Proč je můj vaginální výtok vodnatý?

Přehled

Vaginální výtok je tekutina, která vychází z pochvy. Většina žen má výtok v určité fázi svého života. Výtok je obvykle bílý nebo čirý. Některé ženy mají výtok každý den, ale jiné ho zažijí jen občas.

Množství a typ výtoku, který zažíváte, se může během vašeho měsíčního menstruačního cyklu měnit. Může se také měnit během vašeho života, včetně puberty, těhotenství a menopauzy.

Vodnatý výtok je typický pro normální, zdravé vagíny. Většina žen má během reprodukčního věku každý den asi 1 až 4 mililitry (asi 1/2 čajové lžičky) výtoku. Můžete pociťovat větší výtok, když se vaše hladina estrogenu zvýší, protože ovulujete, jste těhotná nebo užíváte antikoncepční pilulky.

Normální výtok vypadá jako voda, vaječný bílek nebo mléko a má mírný zápach. Pokud zaznamenáte nějaké významné změny v konzistenci vašeho výtoku, může to být příznak infekce.

Čtěte dále a dozvíte se více o vodnatém výboji.

Příčiny vodnatého výtoku

Vaginální výtok pomáhá udržovat vaši pochvu čistou a bez infekce. Zdravé bakterie žijící ve vaší pochvě pomáhají okyselit vaše sekrety. Tento kyselý výtok bojuje proti špatným bakteriím a odstraňuje odumřelé buňky.

Vaginální výtok může začít asi šest měsíců až jeden rok předtím, než dívka dostane menstruaci. Je to způsobeno hormonálními změnami. Pokud je výtok vodnatý, je to s největší pravděpodobností normální a není to známka infekce.

Průzračný a vodnatý výtok se může zvýšit kdykoli během cyklu. Estrogen může stimulovat tvorbu většího množství tekutin.

Je vodnatý výtok známkou ovulace?

Při ovulaci můžete zaznamenat více výtoku. Tento výtok bývá čirý a pružný, jako vaječný bílek. Může být méně vodnatý než výtok, který máte během jiných částí menstruačního cyklu.

Vodnatý výtok a těhotenství

Mnoho žen má během těhotenství zvýšený výtok. Vodnatý výtok je obvykle neškodný, ale jiné typy výtoku mohou být příznakem infekce. Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • bolest nebo svědění ve vulvě nebo vagíně

  • zelený nebo žlutý výtok
  • páchnoucí výtok
  • bílý, tvarohový výtok

Změny výtoku mohou být známkou sexuálně přenosné infekce (STI), jako je chlamydie nebo kapavka, nebo jiný typ infekce. Bakteriální a virové vaginální infekce mohou způsobit těhotenské komplikace, proto je důležité navštívit svého lékaře, jakmile zaznamenáte příznaky.

Pokud dojde k přívalu vody, je pravděpodobné, že vám praskla voda a je třeba vyhledat okamžitou péči. Pokud jste na konci těhotenství, je to normální známka začátku porodu. Pokud ještě nemáte termín, může to znamenat předčasný porod. Okamžitá péče může zlepšit výsledky.

Vodnatý výtok a sexuální vzrušení

Sexuální vzrušení může vyvolat nárůst vodnatého výtoku. Když jste sexuálně vzrušení, krev se vlije do pochvy a spustí uvolňování lubrikačních tekutin. Po pohlavním styku můžete zaznamenat zvýšený výtok.

Vodnatý výtok a menopauza

Během menopauzy a po ní můžete nadále pociťovat vaginální výtok. Vaginální atrofie může způsobit vodnatý výtok. Vaginální atrofie je stav, který způsobuje ztenčení vaginálních stěn a může se objevit u žen, které prošly menopauzou.

Kdy vyhledat pomoc

Vaginální výtok je jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy navštěvují gynekologa, ročně ho navštíví asi 10 milionů ordinací. Čirý vodnatý výtok je však jen zřídka známkou problému.

Existuje několik stavů, včetně infekcí a STI, které mohou způsobit abnormální výtok. Výtok může být známkou problému, pokud jsou patrné změny barvy, zápachu, konzistence nebo množství.

Pokud máte obavy o svůj vaginální výtok, měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem primární péče, gynekologem nebo gynekologem. Pokud ještě nemáte OB-GYN, náš nástroj Healthline FindCare vám může pomoci spojit se s lékaři ve vaší oblasti. Můžete také vyhledat léčbu na klinice sexuálního zdraví, jako je Planned Parenthood.

Navštivte svého lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků abnormálního výtoku:

  • žlutá, šedá nebo zelená barva
  • bílý a hrubý výtok, jako tvaroh
  • silný, rybí nebo kyselý zápach

Zvládání tohoto stavu

Vodnatý výtok je normální a zdravý. Nemůžete tomu nijak zabránit, ale existují způsoby, jak se s tím vypořádat.

Množství výtoku, které se hromadí ve spodním prádle, může během měsíce kolísat. Nadměrná vlhkost ve spodním prádle může být nepříjemná a nezdravá. Bakteriím a houbám se daří ve vlhkém prostředí, proto je důležité udržovat místo v suchu.

Slipové vložky a vložky jsou nejlepším způsobem, jak zvládat nadměrnou vlhkost. Jejich výměna během dne by vás měla udržet v suchu a pohodlí. Vyhněte se produktům s deodoranty, protože mohou způsobit podráždění. Hledejte produkty označené jako neparfemované.

Můžete také vyzkoušet „dobové spodní prádlo“, které je navrženo tak, aby absorbovalo vlhkost. Vypadají stejně jako běžné spodní prádlo, což je plus.

Měli byste se sprchovat?

Vagíny nevyžadují žádné čištění. Vodnatý výtok je vedlejším efektem jejich vestavěného čisticího systému. Vulvy vyžadují velmi malé čištění. Pravidelné sprchy mýdlem a vodou jsou vše, co potřebujete k udržení zdravého a čistého prostoru.

Douching se nedoporučuje, protože může vést k infekcím. Potřebujete zdravé „dobré“ bakterie ve vaší vagíně, abyste se vyhnuli infekcím. Když se sprchujete, tyto dobré bakterie se vyplaví a vaginální stěny se stanou náchylnými k infekci.

Jídlo s sebou

Vodnatý výtok může být nepříjemný, ale obvykle je neškodný. Vyberte si prodyšné bavlněné spodní prádlo, a pokud vám spodní prádlo vlhne, zkuste si vzít vložku nebo slipovou vložku.

Nakupujte bavlněné spodní prádlo a slipové vložky.

Pokud máte obavy o svůj vaginální výtok, promluvte si se svým lékařem. Stejně tak kontaktujte svého lékaře, pokud máte výtok, který je zelený, žlutý nebo šedý nebo má změny ve struktuře nebo vůni. To může být známka infekce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY