Psi bez alergie

Pro mnoho alergiků může být vlastnictví psa nebo kočky obtížné. I návštěva přátel nebo příbuzných, kteří jsou majiteli domácích zvířat, může být extrémně náročná.

Zvířecí srst může být závažným spouštěčem příznaků alergie. Pokud jste alergičtí na zvířecí srst, můžete mít slzavé oči, kýchání, sípání nebo dokonce kopřivku. Americká nadace pro astma a alergie uvádí, že až 30 procent Američanů má nějaký druh alergie na domácí zvířata. Poznamenávají také, že je častější být alergický na kočky než na psy. Lidé s alergiemi na domácí zvířata se však mohou úspěšně stát majiteli domácích zvířat, pokud přijmou několik opatření. Jedním z těchto opatření je vybrat plemeno psa, které je většinou, ne-li úplně, bez alergenů.

„Hypoalergenní plemena“ si získala pozornost v roce 2009, kdy první rodina adoptovala portugalského vodního psa. Jsou však některá plemena psů zcela hypoalergenní? Věda naznačuje, že to, jak člověk reaguje na psí srst, závisí na individuálních okolnostech a ne na konkrétním plemeni.

Vyberte si vhodné plemeno

Neexistuje plemeno psa, které by bylo stoprocentně hypoalergenní. Existují plemena, která mají to, co americký Kennel Club (AKC) nazývá „předvídatelný, nepropouštějící kabát“. Tato plemena bývají vhodnější pro alergiky, protože se nelévají. Výsledkem je, že vytvářejí méně kůže. Pleť je hlavním prvkem srsti psa, který u lidí způsobuje příznaky alergie.

Mezi plemena, která AKC navrhuje pro osoby s alergiemi, patří:

 • Afghánský chrt
 • Americký bezsrstý teriér
 • Bedlingtonský teriér
 • Bišonek
 • Čínský chocholatý
 • Coton de tulear
 • Knírač (obr, standardní, miniaturní)
 • Irský vodní španěl
 • Kerry blue teriér
 • Lagotto romagnolo
 • maltština
 • Peruánská incká orchidej (bez srsti)
 • Pudl
 • Portugalský vodní pes
 • Měkce potažený pšeničný teriér
 • Španělský vodní pes
 • Xoloitzcuintli

Když zkoumáte psí plemena, je důležité vyhnout se takzvaným „návrhářským psům“. Tito psi jsou obvykle pudli smíchaní s jinými plemeny. Pláště těchto hybridních plemen jsou méně předvídatelné než u čistokrevných plemen. Rovněž není jasné, zda existuje nějaký významný rozdíl v hladinách alergenu produkovaného některým z výše uvedených plemen.

Dávejte si pozor na nároky

Je snadné se nechat zmást konfliktními informacemi o plemenech bez alergií. Některé zdroje mohou nadhodnocovat tvrzení o plemenech bez alergií. Opět platí, že žádné plemeno psa není zcela alergické. V závislosti na zdroji existuje také široká škála plemen, která jsou považována za alergická.

Existuje mnoho důkazů, které ukazují jasné rozdíly v hladinách alergenů a alergenů mezi jednotlivými zvířaty (například psy a kočkami). Nikdo však nikdy nebyl schopen určit jasné rozdíly mezi plemeny jakéhokoli jednoho zvířete. Seznam poskytovaný americkým Kennel Clubem zahrnuje plemena s nepropouštějícími kabáty, která produkují méně srsti. Všichni však stále produkují určité pachy a žádná studie neprokázala, zda je pach jednoho plemene méně alergenní než jiný. Jednotliví psi mohou mít více nebo méně srsti a být více nebo méně alergenní, v závislosti na jejich genech nebo jiných faktorech. Psí plemeno však není spolehlivým ukazatelem toho, jak může být člověk alergický na daného psa.

Buďte připraveni na svého nového nejlepšího přítele

Pečlivě zvažte druh psa, který by mohl být nejlepší pro všechny vaše potřeby, nejen pro vaše alergie. Podívejte se na chování a osobnostní rysy psích plemen doporučených americkým Kennel Clubem pro alergiky.

Poté, co provedete průzkum a vyberete si plemeno, které je pro vás nejlepší, zkuste připravit svůj životní prostor pro psa. Pokud můžete, vyhněte se závěsům, koberečkům, nábytku s tlustým čalouněním nebo jakémukoli koberci či látce navíc, které by mohly zachytit a zachytit srst.

Pravidelně upravujte svého psa, abyste snížili množství srsti. Čištění psích pelíšků nebo jiných oblastí, které pes často navštěvuje, zametání a vysávání také pomůže udržet úroveň srsti na nízké úrovni. Důležitým krokem je omezit oblasti, kde je váš pes povolen. Pokud máte alergii, neměli byste psa pouštět na postel ani do ložnice. Americká vysoká škola alergie, astmatu a imunologie navrhuje umýt si ruce po každém dotyku psa. Vysoce kvalitní vzduchové filtry mohou také pomoci snížit množství alergenů ve vzduchu ve vašem domě.

Žádné plemeno psa nebude zcela bez alergenů. Pokud jste však ochotni být trochu pečlivější, můžete si užít skvělé psí společnost bez ohledu na vaše alergie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY