Příznaky rakoviny močového měchýře u mužů a co znamenají pro váš výhled

Příznaky rakoviny močového měchýře jsou stejné u mužů i žen, ale u mužů je mnohem pravděpodobnější, že se u nich vyvine. Krev v moči je nejčastějším příznakem, ale mohou se objevit i jiné močové problémy nebo méně časté příznaky.

ljubaphoto/Getty Images

Rakovina močového měchýře u mužů nastává, když v močovém měchýři nebo kolem něj roste rakovinová tkáň, která ukládá moč, dokud nečůráte. Rakovina močového měchýře je čtyřikrát častěji se vyskytuje u mužů než u žen a je třikrát život ohrožující u mužů než u žen.

Rakovina močového měchýře může být vyléčitelná, pokud ji zjistíte včas. Mnoho příznaků vám může pomoci identifikovat ji v počátečních fázích.

Čtěte dále a dozvíte se, jak rozpoznat nejčastější příznaky rakoviny močového měchýře u mužů, jak identifikovat některé méně časté příznaky a kdy je čas kontaktovat lékaře, aby potvrdil diagnózu.

Na jazyku záleží

Sex a gender existují ve spektrech. Tento článek používá termín „muži“ k vyjádření termínu, který byl historicky používán pro genderové lidi. Je důležité si uvědomit, že ne každý muž, kterému byl přidělen muž při narození, se ztotožňuje s označením „muž“.

I když se snažíme vytvářet obsah, který zahrnuje a odráží rozmanitost našich čtenářů, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických zjištěních.

Bohužel, studie a průzkumy uvedené v tomto článku nezahrnovaly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, nebo je nezahrnují.

Krev v moči (hematurie)

Nejčasnějším příznakem rakoviny močového měchýře je obvykle krev, která je viditelná ve vaší moči, známá také jako hematurie.

Malé zabarvení moči není tak neobvyklé. Poranění třísel nebo konzumace určitých potravin, jako je řepa, může způsobit, že vaše moč bude vypadat neobvykle tmavě nebo růžově. Toto zabarvení často zmizí během několika dní.

Ale pokud si všimnete změny barvy po několik týdnů nebo vaše moč vypadá v průběhu času tmavší, můžete zažít hrubou hematurii. To znamená, že krev je jasně viditelná ve vaší moči a měli byste kontaktovat lékaře.

Můžete mít také krev v moči, která není vidět. To se nazývá mikroskopická hematurie, což znamená, že pouze laboratorní test moči (nebo analýza moči) může identifikovat stopy krve během fyzického vyšetření. V tomto případě může lékař doporučit další testy k potvrzení zdroje krve ve vaší moči.

Močové potíže

V raných stádiích může rakovina močového měchýře také způsobit změny ve vašich návycích při močení nebo v pocitech, které cítíte, když močíte. To je obvykle způsobeno tím, že nádor dráždí váš močový měchýř. Ve vzácných případech, kdy se rakovina rozšíří do vaší močové trubice, může také způsobit obstrukci.

Příznaky rakoviny močového měchýře mohou často připomínat příznaky infekce močových cest (UTI) nebo jiného stavu. Je důležité poradit se s odborníkem ve zdravotnictví, aby mohli přesně určit příčinu.

Zde jsou některé z nejčastějších problémů s močením, které se vyskytují při rozvoji rakoviny močového měchýře

Bolestivé močení (dysurie)

Dysurie znamená, že cítíte bolest, když čůráte. Tuto bolest můžete cítit jako pocit pálení nebo štípání, když moč vytéká z vaší močové trubice.

Můžete si také všimnout bolesti nebo nepohodlí výše v blízkosti močového měchýře nebo kolem a pod šourkem poblíž perinea. To je malá oblast kůže mezi šourkem a konečníkem.

Časté močení

Možná budete cítit potřebu čůrat mnohem častěji. Ale když odejdete, můžete vylučovat jen malé množství moči. Je to proto, že nádor může dráždit váš močový měchýř, což způsobuje, že nedrží tolik jako obvykle.

Častým příznakem hyperaktivního močového měchýře je také časté močení.

Nadměrné močení (polyurie)

Polyurie může také znamenat, že močíte mnohem více, než je pro vás typické. Ale spíše než častými malými dávkami uvolňujete mnohem větší množství moči při každém čůrání a trávíte na záchodě více času, než jste zvyklí.

Asi 2 litry (něco přes půl galonu) jsou typické množství na čůrání každý den. Polyurie znamená, že močíte více než 2,5 litru denně, zvláště pokud jste neudělali žádné zásadní změny ve stravovacích návycích nebo konzumaci tekutin.

Polyurie je také běžným příznakem cukrovky a mnoha dalších nerakovinných zdravotních stavů.

Noční pomočování (nykturie)

Nokturie znamená, že vstáváte uprostřed noci hodně na čůrání.

Vstát alespoň jednou během noci na čůrání není nic neobvyklého. Ale můžete mít nykturii, pokud potřebujete každou noc dvakrát nebo vícekrát vstát, abyste se vyčůrali. Polyurie k tomu dochází, i když jste před spaním omezili množství pití nebo jste se před spaním několikrát vyčůrali.

Nutkání na močení

Nutkání na močení znamená, že máte náhlé silné nutkání močit, i když jste nevypili mnoho tekutin nebo když jste se právě vyčůrali.

Nutkání na moč může také vést k úniku moči, zvláště pokud nejste schopni močit poté, co začnete pociťovat nutkání. Tyto příznaky mohou znamenat, že máte hyperaktivní močový měchýř, ale jsou to také běžné časné příznaky rakoviny močového měchýře u mužů.

Močová váhavost

Močové váhavost znamená, že při močení máte potíže s vytékáním moči, i když natahujete nebo uvolňujete pánevní svaly, abyste se mohli vyčůrat.

Váhání moči může také znamenat, že máte problém udržet moč vytékající v konzistentním toku poté, co jste začali čůrat.

Močová váhavost je však spíše příznakem obstrukce močového měchýře, obvykle kvůli zvětšené prostatě.

Méně časté příznaky rakoviny močového měchýře u mužů

Některé příznaky rakoviny močového měchýře u mužů jsou méně zřejmé. Mohli byste je přehlédnout jako důsledek každodenního života.

Tyto příznaky by vás však měly vyzvat k vyhledání lékařské pomoci, pokud si jich všimnete, spolu s bolestí při močení nebo velkými změnami ve vašich návycích při močení.

Únava

Únava se týká celkového pocitu únavy, vyčerpanosti nebo nedostatku energie, ale ne nutně ospalosti.

Únava je zvláště důvodem k obavám, pokud se takto cítíte, i když jste toho moc nevynaložili, jako je cvičení. Může to být také znepokojivé, pokud se to náhle stane poté, co jste po dlouhou dobu pociťovali trvale vysokou nebo typickou hladinu energie.

Bolest břicha

Bolest břicha, která se objeví náhle bez zjevného důvodu nebo po krátké době nezmizí, je důvodem k obavám.

Obvykle pocítíte bolest břicha spojenou s rakovinou močového měchýře v podbřišku. Bolest břicha se může šířit ven nebo se časem zhoršovat, pokud se rakovinová tkáň začne šířit (metastázovat) do jiných tkání.

Ztráta chuti k jídlu

Náhlá ztráta chuti k jídlu je často příznakem rakoviny močového měchýře. Je to zvláště běžné, pokud se rakovinová tkáň rozšířila mimo váš močový měchýř do blízkých orgánů, jako je vaše tlusté střevo, kosti nebo plíce.

Ztráta váhy

Abnormální ztráta hmotnosti je běžným příznakem základního onemocnění nebo stavu, včetně rakoviny močového měchýře.

Není neobvyklé, že vaše váha během života kolísá o pár kilo nahoru nebo dolů. Ale náhlé zhubnutí významného množství hmotnosti – zejména bez zásadních změn ve vaší stravě nebo cvičení – by mělo vyvolat návštěvu lékaře.

Pánevní bolest

Pánevní bolest může mít mnoho příčin, jako je zranění nebo kýla.

Pánevní bolest, která je důsledkem rakoviny močového měchýře, je obvykle výsledkem UTI, zánětu močového měchýře nebo zúžení močového měchýře nebo močové trubice z rakovinných tkání.

Bolest pánve, která se vyskytuje spolu s bolestí při močení nebo máte potíže s močením, je také možným příznakem rakoviny močového měchýře.

Bolest kostí

Lidé často uvádějí, že bolest kostí je pociťována hluboko v těle, zejména v noci nebo při používání postižené části těla.

Při rakovině močového měchýře obvykle cítíte bolest kostí v blízkosti močového měchýře a v dolní části břicha. Objevuje se, když rakovinné tkáně metastázují do blízkých kostí, jako jsou vaše:

 • pánev
 • kostrč
 • dolní páteřní obratle
 • horní část stehen

Otoky nohou

Otok nohou nastává, když se ve vašich dolních končetinách hromadí tekutina. Je také známý jako edém.

Rakovina močového měchýře může zablokovat ureterální otvory, kde se vaše močovody otevírají do močového měchýře. Tato blokáda může vést k selhání ledvin. Toto selhání ovlivňuje schopnost vašich ledvin zpracovávat tekutiny a další odpad, který obvykle opouští tělo vaší močí.

Tento příznak může také znamenat, že rakovina tlačí na lymfatické uzliny v podbřišku nebo je blokuje. To může zastavit odtok lymfatické tekutiny z okolních tkání a orgánů a způsobit, že se bude shromažďovat ve vašich nohách, což má za následek otoky známé jako lymfedém.

Kdy kontaktovat lékaře

Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících stavů:

 • Cítíte potřebu často a naléhavě čůrat.
 • Při močení pociťujete výraznou nebo extrémní bolest.
 • Máte velký problém začít čůrat nebo udržet stálý proud.
 • Ty vůbec neumíš čůrat.
 • Zažíváte extrémní, nevysvětlitelné bolesti v podbřišku nebo v oblasti pánve.
 • Máte otok v dolní části těla.
 • Cítíte se unavení bez zjevné příčiny.
 • Bez velkého úsilí nemůžete jíst.
 • Rychle zhubnete hodně bez zjevné příčiny.
 • Cítíte bolest v dolní části zad na jedné straně.

Rakovina močového měchýře je čtyřikrát častější u mužů než u žen. Ale při včasném odhalení je to léčitelné.

Můžete přehlédnout mnohé z časných, běžných příznaků rakoviny močového měchýře, zvláště když stárnete a dochází k typickým změnám ve vašich návycích při močení.

Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud si všimnete krve v moči, máte potíže s močením a zaznamenáte jakékoli jiné velké změny ve vašem těle, jako je bolest v břiše nebo pánvi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY