Řízení IBS pomocí čínských bylin

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je běžná gastrointestinální porucha, která způsobuje plynatost, nadýmání, bolesti břicha a křeče a změny frekvence pohybu střev.

Vzhledem k tomu, že IBS je chronický stav, většina léčby se zaměřuje na zvládání příznaků v průběhu času. Některé doporučené léčby zahrnují léky, změny stravy a životního stylu a doplňkové a alternativní terapie.

Čínská bylinná medicína je alternativní terapií pro léčbu IBS. Tento článek se blíže podívá na čínské bylinky pro IBS, klady, zápory a bezpečnost.

Jaké typy čínských rostlinných léků se používají k léčbě IBS?

Tradiční čínská medicína (TCM) je staletí starý lékařský systém, který upřednostňuje holistické zdraví a pohodu.

Jednou z běžných praktik v rámci tohoto systému je používání tradičních prostředků k udržení nebo obnovení rovnováhy v těle. To je někdy označováno jako čínské bylinářství.

V Číně se bylinné přípravky používají k úspěšné léčbě gastrointestinálních problémů, jako je IBS, po tisíce let. Dnes se často používají v kombinaci s klasickou medicínou.

Některé čínské bylinné receptury pro IBS zahrnují:

 • Tongxie Yaofang
 • Shugan Jianpi Zhixie
 • Shenling Baizhu
 • Xia Yao San
 • Huoxiang Zhengqi
 • Banxia Xiexin

Existují vědecké důkazy na podporu použití čínské bylinné medicíny pro IBS?

S rostoucími důkazy z klinického výzkumu získávají tyto přípravky přijetí v západní medicíně.

Například a 2015 recenze uvedli, že čínské bylinky mohou zmírnit řadu příznaků spojených s IBS, včetně bolesti břicha, nadýmání a průjmu.

Další přehled z roku 2015 hodnotil 14 randomizovaných kontrolovaných studií přípravků TCM pro IBS, včetně Tongxie Yaofang a Shenling Baizhu. Podle autorů 12 ze 14 studií dospělo k závěru, že přípravky TCM zlepšily celkové symptomy ve srovnání s placebem nebo konvenčním lékem.

Ve stejném duchu metaanalýza 10 randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2021 zjistila, že čínská bylinná medicína s větší pravděpodobností než placebo poskytuje adekvátní úlevu od příznaků.

Na druhou stranu, stejná studie uvedla, že čínské bylinné přípravky také s větší pravděpodobností způsobují vedlejší účinky než placebo. Podle autorů byla většina nežádoucích účinků mírná a nevyžadovala další léčbu.

Ačkoli se tyto recenze jeví jako slibné, revize z roku 2022 uvedla, že řada systematických recenzí čínské bylinné medicíny byla neobjektivní nebo nekvalitní. Autoři tvrdili, že je zapotřebí další výzkum, aby se potvrdilo, zda jsou tradiční terapie bezpečnější a účinnější než jiné intervence.

Jaké jsou výhody a nevýhody používání čínské medicíny na IBS?

Čínská medicína může pomoci zmírnit příznaky IBS a zároveň způsobit méně nebo méně významné vedlejší účinky. Díky tomu stále existuje riziko nežádoucích účinků.

Je třeba provést další výzkum, aby se objasnila rizika a přínosy čínských bylinných léků, včetně toho, jak se porovnávají se západními lékařskými zásahy pro IBS.

Podle jednoho z Recenze z roku 2015 Jak bylo uvedeno v předchozí části, integrovaný přístup bude pravděpodobně účinnější než použití jednoho z nich samostatně.

Jaký je nejbezpečnější způsob použití čínských bylin pro IBS?

Jako každá látka mohou čínské bylinky představovat bezpečnostní rizika. V některých případech mohou být toxické. Proto je tak důležité promluvit si se svým lékařem, než vyzkoušíte alternativní terapie, jako je tradiční čínská medicína.

Pokud váš lékař říká, že je pro vás bezpečné vyzkoušet čínské bylinky na IBS, dalším krokem je najít vyškoleného a certifikovaného praktika čínské bylinné medicíny.

Národní certifikační komise pro akupunkturu a orientální medicínu (NCCAOM) nabízí certifikaci rady pro praktiky východní medicíny. Můžete použít jejich adresář praktiků k nalezení certifikovaného praktika.

Váš lékař by měl být otevřený spolupráci s lékařem na začlenění čínských bylin do vašeho léčebného plánu.

Stejně jako u každého jiného předpisu byste se měli při nákupu a užívání čínských bylin pečlivě řídit pokyny svého bylinkáře. Váš lékař i bylinkář by vás měli sledovat kvůli nežádoucím účinkům.

Bezpečnostní informace pro čínskou bylinnou medicínu

Čínské bylinky nejsou totéž jako bylinné doplňky. Mnohé z nich jsou receptury nebo přizpůsobené přípravky s jednou nebo více složkami. Mohou být ve formě granulí nebo kapslí, čajů, tinktur nebo rozpustných prášků.

Zde je to, co je třeba mít na paměti, když uvažujete o použití čínských bylin:

 • Nikdy neužívejte čínské bylinky, aniž byste nejprve požádali o radu lékaře a vyškoleného praktika čínské bylinné medicíny.
 • Než začnete užívat čínské bylinky, poskytněte svému lékaři i bylinkáři seznam dalších léků, bylin a doplňků, které v současné době užíváte.
 • Rostlinné přípravky nejsou tak přísně regulovány jako volně prodejné léky a léky na předpis, takže mějte na paměti, že může být obtížnější zajistit, abyste získali vysoce kvalitní produkt.
 • Vzhledem k nedostatečné regulaci rostlinných přípravků existuje riziko, že produkt bude obsahovat další složky, včetně toxických sloučenin, jako jsou těžké kovy.
 • Vysoce kvalitní čínské bylinky byste měli nakupovat pouze od vyškoleného praktika čínské bylinné medicíny.
 • Čínské bylinky byste nikdy neměli používat jako náhradu nebo odkládat vyhledání lékařské péče.

Jak se IBS obvykle léčí a léčí?

Existuje mnoho léčebných postupů, které pomáhají zvládat IBS. Váš lékař doporučí léčbu na základě vašich jedinečných spouštěčů a příznaků.

Změny stravy a životního stylu jsou často prvním krokem v léčbě IBS. Mohou zahrnovat:

 • vyhýbání se spouštěcím potravinám
 • pít více tekutin
 • zvýšení příjmu vlákniny
 • upřednostňování spánku
 • pravidelně cvičit
 • snížení stresu

Váš lékař může také navrhnout léky a / nebo doplňky, jako jsou:

 • vlákninu psyllium
 • prebiotika a probiotika
 • laxativa
 • léky proti průjmu
 • anticholinergika
 • antidepresiva
 • analgetika
 • antibiotika

Kromě toho je pro IBS k dispozici široká škála alternativních a doplňkových terapií, jako jsou:

 • akupunktura
 • Ájurvéda
 • biofeedback
 • bylinné přípravky
 • rozjímání
 • relaxační techniky
 • terapie nebo poradenství
 • jóga

Některé nově vznikající terapie, které jsou v současné době přezkoumávány, zahrnují transplantaci fekální mikrobioty (FMT) a antagonisty serotoninu.

Nejčastější dotazy

Jsou čínské bylinky stejné jako doplňky stravy?

Mezi doplňky stravy patří vitamíny, minerály, bylinky, aminokyseliny a další extrakty, které dodávají chybějící živiny.

Čínské bylinky zahrnují receptury a přípravky, které se v Číně od starověku používají k léčbě různých zdravotních stavů a ​​onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že některé tradiční přípravky obsahují další přísady, jako jsou minerály nebo živočišné složky. Na přísady byste se měli zeptat zdravotníka.

Která čínská bylina funguje nejlépe?

Příznaky IBS se mohou velmi lišit od jedné osoby k druhé. Některé čínské bylinné receptury jsou navrženy tak, aby pomohly se specifickými příznaky; například průjem versus zácpa.

Je důležité, abyste si promluvili s kvalifikovaným praktikem čínské medicíny, abyste se dozvěděli více o tom, které bylinky mohou působit na vaše příznaky.

Jak mohu dostat svého lékaře na palubu čínskými bylinami?

Váš lékař by měl naslouchat tomu, co říkáte, s otevřenou myslí, řešit vaše obavy a otázky a uctivě vysvětlit možná rizika a přínosy na základě dostupných vědeckých důkazů.

Musí také zvážit vaše specifické příznaky IBS, stejně jako jakékoli další zdravotní problémy nebo stavy, které můžete mít.

Je důležité, aby váš lékař zvážil přínosy jiných možností léčby, ale stejně tak je důležité, abyste naslouchali obavám svého lékaře ohledně jakýchkoli rizik nebo bezpečnostních problémů spojených s konkrétními typy čínských rostlinných léků.

Kde získám čínské bylinky?

Seznam renomovaných značek a prodejců vám může poskytnout vyškolený praktik tradiční čínské medicíny. Mnoho lékařů prodává produkty, které si sami předepisují.

Sečteno a podtrženo

V Číně se bylinky a bylinné přípravky používají k účinné léčbě IBS po tisíce let.

Nedávný výzkum naznačuje, že tato léčba může být účinná a bezpečná pro specifické typy příznaků IBS. Při použití v kombinaci s konvenční medicínou mohou s větší pravděpodobností zmírnit některé typy příznaků.

Stejně jako každá jiná forma medicíny mohou mít čínské bylinky vedlejší účinky. Vzhledem k jejich současné nedostatečné regulaci existuje také riziko zahrnutí dalších složek a dokonce riziko kontaminace toxickými sloučeninami včetně těžkých kovů.

Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, zda je tato alternativní terapie vhodná pro vás a vaše příznaky IBS.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY