Problémy se srdeční chlopní a dušnost: Jak spolu souvisí

Pokud máte problémy se srdeční chlopní, můžete si vyvinout dušnost. Je to proto, že vaše srdeční chlopně pomáhají pohybovat krev čtyřmi komorami vašeho srdce a celým tělem.

Vaše srdeční chlopně a dýchání se nemusí zdát úzce propojené, ale jsou. I když dýcháte vzduch, vzdušný kyslík prochází vaším tělem v krvi.

Bez správně fungujících srdečních chlopní se vaše krev nemůže pohybovat komorami vašeho srdce, aby nabrala čerstvý kyslík nebo přesunula krev bohatou na kyslík do všech tkání ve vašem těle.

To může ztížit dýchání a dušnost je jedním z příznaků, které můžete zaznamenat.

Tento článek se bude zabývat tím, jak onemocnění srdeční chlopně může způsobit dušnosta jak lze tento a další příznaky onemocnění srdeční chlopně léčit.

Mohou problémy se srdeční chlopní způsobit dušnost?

Ano, jedním z hlavních příznaků, které se mohou vyvinout při problémech se srdeční chlopní, je dušnost.

Pokud máte onemocnění srdeční chlopně, znamená to, že jeden nebo více z nich čtyři ventily ve vašem srdci nefungují správně. Otvor ve chlopni nemusí být dostatečně velký, aby jím mohl projít krev, chlopeň se nemusí úplně otevřít nebo zavřít nebo může chlopeň nechat krev proudit zpět do srdeční komory, odkud přišla.

Výsledkem je, že krev bohatá na kyslík se nepohybuje z plic, přes srdce a do oblastí těla, které to potřebují.

Bez krve a kyslíku vysílají tkáně vašeho těla signál vašemu srdci a mozku, aby dodaly více. Díky tomu bude vaše srdce pracovat tvrději, aniž by došlo k velkému zlepšení.

Toto zvýšené zatížení vašeho srdce může způsobit, že vaše srdce bude větší i slabší.

Další příznaky selhávání srdeční chlopně

Srdeční chlopně mohou začít selhávat bez jakýchkoli znatelných příznaků. Tento problém se může časem vyvíjet pomalu as příznaky, o kterých si možná myslíte, že souvisejí se stárnutím.

Některé z nejčastějších příznaků onemocnění srdečních chlopní jsou:

 • dušnost
 • únava
 • závrať
 • bolest na hrudi
 • otoky kotníků nebo nohou
 • změny vašeho srdečního rytmu

Váš lékař při vyšetření často uslyší srdeční šelest. To je často první vodítko pro patologii chlopní. V závislosti na umístění a načasování tohoto šelestu bude váš lékař schopen odhadnout, která srdeční chlopeň je ovlivněna.

Tento lékař může také použít echokardiografii, aby pomohl dále identifikovat šelest. Možná budete potřebovat roční prohlídku nebo častěji podle uvážení lékaře.

Může vám děravá srdeční chlopeň způsobit dušnost?

Dušnost je běžným příznakem většiny typů onemocnění srdečních chlopní.

Netěsný ventil obvykle označuje regurgitacekdyž se krev rozlévá zpět do komory, ze které přišla, místo aby se přesunula do přijímací komory.

Když k tomu dojde, vaše krev se nedostane tam, kam potřebuje, což vašim tkáním a orgánům brání přijímat dostatečné množství kyslíku. Vaše tělo cítí potřebu více kyslíku a vaše srdce a plíce pracují usilovněji, aby se pokusily splnit tento požadavek.

Výsledkem tohoto úsilí je dušnost nebo potíže s dýcháním.

Známky a příznaky dušnosti

Těžké dýchání není jediným příznakem, který se objevuje dušnost. Vaše tělo se dokáže s touto potřebou více kyslíku v průběhu času vyrovnat tak rafinovaným způsobem, že si toho ani nevšimnete.

Některé známky a příznaky toho, že vaše tělo hůře dýchá, zahrnují:

 • předklon (poloha stativu)
 • dýchání se sevřenými rty
 • stojící u zdi pro podporu
 • pomocí břišních svalů k dýchání
 • zvýšená únava
 • neschopnost cvičit tolik, kolik jste mohli dříve

Když jste aktivní, můžete rozpoznat dušnost, ale pokud tyto příznaky a příznaky ovlivňují váš každodenní život, promluvte si se svým lékařem, aby mohl prozkoumat vaše zdraví srdce a plic.

Bylo to užitečné?

Léčba

Chirurgie je obvykle nejúčinnější léčbou onemocnění srdečních chlopní. Srdeční chlopně, které jsou ztuhlé, zaseknuté nebo jinak neúčinné, lze nahradit operací otevřeného srdce. Méně invazivní možností je transkatétrová náhrada aortální chlopně (TAVR).

Během procedury TAVR se do starého ventilu vloží nový ventil dlouhým katétrem do třísel. Ne každý je však kandidátem na tento postup. Váš lékař vám doporučí způsob opravy nebo výměny chlopně na základě vašeho typu a stupně onemocnění chlopně, jakož i jakýchkoli dalších zdravotních potíží, které máte.

Procedura TAVR může být dobrou volbou pro starší dospělé nebo ty, kteří nemohou podstoupit otevřenou náhradu srdeční chlopně. Nevydrží však tak dlouho jako otevřená oprava.

Váš lékař může také zvážit neinvazivní postup Mitra clip, což je oprava regurgitující mitrální chlopně. Zahrnuje umístění spony na mitrální chlopeň, aby se opravila a snížila netěsnost.

Je možné se vyhnout operaci pro problémy se srdeční chlopní?

Než budete připraveni na operaci, může vám lékař nabídnout léky, které jsou navrženy tak, aby vaše srdce pumpovalo efektivněji. Tyto léky jsou obvykle dočasným řešením, které vašemu srdci dodá další zvýšení účinnosti, zatímco se připravujete na operaci.

Nějaký léky často předepisované pro tyto problémy zahrnují:

 • inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu
 • blokátory receptoru angiotenzinu II
 • beta-blokátory
 • bisfosfonáty
 • hydralazin
 • antagonisté receptoru aldosteronu
 • nifedipin
 • statiny

Léky jsou předepisovány, aby pomohly zvládnout příznaky, zabránily poškození vašeho srdce a oddálily potřebu operace.

Váš zdravotnický tým bude nadále sledovat zdraví vaší srdeční chlopně, aby zjistil, zda je nutná operace.

Jak předcházet onemocnění srdečních chlopní?

Volby zdravého životního stylu pro srdce může pomoci zabránit riziku rozvoje onemocnění srdečních chlopní. Tyto zahrnují:

 • vyhýbání se kouření
 • omezení konzumace alkoholu
 • udržení zdravé hmotnosti
 • pravidelně cvičit
 • vyhýbání se IV užívání látek
 • praktikování správných návyků dentální hygieny

Genetika může také hrát roli při onemocnění srdečních chlopní a některé typy – jako je atrézie – se obvykle vyvinou před narozením. Těmto typům onemocnění srdečních chlopní nelze zabránit. Nezapomeňte si promluvit se svým zdravotním týmem o možnostech a strategiích léčby.

Onemocnění srdeční chlopně se může objevit s řadou příznaků. Tyto příznaky se však nemusí objevit, dokud není stav vážný. Dušnost je způsob, jakým vám vaše tělo říká, že vaše tkáně potřebují více kyslíku. K tomuto problému přispívá špatný pohyb krve srdcem.

Promluvte si se svým lékařem, pokud trpíte přetrvávající dušností nebo o tom, jaké změny můžete nyní provést, abyste zabránili onemocnění srdeční chlopně, pokud máte vyšší riziko.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY