Radionuklidové skenování žlučníku

Co je radionuklidové skenování žlučníku?

Radionuklidové skenování žlučníku je zobrazovací test, který využívá záření k detekci:

 • infekce
 • choroba
 • únik žlučové tekutiny
 • blokáda ve vašem žlučníku

Tento postup používá radioaktivní „stopovače“ vstříknuté do krevního oběhu, které jsou prohlíženy pod specializovaným zobrazovacím zařízením.

Žlučník je malý orgán pod játry, který uchovává žluč. Žluč je nazelenalá nebo nažloutlá tekutina vylučovaná játry, která pomáhá trávit a vstřebávat tuk. I když žlučník plní důležitou funkci, vaše tělo může přežít i bez něj.

Radionuklidové skenování žlučníku se také nazývá hepatobiliární zobrazování nebo skenování hepatobiliární iminodioctové kyseliny (HIDA).

Proč se provádí radionuklidové vyšetření žlučníku?

Je provedeno skenování radionuklidů žlučníku, které pomáhá odhalit potenciální problémy s vaším žlučníkem nebo kanály v blízkosti žlučníku. Problémy mohou zahrnovat:

 • ucpání žlučovodů
 • cholecystitida neboli zánět žlučníku

 • žlučové kameny
 • únik žluči
 • vrozené vady

V případě zjištění vrozených vad se skenování provádí v raném věku u novorozenců nebo malých dětí.

Tento postup lze také použít k testování ejekční frakce žlučníku, což je procento celkové žluči, která se produkuje během určitého časového období. Rychlost, jakou váš žlučník uvolňuje žluč, lze také určit tímto postupem.

Rizika radionuklidového skenu žlučníku

Při tomto testu existuje riziko vystavení radiaci, protože skenování používá malé množství radioaktivních indikátorů. Tento test se však používá více než 50 let. Nejsou známy žádné dlouhodobé vedlejší účinky takto nízkých dávek záření.

Existuje vzácná možnost alergické reakce, která je obvykle mírná.

Těhotné ženy nebo ženy, které se domnívají, že by mohly být těhotné, by test neměly podstupovat.

Zatímco úrovně radiace, které vyzařovače vyzařují, jsou považovány za bezpečné pro dospělé, nejsou bezpečné pro vývoj plodů. Měli byste informovat svého lékaře, pokud existuje možnost, že jste těhotná, než souhlasíte s provedením skenování.

Jak se připravit na radionuklidové vyšetření žlučníku

Váš lékař vám dá úplné pokyny, jak se připravit na radionuklidové vyšetření žlučníku. Tyto pokyny mohou zahrnovat půst po dobu čtyř hodin před testem.

Při schůzkách před skenováním váš lékař provede fyzikální vyšetření a vyžádá si vaši kompletní anamnézu. Informujte svého lékaře o všech alergiích, které máte, a o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků nebo doplňků výživy.

Informujte svého lékaře, pokud máte problémy s nehybným ležením po delší dobu, protože test může trvat až 90 minut.

Jak se provádí radionuklidový sken žlučníku

Procedura se obvykle provádí ambulantně. Po dokončení radionuklidového skenování žlučníku můžete jít domů.

Stroj použitý k dokončení skenování vypadá jako velká kovová kobliha, ze které vychází stůl.

Začnete odstraněním všech šperků. Možná budete požádáni, abyste se převlékli do nemocničního oděvu. Poté budete ležet rovně na skenovacím stole.

Vyškolený odborník vám do paže vloží nitrožilní (IV) jehlu a dodá radiotracery. Stopaři budou:

 • cestovat vaším krevním řečištěm
 • propracují se do vašeho žlučníku
 • pohybovat se přes žlučovody k němu připojené

Když se lék (radionuklid) správně vstřebá do vašeho těla, začne skenovací část testu. Technik vás zasune do nohou stroje jako první. Vaše hlava zůstane mimo stroj.

Dostanete pokyn, abyste během skenování nehýbali. To může být nepohodlné, ale pomáhá to stroji dosáhnout jasných obrazů.

Váš poskytovatel zdravotní péče bude sledovat skenování na monitoru, jak se indikátory pohybují vaším tělem. Když se indikátory dostanou do tenkého střeva, skenování je u konce.

Po skenování budete instruováni, abyste pili hodně vody, aby bylo možné z těla vyplavit přebytečné radioaktivní indikátory.

Po radionuklidovém skenování žlučníku

Pokud váš lékař požádal o odečet statistik, můžete výsledky testu získat během několika hodin. Nebo je s vámi může chtít váš lékař zkontrolovat později.

Obrázky ze skenování jsou černobílé. Koncentrované tmavé oblasti znamenají koncentraci radioaktivních indikátorů.

Pokud při skenování nejsou nalezeny žádné stopovací prvky nebo se sken pohybuje pomalu, může dojít k problémům s ucpáním nebo problémům s játry. Pokud jsou indikátory nalezeny v jiných oblastech, mohlo by to znamenat únik.

Pokud výsledky radionuklidového skenování žlučníku vykazují problémy, může lékař chtít okamžitě jednat. To může zahrnovat operaci nebo léky. S největší pravděpodobností podstoupíte více testů, aby měl váš lékař větší jistotu ohledně vašeho stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY