Průvodce návštěvou alergika

Když jste se rozhodli, že chcete lepší léčebný plán pro zvládnutí příznaků alergie, je na čase navštívit specialistu na alergie. Před stanovením schůzky si připravte seznam věcí, které byste měli prodiskutovat se svým lékařem. Níže uvedený průvodce vám může začít.

Kdy navštívit lékaře

Lidé se se svými příznaky alergie často potýkají roky, aniž by vyhledali léčbu. Mnoho symptomů je možné zvládnout pomocí antihistaminik a dekongestantů, zejména u těch, kteří mají příznaky pouze sezónně. U některých však příznaky buď začínají být dostatečně závažné, nebo trvají dostatečně dlouho, aby narušily schopnost žít normální život. V takových případech byste měli zvážit vyhledání léčby.

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat zejména v případě, že volně prodejné léky neposkytují úlevu nebo pokud zjistíte, že tyto léky musíte užívat déle než pár týdnů. Tyto léky jsou určeny ke krátkodobému užívání, protože postupem času začínají ztrácet účinnost.

Pokud se u vás nebo vašeho dítěte začnou projevovat příznaky astmatu, je důležité okamžitě vyhledat pomoc lékaře. Mezi příznaky astmatu patří nadměrný kašel, který může zahrnovat sípání, potíže s dechem a svírání v hrudi. Pokud není léčeno astma, může být život ohrožující a alergie může tyto problémy zhoršit.

Pište si deník symptomů

Součástí diagnostiky vašich alergií je stanovení ročního období, spouštěčů alergií a situací, ve kterých se u vás projevují příznaky. Pokud jsou například vaše alergie výraznější na jaře, po čtyřech hodinách práce na dvoře, je to pro lékaře důležitá informace. Může být užitečné na chvíli sledovat vaše příznaky v kalendáři nebo deníku. Pokud jsou vaše alergie související s jídlem, vytvořte si potravinový deník a všímejte si příznaků souvisejících s tím, co jíte.

Vaše domluva

V některých případech mohou praktičtí lékaři léčit a diagnostikovat alergie. Pokud je však váš případ středně závažný až závažný nebo váš lékař necítí, že by váš případ mohl léčit, můžete být odesláni ke specialistovi na alergii.

Při schůzce se zeptejte, zda existují nějaké zvláštní pokyny pro přípravu schůzky. Váš lékař může mít specifické požadavky na papírování a pokud může dojít k testování během vaší první schůzky, můžete být požádáni, abyste se po určitou dobu před příjezdem zdrželi jídla a pití.

Během vaší návštěvy

Váš lékař pravděpodobně sestaví úplnou rodinnou anamnézu, takže je důležité mít co nejvíce informací o vaší rodinné anamnéze alergií, zvláště pokud jsou vaše alergie související s potravinami.

Bude vám položena řada otázek o vaší vlastní anamnéze, včetně alergií na dětství, které jste mohli mít. Vezměte si s sebou veškeré lékařské záznamy, které máte, nebo pokud vás lékař předává specialistovi, požádejte o předání těchto záznamů před vaší návštěvou. To vašemu alergologovi pomůže získat dobrou představu o veškerých celoživotních problémech, které by mohly vést k problémům, které máte dnes. Lékař se vás může zeptat, jaké druhy léků jste v minulosti zkoušeli na vaše příznaky alergie a zda některý z nich úspěšně zvládal vaše příznaky. Může být užitečné přinést si krémy, spreje, masti nebo léky, které jste v minulosti vyzkoušeli, aby je lékař během vaší návštěvy zkontroloval.

Přijďte na schůzku připraveni klást si vlastní otázky. Může pomoci sestavit seznam otázek, které máte na svého lékaře ve dnech před svým jmenováním.

Některé ukázkové otázky zahrnují:

  • Je něco, co mohu ve svém prostředí nebo životním stylu změnit, abych předešel těmto příznakům?
  • Co mohu očekávat od léčby?
  • Existují nějaké vedlejší účinky léků, které předepisujete?
  • Jaké testy jsou k dispozici, aby se zjistilo, co způsobuje moji alergickou reakci?

Po vaší návštěvě

Jako součást vašeho počátečního posouzení by váš lékař mohl vyšetřit váš nos, hrdlo, kůži a plíce. Pokud máte diagnostikovanou potravinovou alergii nebo alergii na vzduch, dalším krokem je v případě potřeby provést testy.

Během své první návštěvy se můžete vy a váš specialista rozhodnout provést testy na alergie. Pokud tomu tak je, bude vaše kůže pravděpodobně testována na reakci na různé látky. Na základě výsledků vám lékař doporučí léčbu, která může zahrnovat:

  • alergické záběry
  • vyhýbání se určitým alergickým spouštěčům
  • léky na předpis
  • změny životního stylu ke snížení symptomů, zvláště pokud vaše alergie souvisí s potravinami nebo faktory životního prostředí

Pokud máte po schůzce dotazy, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Mohou doporučit následnou schůzku, zvláště pokud jsou předepsány léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY