Proč mám strie na kolenou?

Co jsou to strie?

Strie, nazývané také strie, se vyvíjejí, když se vaše kůže natahuje rychlým tempem. Výsledkem jsou bílé, růžové nebo červené čáry, které pokrývají postiženou oblast. I když se nejčastěji vyskytují na břiše, bocích a stehnech, mohou se objevit také na kolenou.

Zatímco strie nejsou škodlivé, mohou ve vás vyvolávat pocit sebevědomí. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, co způsobuje strie na kolenou a jak je můžete zmírnit.

Jak vypadají strie na koleni?

Strie na kolenou mají tendenci být růžové nebo červené, když se poprvé objeví, i když mohou být také fialové. Vypadají jako tenké čáry na kůži a mohou být široké od 1 do 10 milimetrů. Můžete si jich všimnout na přední, zadní nebo boční straně kolen.

Postupem času strie vyblednou, stanou se bílou nebo velmi světle růžovou.

co je způsobuje?

Strie kolem kolen jsou spojeny s několika příčinami. Některé z těchto příčin jsou přirozené, zatímco jiné mohou vyžadovat lékařskou péči. Podle American Osteopathic College of Dermatology máte také větší pravděpodobnost, že se u vás rozvinou tyto typy strií, pokud jste žena nebo máte jiné členy rodiny se striemi.

Růst

Období rychlého růstu jsou jednou z nejčastějších příčin strií na koleni. Například strie se běžně objevují během puberty, kdy vaše tělo prochází obdobími rychlého růstu a změn.

Náhlé přibírání na váze může také způsobit strie v kolenech, zvláště pokud máte tendenci nosit váhu na nohou. Můžete si také všimnout strií na stehnech. Strie způsobené přibíráním na váze obvykle zmizí, když zhubnete, ale mohou se držet několik měsíců.

Kulturisté jsou také náchylnější k rozvoji strií na kolenou, zvláště pokud se jejich trénink zaměřuje na nohy.

kortikosteroidy

Perorální a topické kortikosteroidy mohou také způsobit strie. Ty se často používají ke snížení zánětu. Ve srovnání se striemi z jiných příčin mají ty způsobené kortikosteroidy spíše fialovou barvu.

Hydrokortison je populární topický kortikosteroid, který je dostupný bez lékařského předpisu. Používá se ke zmírnění zarudnutí, svědění a otoku. Při dlouhodobém používání hydrokortison způsobuje ztenčení a roztažení pokožky. Občasné použití na kolenou k léčbě kousnutí od hmyzu nezpůsobí strie, ale pokud jej budete používat několik týdnů v kuse, můžete si všimnout některých strií.

Zdravotní podmínky

Existuje několik zdravotních stavů, které mohou také způsobit strie. Tyto stavy obvykle postihují vaše klouby, včetně kolen, nebo váš endokrinní systém, který je zodpovědný za růst.

Mezi stavy, které mohou způsobit strie kolena, patří:

 • Cushingův syndrom
 • Ehlers-Danlosův syndrom
 • lipedém (stav, který způsobuje nadměrný tuk v nohách)
 • Marfanův syndrom
 • obezita
 • náhlý přírůstek hmotnosti v důsledku hormonálních výkyvů

Jak se s nimi zachází?

Neexistuje žádný osvědčený způsob, jak se strií úplně zbavit. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, aby vybledly a byly méně viditelné.

Zvažte použití následujícího, abyste pomohli vašim striím rychleji vyblednout:

 • chemický peeling
 • kakaové máslo
 • domácí prostředky, jako je kokosový olej

 • laserová terapie
 • retinoidní krémy
 • krémy s obsahem vitamínu E
 • dermarolling

Strie, které vznikají z růstových spurtů během puberty, obvykle časem samy vyblednou.

Mohu jim zabránit?

Neexistuje způsob, jak zcela zabránit striím na kolenou nebo jiných částech těla. Riziko jejich rozvoje však můžete snížit tím, že budete řídit svou váhu a omezíte užívání kortikosteroidů. Pokud pracujete na posílení nohou, snažte se vyhnout příliš rychlému budování svalů. Objevte další způsoby, jak snížit riziko vzniku strií.

Sečteno a podtrženo

Strie samy o sobě jsou neškodným stavem obvykle způsobeným obdobím rychlého růstu nebo přibírání na váze. Jakmile se vaše pokožka začne vracet do normálního stavu, strie obvykle samy vyblednou. I když možná nikdy nezmizí úplně, existuje několik věcí, které můžete udělat, aby byly méně viditelné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY