Rizikové faktory autismu

Přehled

Příčiny poruchy autistického spektra (ASD) zůstávají neznámé. Odborníci se však domnívají, že určili určité faktory, které mohou zvýšit riziko.

Existují určité důkazy, že kritické období pro rozvoj ASD nastává před, během a bezprostředně po narození. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Většina vědců souhlasí s tím, že genetika ovlivňuje vaše šance na rozvoj ASD. Zdá se, že roli hrají i faktory prostředí.

Genetické faktory

Genetika může ovlivnit vaše riziko některých forem autismu. Pokud máte bratra, sestru, dvojče nebo rodiče s ASD, je pravděpodobnější, že se u vás také vyvine.

Některé zdravotní stavy byly také spojeny s ASD. Patří mezi ně genetické poruchy, jako je syndrom fragilního X a tuberózní skleróza. Míra ASD je mnohem vyšší u dětí s tuberózní sklerózou než u dětí, které tuto nemoc nemají, uvádí zpráva CDC.

Faktory prostředí

Někteří odborníci se domnívají, že vystavení těžkým kovům a dalším toxinům v životním prostředí zvyšuje vaše riziko ASD. Některé léky na předpis, jako je thalidomid a kyselina valproová, jsou také spojovány s ASD. Pokud vaše rodná matka užívá tyto léky, když je těhotná, může to zvýšit vaše riziko rozvoje tohoto stavu.

Podle Autism Society vědci také zkoumají možné souvislosti mezi ASD a některými virovými infekcemi nebo metabolickými nerovnováhami.

Děti narozené starším rodičům jsou také vystaveny většímu riziku rozvoje ASD CDC.

Co můžete udělat teď

Mít na paměti faktory prostředí může snížit riziko rozvoje ASD u vás nebo vašeho dítěte, ale někdy jsou mimo vaši kontrolu. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY