Prostatitida

Co je prostatitida?

Prostata je malá žláza umístěná pod močovým měchýřem u mužů. Produkuje tekutinu, která tvoří 50 až 75 procent spermatu. Prostatitida je zánět vaší prostaty. Zánět se může rozšířit do oblasti kolem prostaty.

Typy prostatitidy zahrnují následující:

 • Chronická prostatitida je nejběžnějším typem, uvádí Urology Care Foundation. Jeho příčina je často neznámá.
 • Akutní bakteriální prostatitida je způsobena bakteriální infekcí. Objevuje se náhle se závažnými příznaky.
 • Bakteriální infekce také způsobuje chronickou bakteriální prostatitidu. Rozvíjí se pomaleji než akutní bakteriální prostatitida a její příznaky bývají mírnější, ale opakující se.
 • Asymptomatická zánětlivá prostatitida nezpůsobuje znatelné příznaky.

Jaké jsou příznaky prostatitidy?

Příznaky prostatitidy se liší v závislosti na tom, zda je akutní nebo chronická.

Pokud máte akutní bakteriální prostatitidu, můžete mít:

 • bolest v podbřišku, dolní části zad nebo konečníku
 • potíže s močením
 • bolest při močení
 • zimnice
 • horečka

Můžete mít také páchnoucí moč, bolest ve varlatech a bolestivou ejakulaci.

Pokud máte chronickou prostatitidu nebo chronickou bakteriální prostatitidu, můžete mít podobné příznaky, ale budou méně závažné.

Pokud máte asymptomatickou zánětlivou prostatitidu, nezaznamenáte žádné příznaky. Váš lékař může tento stav zjistit během rutinního fyzického vyšetření. Mohou si toho také všimnout, když vás kontrolují na jiné podmínky.

Co způsobuje prostatitidu?

Různé typy bakterií mohou způsobit bakteriální prostatitidu. Tyto bakterie mohou také způsobit infekci močového měchýře. Jednou z běžných příčin mezi muži nad 35 let je Escherichia coli. Sexuálně přenosné infekce (STI), včetně kapavky a chlamydií, mohou také způsobit bakteriální prostatitidu.

Poranění vaší prostaty může způsobit prostatitidu. Může to způsobit i porucha vašeho nervového systému nebo imunitního systému. V mnoha případech není přesná příčina chronické prostatitidy neznámá.

Komu hrozí prostatitida?

Ačkoli se prostatitida může vyvinout u mužů jakéhokoli věku, starší muži ji mají častěji než mladší muži. Pokud je vám více než 50 let a máte zvětšenou prostatu, máte zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění.

Další faktory mohou také zvýšit vaše riziko, včetně:

 • zaveden močový katétr
 • infekce močového měchýře
 • trauma pánve
 • minulé záchvaty prostatitidy

Nechráněný sex a HIV pozitivní také zvyšují vaše šance na rozvoj prostatitidy.

Jak se prostatitida diagnostikuje?

Pokud máte podezření, že máte prostatitidu, domluvte si schůzku se svým lékařem. Budou muset vyloučit další možné příčiny vašich příznaků. Podobné příznaky může způsobit například zvětšená prostata, cystitida a některé další stavy.

Váš lékař provede fyzické vyšetření, včetně vyšetření prostaty. Vaše prostata se nachází před konečníkem. Během digitální rektální zkoušky váš lékař prohmatá vaši prostatu a zkontroluje její zvětšení. V některých případech mohou doporučit cystoskopii. Při tomto postupu vám váš lékař vloží malou sondu do vaší močové trubice, aby se podíval na váš močový měchýř a prostatu.

Váš lékař také musí určit typ prostatitidy, kterou máte. Mohou nařídit krevní testy a analýzu moči.

Jak se prostatitida léčí?

Pokud je u vás diagnostikována bakteriální prostatitida, lékař vám předepíše antibiotika. Typ antibiotika a délka léčby se bude lišit v závislosti na typu bakterií, které způsobují vaše příznaky.

Váš lékař může také předepsat léky proti bolesti nebo alfa-blokátory. Alfa-blokátory snižují svalové křeče uretrálního svěrače, což je sval, který vám pomáhá kontrolovat tok moči. Svěrač může v reakci na zánět prostatitidy spasmovat.

Váš lékař může také doporučit tepelnou terapii ke snížení bolesti.

jaký je výhled?

Většina mužů dobře reaguje na léčbu akutní bakteriální prostatitidy. Chronická prostatitida se léčí hůře, ale často se dá zvládnout. Zeptejte se svého lékaře na svůj konkrétní stav, plán léčby a výhled.

Můžete předejít prostatitidě?

Mnoha případům prostatitidy nelze předejít, protože příčina je často neznámá. STI mohou vést k prostatitidě. Praktikování bezpečného sexu může pomoci snížit riziko vzniku tohoto stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY