Průvodce cervikálním hlenem

Co je cervikální hlen?

Cervikální hlen je tekutý nebo gelovitý výtok z děložního čípku. V průběhu ženského menstruačního cyklu se mění tloušťka a množství cervikálního hlenu. Je to kvůli kolísání hormonálních hladin během vašeho cyklu. Hormony stimulují žlázy v děložním čípku k produkci hlenu.

Cervikální hlen vám může pomoci předvídat ovulaci, takže můžete sledovat hlen, abyste dosáhli nebo se vyhnuli těhotenství. Toto je známé jako povědomí o plodnosti nebo cervikální monitorování. Pokud se snažíte předejít těhotenství, měli byste používat záložní metodu antikoncepce.

Čtěte dále a dozvíte se o cervikálním hlenu a o tom, jak se mění během vašeho menstruačního cyklu.

Změny cervikálního hlenu

Množství, barva a konzistence cervikálního hlenu se každý cyklus liší pro každého. Obecné změny, které lze očekávat, mohou zahrnovat následující:

  • Během menstruace. Krev pokryje hlen, takže si toho v těchto dnech pravděpodobně nevšimnete.
  • Po menstruaci. Bezprostředně po menstruaci můžete mít suché dny. V těchto dnech si nemusíte všimnout žádného výtoku.
  • Před ovulací. Vaše tělo produkuje hlen před uvolněním vajíčka nebo před ovulací. Může být žlutá, bílá nebo zakalená. Hlen se může cítit lepkavý nebo natahovací.
  • Bezprostředně před ovulací. Těsně před ovulací vaše hladina estrogenu stoupá. Můžete vidět čistší, táhlejší, vodnatý a kluzký hlen. Tento hlen vám může připomínat konzistenci vaječných bílků.
  • Během ovulace. Během ovulace bude přítomen čirý, pružný hlen, který má konzistenci vaječných bílků. Textura a pH tohoto hlenu chrání spermie. Z tohoto důvodu, pokud se snažíte otěhotnět, mějte sex ve dnech ovulace.
  • Po ovulaci. Po ovulaci bude méně výtoků. Může opět zhoustnout, zakalit se nebo lepit. Některé ženy v tomto období zažívají suché dny.

Cervikální hlen po početí

Po početí mohou být změny cervikálního hlenu velmi časným příznakem těhotenství. Implantace je připojení oplodněného vajíčka k vaší děloze. Po implantaci bývá hlen hustý, lepkavý a má čirou barvu. Některé ženy pociťují implantační krvácení nebo špinění. K tomu může dojít 6 až 12 dní po početí.

Na rozdíl od vaší normální menstruace by se implantační krvácení mělo zastavit po 24 až 48 hodinách. Tyto změny můžete zaznamenat před pozitivním těhotenským testem.

Cervikální hlen v časném těhotenství

Během prvních týdnů těhotenství může cervikální hlen změnit barvu a konzistenci. Můžete si všimnout lepkavějšího, bílého nebo žlutého hlenu, známého jako leucorrhea. Jak vaše těhotenství postupuje, váš vaginální výtok se může nadále měnit.

Ovlivňuje antikoncepce (pilulky nebo IUD) cervikální hlen?

Antikoncepční pilulky zahušťují cervikální hlen, takže spermie se nemohou dostat k vajíčku. Pokud užíváte antikoncepční pilulky, váš cervikální hlen může mít jinou konzistenci, než když antikoncepční pilulky neužívate.

Kontrola cervikálního hlenu

Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat změny cervikálního hlenu. Před a po provedení některé z následujících metod si nezapomeňte umýt ruce.

Ručně

Sledujte svůj hlen denně vložením čistého prstu nebo dvou do pochvy poblíž děložního čípku. Odstraňte prst a poznamenejte si barvu a strukturu hlenu na prstech.

Toaletní papír

Otřete otvor pochvy bílým toaletním papírkem. Udělejte to, než budete čurat nebo používat toaletu. Všimněte si barvy a konzistence hlenu nebo výtoku na tkáni.

Zkontrolujte spodní prádlo nebo slipovou vložku

Denně sledujte změny výtoku na spodním prádle. Nebo použijte slipová vložka pro sledování změn. V závislosti na barvě vašeho spodního prádla a době, která uplynula, může být tato metoda méně spolehlivá než jiné metody.

Co je to metoda cervikálního hlenu?

Cervikální hlenová metoda je metodou přirozeného plánování rodičovství. Pokud doufáte, že otěhotníte, můžete sledovat změny hlenu děložního hrdla a předvídat, kdy budete ovulovat.

Budete muset sledovat cervikální hlen denně po několik cyklů. To vám pomůže nejlépe rozpoznat vzory. Tato metoda je nejúspěšnější, když vás formálně naučí, jak na to.

Pomocí online trackeru nebo aplikace zaznamenejte dny, kdy je pravděpodobnější, že budete ovulovat, a naplánujte si sex během tohoto plodného období. To vám dá největší šanci na otěhotnění. Potřebujete pomoc s výběrem aplikace? Podívejte se na naše tipy na nejlepší aplikace pro plodnost roku.

Pokud se vyhýbáte těhotenství

Podle Mayo Clinic 23 ze 100 žen otěhotní při praktikování metody cervikálního hlenu v prvním roce používání. Pokud se snažíte vyhnout těhotenství, použijte záložní metodu antikoncepce od okamžiku, kdy začnete pozorovat hlen, až po nejméně čtyři dny po vaší předpokládané ovulaci.

Pro prvních několik cyklů sledování také použijte záložní antikoncepci. Poraďte se se svým lékařem o nejlepší metodě antikoncepce pro vás.

Jiné způsoby sledování ovulace

Můžete také sledovat ovulaci pomocí následujících metod.

Teplota

Sledujte bazální tělesnou teplotu každý den ve stejnou dobu pomocí speciální teploměr. Vaše teplota se mírně zvýší, když máte ovulaci. Naplánujte si nechráněný pohlavní styk tři dny před ovulací. Použití této metody spolu s metodou cervikálního hlenu zvyšuje vaše šance na úspěšné předpovídání ovulace.

Kalendář

Existují bezplatné online kalendáře ovulace. Mohou vám pomoci předpovědět dny ovulace. Budete muset zadat datum začátku vaší poslední menstruace a průměrný počet dní ve vašem cyklu.

Test plodnosti

Váš lékař může provést fyzickou prohlídku a testy ke kontrole ovulace a ujistit se, že hladiny hormonů jsou normální. Navštivte svého lékaře, pokud máte potíže s otěhotněním po jednom roce nebo po šesti měsících, pokud jste starší 35 let.

Můžete také sledovat ovulaci doma pomocí digitální prediktor ovulace nebo testovací proužky. Podobně jako u těhotenského testu vyčůráte konec testovacího proužku nebo do kelímku a proužek vložíte do moči. Tyto testy kontrolují nárůst luteinizačního hormonu (LH), aby pomohly předpovědět vaše nejplodnější dny. Prudký nárůst LH iniciuje začátek ovulace.

Kdy vyhledat pomoc

Je důležité informovat svého lékaře o jakémkoli abnormálním výtoku. To může být příznakem infekce. Dávejte pozor na následující:

  • žlutý, zelený nebo šedý hlen
  • svědění nebo pálení
  • pachy nebo pachy
  • zarudnutí nebo otok

Pokud krvácíte mimo normální menstruační období a nemyslíte si, že jste těhotná, navštivte svého lékaře.

Jídlo s sebou

Obecně je výtok hlenu z děložního hrdla normální součástí ženského cyklu. Není se čeho bát. Informujte svého lékaře, pokud si všimnete jakéhokoli cervikálního hlenu abnormální barvy nebo s nepříjemným zápachem, nebo pokud zaznamenáte svědění nebo zarudnutí.

Sledování cervikálního hlenu může být účinným způsobem, jak pomoci předpovědět ovulaci. Ujistěte se, že sledujete hlen alespoň jeden cyklus před pokusem o otěhotnění. Pokud se snažíte vyhnout těhotenství, vždy používejte záložní metodu antikoncepce, jako jsou kondomy nebo pilulky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY