Proč jsou lidé po mrtvici zmatení?

Mrtvice je druh poškození mozku. Pokud k tomuto poškození dojde v oblastech, které řídí funkce, jako je paměť, řešení problémů, koncentrace a komunikace, může to způsobit zmatek.

Dobrila Vignjevic/Getty Images

Zmatenost je častým vedlejším účinkem mrtvice. Mnoho lidí, kteří prodělají mrtvici, je v následujících týdnech a měsících zmatených. Mohou mít potíže s pamětí, sledováním pokynů, udržením pozornosti a podobně.

Někteří lidé se rychle zotaví a znovu získají tyto dovednosti během prvního 3 měsíce po jejich mrtvici. U jiných lidí může zmatek po mrtvici trvat roky.

Co je zmatek po mrtvici?

Po mrtvici je velmi běžné zažít zmatek. Mrtvice mohou ovlivnit paměť a schopnost myšlení. Tyto účinky mohou vést ke zmatkům a potížím v každodenním životě.

K nejzávažnějšímu zmatení často dochází ve dnech bezprostředně následujících po mrtvici.

Mnoho lidí zažívá rychlé zotavení v prvních dnech a týdnech po mrtvici. Ne vždy se však jedná o úplné uzdravení. Lidé, kteří prodělali mrtvici, mohou mít stále některé příznaky zmatenosti a mohou stále potřebovat terapii a čas na zotavení.

Jaké jsou příznaky zmatenosti po mrtvici?

Mrtvice mohou lidi postihnout různými způsoby. Mezi běžné příznaky patří potíže s:

 • koncentrace
 • vytváření a dodržování plánů
 • řešení problému
 • multitasking
 • Paměť
 • následující pokyny
 • všímat si předmětů na jedné straně těla
 • poznávání věcí
 • vybavit si konkrétní slova nebo fráze
 • peníze, čísla a čas

Co způsobuje zmatek po mrtvici?

Když máte mozkovou mrtvici, je zablokován přísun okysličené krve bohaté na živiny do vašeho mozku. To způsobuje odumírání mozkových buněk.

Mozkové buňky mohou zemřít v oblastech vašeho mozku, které jsou zodpovědné za funkce, jako je myšlení, paměť, koncentrace, komunikace, smysl pro orientaci a řešení problémů. To vede ke zmatku.

Jaká je léčba zmatenosti po mrtvici?

Léčba zmatenosti po mrtvici vám poskytne nástroje, které potřebujete ke zvládání obtíží v každodenním životě.

Lidé se často dokážou v první řadě rychle zlepšit 3 měsíce. Toto je čas, kdy zásobování krví může ještě potenciálně umožnit opravu. Po této době můžete udělat pokrok a zlepšit se, ale pravděpodobně to bude pomalejší.

Pracovní terapeut bude primárním zdravotnickým pracovníkem, který dokáže léčit zmatenost. Tento specialista vám může pomoci naučit se způsoby, jak zvládnout svůj zmatek a usnadnit vám každodenní život.

Můžete si například nastavit připomenutí, používat štítky, dělat si poznámky nebo vyvíjet rutiny, kterých se snáze drží.

V některých případech může být součástí vašeho léčebného týmu také klinický neuropsycholog. Neuropsycholog je zdravotnický pracovník, který se specializuje na fungování mozku a nervového systému. Mohou provést hodnocení, které změří vaše schopnosti myšlení a pozornosti a může pomoci vytvořit plán léčby.

Jak dlouho trvá zmatek po mrtvici?

Neexistuje způsob, jak přesně předpovědět, jak dlouho bude zmatek po mrtvici trvat.

Ačkoli většina lidí pociťuje nejzávažnější příznaky v prvních několika týdnech a nejrychlejší postup zotavení během prvních 3 měsíců, neexistuje žádný stanovený harmonogram.

Lidé mohou zažít zmatek roky po mrtvici, ale mohou také zaznamenat pokrok a zlepšení symptomů roky po mrtvici.

Jaké jsou rizikové faktory pro zmatení po mrtvici?

Přesné rizikové faktory pro zmatenost po mrtvici nejsou zcela pochopeny. Výzkumníci však studují několik odkazů.

Tyto rizikové faktory nebyly prokázány, ale byly spojeny s cévní mozkovou příhodou na základě údajů z mnoha studií.

Mezi možné rizikové faktory zmatenosti po mrtvici patří:

 • cukrovka
 • základní demence
 • mít předchozí mrtvici
 • vysoký krevní tlak
 • kouření
 • fibrilace síní

Jaký je výhled pro lidi, kteří jsou po mrtvici zmatení?

Výhled lidí, kteří po mrtvici zažívají zmatek, je vysoce individuální. Uzdravení člověka závisí na mnoha faktorech, jako jsou:

 • jejich věku
 • léčbu, kterou dostávají
 • jejich celkové zdraví
 • závažnost jejich mrtvice
 • podporu, kterou mají

Pokrok, kterého člověk dosáhne během prvních měsíců po mrtvici, je zpravidla dobrým měřítkem toho, jak velkého pokroku bude celkově schopen dosáhnout. Mějte však na paměti, že někteří lidé jsou schopni dosáhnout výrazného zlepšení roky po mrtvici.

Často kladené otázky

Více o zmatenosti po mrtvici se můžete dozvědět přečtením těchto odpovědí na některé běžné otázky.

Existují způsoby, jak pomoci se zmatkem po mrtvici doma?

Existuje několik kroků, které můžete udělat doma, abyste pomohli svému mozku. Zůstat aktivní a zaneprázdněný je skvělý způsob, jak se uzdravit.

Cvičení, koníčky, které máte rádi, povídání si s přáteli, trávení času venku a dokonce i učení se něčemu novému jsou způsoby, jak můžete posílit svůj mozek.

Jak mohu pomoci milované osobě, která je po mrtvici zmatená?

Pokud je blízký člověk po mrtvici zmatený, existuje několik způsobů, jak ho podpořit.

Při rozhovoru se svým blízkým je důležité být trpělivý. Může také pomoci rozdělit aktivity a úkoly na menší kroky, aby byly méně zahlcující a snáze srozumitelné. Je v pořádku se zastavit a udělat si přestávky, pokud se váš milovaný zdá frustrovaný, naštvaný nebo zmatený.

Kde najdu podporu pro zmatek po mrtvici?

Existuje mnoho skvělých organizací, na které se můžete obrátit o podporu po mrtvici. Můžete se podívat na:

 • Americká asociace pro mrtvici: Můžete použít jejich funkce vyhledávání najít podpůrnou skupinu ve vašem okolí.
 • Stroke Network: Tato online skupina podpory je vždy k dispozici, když potřebujete s někým mluvit.
 • Americká nadace pro mrtvici: Jejich Program dalšího kroku je zaměřen na lidi, kteří prodělali mozkovou mrtvici a kteří jsou připraveni začít svou cestu zotavení.

Zmatek po mrtvici je velmi častým účinkem. Mrtvice způsobuje poškození mozku, ke kterému může dojít v oblastech, které řídí funkce, jako je komunikace, paměť, řešení problémů a koncentrace. To vede ke zmatku a potížím v každodenním životě.

Pracovní terapeut může pomoci vytvořit plán léčby, který vám poskytne nástroje, které potřebujete ke zvládnutí těchto obtíží.

Lidé často dosahují největšího zotavení během prvních 3 měsíců po mrtvici. Je však možné pokračovat ve zlepšování po celá léta.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY