tepnách ve vašem srdci, hrozí vám infarkt.

PAD se nejčastěji vyskytuje u dospělých nad 50 let, ale může se objevit i u mladších lidí. Lidé, kteří kouří, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku PAD v raném věku.

Krevní sraženiny

Krevní sraženiny blokují průtok krve, buď částečně nebo úplně. Mohou se vyvinout téměř kdekoli ve vašem těle, ale krevní sraženina, která se vytvoří v pažích nebo nohou, může vést k problémům s oběhem.

Krevní sraženiny se mohou vyvinout z různých důvodů a mohou být nebezpečné. Pokud se krevní sraženina v noze uvolní, může projít jinými částmi těla, včetně srdce nebo plic. Může také vést k mrtvici. Když k tomu dojde, výsledky mohou být vážné, nebo dokonce smrtelné. Pokud je krevní sraženina objevena dříve, než způsobí větší problém, lze ji často úspěšně léčit.

Křečové žíly

Křečové žíly jsou zvětšené žíly způsobené selháním chlopně. Žíly se zdají pokroucené a přeplněné a nejčastěji se nacházejí na zadní straně nohou. Poškozené žíly nemohou pohybovat krví tak efektivně jako jiné žíly, takže špatný oběh se může stát problémem. Ačkoli vzácné, křečové žíly mohou také způsobit krevní sraženiny.

O tom, zda se u vás rozvinou křečové žíly, do značné míry rozhodují vaše geny. Pokud má příbuzný křečové žíly, vaše riziko je vyšší. U žen je také pravděpodobnější, že se rozvinou, stejně jako u lidí s nadváhou nebo obezitou.

Diabetes

Možná si myslíte, že cukrovka ovlivňuje pouze hladinu cukru v krvi, ale může také způsobit špatnou cirkulaci v určitých oblastech vašeho těla. To zahrnuje křeče v nohách, stejně jako bolest v lýtkách, stehnech nebo hýždích. Tyto křeče mohou být obzvláště špatné, když jste fyzicky aktivní. Lidé s pokročilým diabetem mohou mít potíže s rozpoznáním známek špatného krevního oběhu. Je to proto, že diabetická neuropatie může způsobit sníženou citlivost v končetinách.

Diabetes může také způsobit problémy se srdcem a krevními cévami. Lidé s cukrovkou jsou vystaveni zvýšenému riziku aterosklerózy, vysokého krevního tlaku a srdečních chorob.

Obezita

Přenášení kil navíc zatěžuje vaše tělo. Pokud máte nadváhu, dlouhé hodiny sezení nebo stání může vést k problémům s krevním oběhem.

Nadváha nebo obezita vás také vystavuje zvýšenému riziku mnoha dalších příčin špatného oběhu, včetně křečových žil a problémů s krevními cévami.

Raynaudova nemoc

Lidé, kteří pociťují chronické studené ruce a nohy, mohou mít stav nazývaný Raynaudova choroba. Toto onemocnění způsobuje zúžení malých tepen na rukou a nohou. Zúžené tepny jsou méně schopné pohybovat krví vaším tělem, takže můžete začít pociťovat příznaky špatného oběhu. Příznaky Raynaudovy choroby se běžně vyskytují, když máte nízké teploty nebo se cítíte neobvykle vystresovaní.

Kromě prstů na rukou a nohou mohou být postiženy i jiné oblasti vašeho těla. Někteří lidé budou mít příznaky na rtech, nose, bradavkách a uších.

U žen je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Raynaudova choroba. Také lidé, kteří žijí v chladnějším klimatu, mají větší pravděpodobnost, že ji budou mít.

Diagnostika špatného oběhu

Vzhledem k tomu, že špatná cirkulace je příznakem mnoha stavů, diagnostika stavu pomůže lékaři diagnostikovat příznaky. Je důležité nejprve odhalit jakoukoli známou rodinnou anamnézu špatného krevního oběhu a všech souvisejících onemocnění. To může pomoci lékaři lépe posoudit vaše rizikové faktory a také určit, které diagnostické testy jsou nejvhodnější.

Kromě fyzického vyšetření k detekci bolesti a otoku může lékař nařídit:

 • krevní test na protilátky k detekci zánětlivých stavů, jako je Raynaudova choroba
 • krevní test na cukrovku
 • krevní testy pro zjištění vysokých hladin D dimeru v případě krevní sraženiny
 • ultrazvuk nebo CT vyšetření
 • vyšetření krevního tlaku včetně vyšetření nohou

Léčba špatného krevního oběhu

Léčba špatné cirkulace závisí na stavu, který ji způsobuje. Metody mohou zahrnovat:

 • kompresní ponožky pro bolestivé, oteklé nohy

 • speciální cvičební program doporučený vaším lékařem ke zvýšení krevního oběhu

 • inzulín na cukrovku

 • laserová nebo endoskopická operace žil pro křečové žíly

Léky mohou zahrnovat léky rozpouštějící sraženiny a také léky na ředění krve v závislosti na vašem stavu. Alfa blokátory a blokátory kalciových kanálů se používají k léčbě Raynaudovy choroby.

jaký je výhled?

Možné příznaky špatného krevního oběhu byste měli probrat se svým lékařem. Pokud máte nepříjemné příznaky, mohou signalizovat základní stav. Neléčené stavy mohou vést k vážným komplikacím. Váš lékař bude pracovat na určení příčiny vašeho špatného oběhu a na léčbě základního problému.

Při včasném zachycení jsou onemocnění, která vedou ke špatnému oběhu, léčitelná. Pokud se neléčí, špatná cirkulace může znamenat, že onemocnění je v progresivním stavu. Pokud není stav správně léčen, mohou se také objevit život ohrožující komplikace, jako jsou uvolněné krevní sraženiny. Spolupracujte se svým lékařem na zahájení komplexního léčebného plánu, který zahrnuje také zdravý životní styl.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY