Revmatoidní artritida: Jak zvládnout ranní ztuhlost

Nejběžnějším a nejvýraznějším příznakem revmatoidní artritidy (RA) je ranní ztuhlost. Revmatologové považují ranní ztuhlost, která trvá alespoň hodinu, za klíčový příznak RA. I když se tuhost obvykle uvolní a zmizí, může to chvíli trvat.

Zde je osm věcí, které můžete udělat pro jemné zmírnění ranní ztuhlosti.

1. Plánujte dopředu

Užijte si léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky hodinu před tím, než ráno vstanete z postele. U postele mějte malou svačinku, abyste si nevzali léky nalačno. Když se večer chystáte do postele, nastavte si budík na hodinu před obvyklým časem probuzení. Ujistěte se, že máte na noční stolek následující položky:

 • dávku léku proti bolesti
 • sklenice vody
 • pár slaných sušenek

Když ráno zazvoní budík, nevstávejte. Stačí spolknout léky proti bolesti s velkým množstvím vody. Jezte slané tyčinky, abyste předešli žaludeční nevolnosti. Poté resetujte budík na obvyklý čas buzení.

Relaxovat. Dýchat. Dovolte si tiše sklouznout zpět ke spánku.

2. Cvičení v posteli

Než vám zazvoní budík, léky proti bolesti by měly fungovat. Ale ještě pořádně nevstávej. Jemně se protáhněte a proveďte několik cviků s rozsahem pohybu. Pomůže zahřát vaše ospalé svaly a uvolní ty vrzající klouby.

Zatímco jste stále pod peřinou, lehněte si na záda. Nejprve protáhněte horní část těla a jemně pohybujte klouby v pohodlném rozsahu pohybu. Nejprve otočte hlavu ze strany na stranu a uvolněte krk. Poté protáhněte následující klouby, nejprve na jedné a poté na druhé straně:

 • ruce
 • zápěstí
 • lokty
 • ramena

Poté udělejte totéž s klouby v dolní části těla:

 • prsty na nohou
 • kotníky
 • kolena
 • boky

Protahujte a pohybujte klouby, jak jen můžete, pomalu a jemně. Když jsou vaše klouby méně ztuhlé a bolestivé, měli byste vstát.

3. Vydejte se do sprch

Teplá koupel nebo sprcha je jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci zmírnit ranní ztuhlost. Teplo způsobuje pohyb krve na povrch kůže. Teplá koupel nebo sprcha vám po cestě spláchnou a zahřejí klouby.

Zkuste se ve vaně 10 až 20 minut namočit. Pokračujte v jemném pohybu a cvičení kloubů. Masírujte je žínkou. Ve sprše, pokud máte ruční sprchovou hlavici, nasměrujte sprej na masáž ztuhlých, bolavých kloubů. Zůstaňte uvnitř dostatečně dlouho, abyste byli příjemně v teple.

4. Zapněte sušičku

Než se na den obléknete, vložte oblečení na pět minut do sušičky. Použijte nejvyšší nastavení teploty. Pak si uvařte kávu, nasypte si cereálie nebo dejte vařit vejce.

Když sušička zapípá, vyjměte nahřáté oblečení a oblečte si je. Teplo ze sušičky je uklidňující a pomůže uvolnit vaše ztuhlé, bolavé klouby.

5. Jezte dobrou snídani

Je tu ráno a ty běžíš naprázdno. Vaše tělo potřebuje palivo!

Lehká, ale výživná snídaně může pomoci zmírnit ranní ztuhlost. Vejce nebo jogurt s celozrnným toastem nebo miska teplých nebo studených celozrnných cereálií s mlékem nebo sójovým mlékem. Každá z těchto možností dodá vašemu tělu energii, kterou potřebuje, aby mohlo začít.

Jako autoimunitní onemocnění RA způsobí, že vaše tělo napadne své vlastní klouby. Vaše tělo se také brání dalším útokům a neustále opravuje poškození z těchto útoků. Začněte tedy svůj den zdravou snídaní. Dodá vašemu tělu energii, aby mohlo správně fungovat.

6. Přiveďte teplo

Hřejivé masti nebo pleťové vody mohou pomoci zmírnit ztuhlé, bolavé klouby. Vmasírované do pokožky nad kloubem teplo proniká a může trvat poměrně dlouho.

Látkové sáčky naplněné nevařenou rýží, fazolemi nebo jinými organickými látkami vytvářejí skvělé tepelné balíčky. Zapněte sáček na minutu nebo tak do mikrovlnné trouby, aby se zahřál. Teplo by mělo trvat alespoň 30 minut. Dobře fungují i ​​elektrické vyhřívací podložky.

Pokud je ve vaší kanceláři chladno, malý ohřívač umístěný strategicky pod vaším stolem může také pomoci zmírnit ranní ztuhlost.

7. Pohybujte svým tělem každý den

RA může ztížit cvičení. Když se kloub rozhoří, může to bolet příliš, než aby s ním hýbalo. Je také snadné přehánět cvičení, když se cítíte dobře, což může způsobit nové vzplanutí. Jaký je tedy klíč? Nezatěžujte bolavé klouby, ale snažte se rozpohybovat všechny ostatní.

Chůze po dobu 15 nebo 20 minut denně posiluje svaly, které podporují vaše klouby. Protahování a pohyb kloubů pomocí jednoduchých, jemných cvičení s rozsahem pohybu pomáhá zabránit tomu, aby ztuhly a neochablo.

Udržování těla v kondici a síle může zkrátit dobu potřebnou ke zmírnění ztuhlosti a ranního pohybu.

8. Nestresujte se, požádejte o pomoc

Rána jsou vždy rušná. Ale když jsou vaše klouby ztuhlé a bolestivé, mohou být ještě těžší. Takže pokračujte: Požádejte o pomoc svou rodinu nebo přátele. Možná budete překvapeni, jak rádi podají pomocnou ruku.

A nakonec buďte opatrní. Udělejte si čas pro sebe každé ráno, každý den a zvažte učení meditace jako způsob, jak snížit stres. Revmatoidní artritida je závažné, bolestivé onemocnění. Abyste zmírnili stres ze zvládání, zastavte se a soustřeďte se na dýchání každou chvíli.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY