Rentgenová studie ledvin, močovodů a močového měchýře (KUB).

Studie ledvin, močovodu a močového měchýře (KUB) je rentgenová studie, která umožňuje lékaři posoudit orgány vašeho močového a gastrointestinálního systému. Lékaři jim mohou pomoci diagnostikovat poruchy močení a příčiny bolestí břicha. Mohou ji také použít, aby jim pomohla určit velikost a polohu vašeho močového měchýře, ledvin a močovodu.

Jaký je účel studia KUB?

Lékaři nařídí studii KUB, aby identifikovali bolesti břicha, které dosud nediagnostikovali. Lidé, kteří mají příznaky žlučových nebo ledvinových kamenů, mohou být také kandidáty pro tuto studii. Studie KUB může vašemu lékaři pomoci potvrdit diagnózu. Někdo, kdo spolkl cizí předmět, by také mohl mít prospěch ze studie, která může lékaři pomoci určit, zda je předmět v žaludku.

Během testu jsou pořizovány rentgenové snímky struktur vašeho trávicího systému, včetně střev a žaludku. Procedura KUB může pomoci lékaři diagnostikovat určité gastrointestinální stavy, jako jsou:

  • střevní blokáda
  • cizí předměty v žaludku
  • určité nádory
  • ledvinové kameny a některé typy žlučových kamenů

Váš lékař jej může použít i po proceduře. Mohou jej například použít k potvrzení, zda je přívodní trubice nebo ureterální stent na správném místě.

Jaká jsou rizika studia KUB?

Člověk je během studie KUB vystaven nízkým úrovním radiace. Riziko vystavení radiaci z rentgenového záření je považováno za minimální ve srovnání s přínosy informací, které z něj může váš lékař získat.

Pokud jste těhotná nebo máte nějaké zdravotní potíže, informujte svého lékaře před provedením této studie. Možná budou muset přijmout zvláštní opatření nebo tuto studii neprovádět vůbec.

Pokud užíváte bismut, lékař vám může doporučit, abyste jej několik dní před testem přestali užívat. Bismut se používá k léčbě průjmu a pálení žáhy a může rušit rentgenové zobrazení břicha.

Studie KUB má málo rizik, pokud vůbec nějaká. V některých případech může ležení ve správné poloze a nehybné držení při rentgenovém snímku způsobit menší nepohodlí.

Jak se provádí studie KUB?

Tato studie obvykle probíhá na radiologickém oddělení nebo centru. Provádí to rentgenový technik. Zákrok lze provést ambulantně, nebo jej může nařídit váš lékař, pokud již pobýváte v nemocnici.

Příprava na studium KUB je minimální. Před studiem se převléknete do nemocničního hábitu nebo pláště a odstraníte všechny šperky. Rentgenový technik vysvětlí postup, který zahrnuje tyto kroky:

  1. Technik vás požádá, abyste zůstali v určité poloze v závislosti na tom, jaký pohled na vaše orgány by chtěl vidět váš lékař.
  2. Na části vašeho těla, které nebudou rentgenovány, může být umístěna olověná zástěra. Tato zástěra chrání určité části těla před zářením, které rentgenový přístroj vydává.
  3. Jakmile budete ve správné poloze, budete muset zůstat v klidu, zatímco rentgenový technik nasměruje rentgenový přístroj na vaše tělo a pořídí snímky.

V některých případech může váš lékař potřebovat více zobrazení a možná se budete muset přesunout do jiné pozice pro další snímek.

Pochopení výsledků studie KUB

Výsledky rentgenového záření jsou obvykle k dispozici během několika minut. Váš radiolog si prohlédne snímky a interpretuje výsledky. Výsledky studie KUB mohou ukázat poranění žaludku nebo střev, tekutinu v břišní dutině nebo ucpání střev. Kromě toho mohou výsledky prokázat přítomnost ledvinových nebo žlučových kamenů.

Rentgenový technik projde výsledky s vaším lékařem a pro úplnou diagnózu může být nutné další testování. Váš lékař nebo zdravotní sestra vás budou informovat o výsledcích. Rentgenový technik není kvalifikovaný k interpretaci výsledků.

Výhled

Studie KUB je bezpečný a relativně neškodný postup, který vám a vašemu lékaři může poskytnout pohled na vaše ledviny, močovody a močový měchýř. Studie může pomoci vašemu lékaři diagnostikovat bolest nebo stav okamžitě, nebo to může být předběžný krok k diagnóze.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY