Proč mě svědí uši?

Přehled

Zatímco vaše uši mohou být ve srovnání s paží nebo nohou poměrně malé, jsou plné citlivých neurologických vláken. V důsledku toho jsou uši vystaveny svědění. Můžete mít chronicky svědivé uši jednoduše proto, že jsou velmi citlivé.

Svědění v uších však může také naznačovat základní zdravotní stav. Pochopením některých příčin svědění uší můžete určit, jak najít úlevu.

Co způsobuje svědění v uších?

Svědění v uších může být důsledkem řady situací:

Suchá kůže

Pokud vaše uši neprodukují dostatek vosku, kůže v uších může vyschnout a svědit. Vosk má lubrikační účinky. Jeho absence může způsobit svědění. Můžete si dokonce všimnout odlupující se kůže vycházející z ucha.

Dermatitida zvukovodu

K tomuto stavu dochází, když se kůže ve zvukovodu a jeho okolí zanítí. Může to být důsledek alergické reakce na produkty v uchu nebo v jeho blízkosti, jako jsou produkty osobní péče nebo kov v náušnicích. Jiný typ dermatitidy v uchu se nazývá ušní ekzematoidní dermatitida, která má neznámé příčiny.

Otitis externa (zánět vnějšího ucha)

Otitis externa neboli infekce vnějšího zvukovodu může způsobit bolest ucha a také svědění. Toto je také známé jako plavecké ucho a je způsobeno zánětem, který je obvykle způsoben infekcí. Může vést k zarudnutí a otoku.

Použití sluchadla

Sluchadla mohou způsobit zachycení vody v uších nebo vyvolat alergickou reakci na samotné sluchadlo. Špatně padnoucí sluchadla mohou také vyvíjet tlak na určité oblasti ucha, což vede ke svědění.

Psoriáza

Psoriáza je kožní onemocnění, které způsobuje rozvoj červené vyrážky. Psoriáza se může objevit na viditelných částech vašeho těla, jako jsou paže nebo uvnitř uší.

Jaké jsou příznaky svědění uší?

Svědění uší může být dráždivé a obtěžující. Může se zdát, že škrábání pomůže. Vaše uši se však pravděpodobně budou cítit hůř, když se budete drbat. Při infekci může být svědění v uších doprovázeno:

 • horečka
 • otok
 • drenáž z ucha

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • máte silné krvácení nebo výtok z uší
 • náhle máte ztrátu sluchu

Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud se příznaky svědění uší nezlepší časem nebo domácí péčí.

Pravděpodobně prohlédnou vaše uši a odeberou anamnézu, aby pomohli identifikovat potenciální příčiny. To jim může pomoci identifikovat jakékoli výmluvné vyrážky, jako jsou ekzémy podobné náplasti.

Váš lékař může také hledat přebytečný ušní maz nebo ušní maz velmi blízko bubínku, což může způsobit svědění. Aby přesně určili příčinu, pravděpodobně se zeptají na další příznaky, které máte, jako je horečka, a kdy začaly.

Jak se léčí svědění v uších?

Svědění uší je obvykle způsobeno poruchou zdraví kůže uší. Léčba se obvykle snaží tyto poruchy napravit. Mezi běžné příčiny patří:

 • mazání ušním mazem
 • přebytečná voda v uchu
 • cizí částice a nečistoty v uchu

Pokud jsou vaše svědění v uších důsledkem alergické reakce, zdržte se používání jakýchkoli produktů, které by mohly potenciálně způsobit podráždění. Patří mezi ně nové náušnice a produkty osobní péče.

Vždy se poraďte se svým lékařem, než si do ucha nebo na ucho nanesete masti nebo kapky. To zajišťuje, že do ucha nevrazíte nic dráždivého. Také, pokud máte poškozený ušní bubínek, neměli byste používat žádné masti nebo kapky, pokud vám je lékař výslovně nepředepíše.

Pokud ještě nemáte poskytovatele primární péče, můžete procházet lékaře ve vaší oblasti pomocí nástroje Healthline FindCare.

Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit nebo předepsat následující:

 • antibiotická mast
 • dětský olej pro zjemnění pokožky
 • steroidní topická mast, která zmírňuje zánět, jako je 1 procento hydrokortizonový krém nebo 0,1% betamethasonový krém
 • plavecké ušní kapky nebo zředěný roztok lihu, kyseliny octové nebo peroxidu vodíku

Váš lékař může předepsat antibiotika k léčbě infekce, pokud je vaše svědění v uších doprovázeno vysokou teplotou nebo vytékáním krve nebo hnisu z ucha.

Zvažte naplánování pravidelných schůzek se svým lékařem, abyste si vyčistili uši. To může minimalizovat trauma v oblasti a zároveň vám pomůže odstranit přebytečný ušní maz.

Jak mohu zabránit svědění v uších?

Abyste předešli podráždění, nečistěte si uši předměty, jako jsou:

 • vatové kuličky
 • bavlněné tampóny
 • sponky
 • Bobby pins

Mezi další způsoby, jak se vyhnout podráždění v uších, patří:

 • Používejte antialergické šperky, které mohou zabránit alergickým reakcím, které vedou ke svědění.
 • Pokud často plavete, použijte roztok k vysušení přebytečné vody ve zvukovodu.
 • Pokud zaznamenáte nadměrnou produkci ušního mazu, možná budete chtít udržet ušní maz na zvládnutelné úrovni pomocí lékařsky schválených postupů, jako je např. ušní kapky nebo a žárovková stříkačka.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY