Proč si lidé s Alzheimerovou chorobou škrábou nebo trhají kůži?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u starších lidí. Způsobuje ztrátu kognitivních funkcí.

Většina lidí si je vědoma kognitivních problémů Alzheimerovy choroby. Mezi takové problémy patří ztráta paměti a změny osobnosti. Ale je také možné, že si někdo s Alzheimerovou chorobou poškrábe kůži nebo si ji škrábe častěji.

Tento článek se bude zabývat příčinami svědění kůže u Alzheimerovy choroby. Také zhodnotí, co můžete udělat, abyste pomohli svému milovanému zmírnit tento příznak.

Co způsobuje pruritus (svědění) u lidí s Alzheimerovou chorobou?

Jak stárnete, vaše pokožka se stává tenčí a sušší, takže je náchylnější ke svědění. Svědění kůže (pruritus) u starších dospělých může být také způsobeno různé faktorypočítaje v to:

 • Suchý vzduch
 • nepijí dostatek tekutin
 • vedlejší účinky léků

Kognitivní změny

Škrábání nebo trhání kůže u Alzheimerovy choroby může být způsobeno změnami v mozku. Některé kognitivní změny mohou způsobit sebepoškozující chování. Ve starší multicentrické studii z roku 2005 o pacientech s demencí v domovech pro seniory 22 % obyvatel projevovalo škrábání a jiné sebepoškozování.

V takových případech může být sebepoškození kůže způsobeno sníženou schopností verbální komunikace. Místo vyjádření hněvu nebo frustrace se například váš milovaný může uchýlit k poškrábání kůže.

Exkoriační porucha

Chronické vytrhávání kůže může souviset s dermatillománií neboli exkoriační poruchou. I když je to běžné u lidí s úzkostnými poruchami a jinými stavy duševního zdraví, je také možné vyvinout trhání kůže v důsledku demence.

Psoriáza

Váš blízký může mít svědění kůže kvůli základnímu kožnímu onemocnění. Podle jedna studiepsoriáza je jednou z možných komorbidit s Alzheimerovou chorobou. Zatímco k určení přímé souvislosti je zapotřebí více výzkumu, klinické studie zatím odhalily, že starší dospělí s psoriázou mají vyšší šanci na rozvoj Alzheimerovy choroby.

Psoriáza může způsobit svědivé, bolestivé kožní plaky. Tyto plaky vypadají vystouplé a mají červenou až stříbrnou barvu v závislosti na odstínu vaší pleti. Pokud u svého blízkého zaznamenáte některý z těchto příznaků, kontaktujte lékaře nebo dermatologa.

Jak časté je škrábání u lidí s Alzheimerovou chorobou?

Přesný výskyt škrábání u lidí s Alzheimerovou chorobou není znám. Nicméně studie z roku 2020 na starších dospělých s demencí a svěděním kůže zjistila, že asi 54 % se pravidelně škrábalo.

Může být škrábání nebo trhání příznakem Alzheimerovy choroby?

Suchá kůže a následné svědění je relativně běžné u starších dospělých. Vidět svého milovaného, ​​jak se škrábe na kůži, není automaticky známkou toho, že může mít Alzheimera.

Ale pokud si všimnete zvýšeného škrábání a trhání kůže spolu s kognitivními příznaky, můžete zvážit, že vezmete svého milovaného k lékaři k posouzení. Další příznaky Alzheimerovy choroby může zahrnovat:

 • problémy s pamětí, které mohou při progresi onemocnění narušovat každodenní činnosti
 • bojuje se zapamatováním přátel a blízkých (v pozdějších fázích)
 • potíže s hledáním slov při komunikaci
 • opakování otázek
 • zrakové a prostorové obtíže
 • snížený čich
 • pohybové obtíže
 • bloudit nebo se ztrácet
 • změny osobnosti nebo chování
 • bludy, halucinace a paranoia (v pozdějších fázích)

Je škrábání známkou toho, že se Alzheimerova choroba zhoršuje?

Protože existuje mnoho příčin svědění kůže u starších dospělých, škrábání nemusí být nutně známkou toho, že se Alzheimerova choroba vašeho blízkého zhoršuje. Ale neustálá potřeba škrábat nebo škrábat jejich kůži by mohla naznačovat zhoršující se změny chování nebo problémy s péčí o sebe.

Kromě škrábání kůže je důležité si být vědomi známek kognitivního poklesu, včetně paměťových a nepaměťových aspektů.

Jak mohu pomoci milované osobě s Alzheimerovou chorobou, která si škrábe nebo trhá kůži?

Sbírání a škrábání kůže vašeho milovaného člověka může být frustrující a znepokojivé. Přesto je důležité odolat nutkání říct jim, aby prostě „přestali“. Nejen, že je to neúčinné, ale také to může způsobit stres vašemu milovanému a může dále zvýšit jeho touhu poškrábat se.

Místo toho můžete podniknout kroky, které svému milovanému pomohou pociťovat úlevu od suché a svědivé pokožky během každodenní rutiny. Příklady zahrnují:

 • Méně se koupejte nebo sprchujte a omezte celkovou dobu koupání na 10 minut.
 • Ke koupání používejte vlažnou – ne horkou – vodu.
 • Používejte jemná, neparfemovaná mýdla, která méně dráždí pokožku.
 • Přidejte svému blízkému do koupele koloidní ovesné vločky. Jen si uvědomte, že to může také způsobit, že dno vany bude extra kluzké.
 • Oblečte svého milovaného do volného oblečení na bázi bavlny.
 • Nainstalujte přenosný zvlhčovač do ložnice své milované osoby, která pomůže udržet vzduch vlhký.
 • Přikládejte studené obklady na kůži po dobu 5 až 10 minut v kuse, zaměřte se na svědivé místo.
 • Aplikujte calamine lotion na svědivé oblasti pokožky.
 • Udržujte nehty své milované krátké. Snížíte tak možnost poranění kůže, pokud by se začala škrábat.

Možná také zjistíte, že odvedení pozornosti vašeho milovaného od svědění kůže mu může pomoci překonat nutkání se škrábat. Činnost, která zahrnuje jejich ruce, může být obzvláště užitečná, pokud je to činnost, kterou mají rádi.

Také čím více si váš blízký škrábe kůži, tím snáze může krvácet a infikovat se. Kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte možné známky kožní infekce, jako je vytékání z rány, zarudnutí nebo otok.

Podpora pro pečovatele

Když pečujete o někoho s Alzheimerovou chorobou, je také důležité získat podporu pro sebe. Zvažte bezplatné zdroje, které nabízí Asociace Alzheimerovy choroby Národní institut pro stárnutía Alzheimer’s Foundation of America, abychom mohli začít.

I když přesný výskyt není znám, škrábání a trhání kůže je u lidí s Alzheimerovou chorobou běžné. Spíše než být samostatným příznakem této nemoci může být škrábání kůže způsobeno jinými kognitivními změnami, které váš milovaný může zažít.

Pokud má váš milovaný i nadále svědění kůže bez úlevy nebo pokud má opakované kožní infekce způsobené škrábáním, zvažte, zda se obrátit o pomoc na dermatologa.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY