Stabilní angina

Co je stabilní angina pectoris?

Angina je typ bolesti na hrudi, která je důsledkem sníženého průtoku krve do srdce. Nedostatek průtoku krve znamená, že váš srdeční sval nedostává dostatek kyslíku. Bolest je často vyvolána fyzickou aktivitou nebo emočním stresem.

Stabilní angina pectoris, také nazývaná angina pectoris, je nejběžnějším typem anginy pectoris. Stabilní angina je předvídatelný vzorec bolesti na hrudi. Obvykle můžete sledovat vzorec na základě toho, co děláte, když cítíte bolest na hrudi. Sledování stabilní anginy pectoris vám může pomoci snadněji zvládnout vaše příznaky.

Nestabilní angina je další formou anginy pectoris. Objevuje se náhle a postupem času se zhoršuje. To může nakonec vést k infarktu.

I když je stabilní angina pectoris méně závažná než nestabilní angina, může být bolestivá a nepříjemná. Oba typy anginy pectoris jsou obvykle známkami základního srdečního onemocnění, proto je důležité navštívit lékaře, jakmile se u vás objeví příznaky.

Co způsobuje stabilní anginu pectoris?

Stabilní angina pectoris nastává, když srdeční sval nedostává kyslík, který potřebuje ke správné funkci. Vaše srdce pracuje tvrději, když cvičíte nebo zažíváte emoční stres.

Některé faktory, jako je zúžení tepen (ateroskleróza), mohou bránit vašemu srdci v přijímání více kyslíku. Vaše tepny se mohou zúžit a ztvrdnout, když se ve stěnách tepen vytvoří plak (látka vyrobená z tuku, cholesterolu, vápníku a dalších látek). Krevní sraženiny mohou také blokovat vaše tepny a snížit tok krve bohaté na kyslík do srdce.

Jaké jsou příznaky stabilní anginy pectoris?

Bolestivý pocit, ke kterému dochází během epizody stabilní anginy pectoris, je často popisován jako tlak nebo plnost ve středu hrudníku. Bolest se může cítit jako neřest svírající váš hrudník nebo jako těžká váha spočívající na vaší hrudi. Tato bolest se může šířit z hrudníku do krku, paží a ramen.

Během epizody stabilní anginy pectoris můžete také zaznamenat:

 • dušnost
 • nevolnost
 • únava
 • závrať
 • silné pocení
 • úzkost

Stabilní angina pectoris se obvykle objeví po fyzické námaze. Příznaky bývají dočasné, ve většině případů trvají až 15 minut. To se liší od nestabilní anginy pectoris, kdy bolest může být kontinuální a závažnější.

Epizodu stabilní anginy pectoris můžete mít kdykoli během dne. Je však pravděpodobnější, že ráno pocítíte příznaky.

Jaké jsou rizikové faktory stabilní anginy pectoris?

Mezi rizikové faktory stabilní anginy pectoris patří:

 • mít nadváhu
 • s anamnézou srdečních chorob
 • s vysokým cholesterolem nebo vysokým krevním tlakem
 • s cukrovkou
 • kouření
 • necvičit

Velká jídla, dynamické fyzické cvičení a extrémně horké nebo chladné počasí mohou v některých případech také vyvolat stabilní anginu pectoris.

Jak je diagnostikována stabilní angina pectoris?

Váš lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a provede testy k diagnostice stabilní anginy pectoris. Testy mohou zahrnovat:

 • elektrokardiogram: měří elektrickou aktivitu ve vašem srdci a vyhodnocuje váš srdeční rytmus

 • angiografie: typ rentgenového záření, který umožňuje lékaři vidět vaše cévy a měřit průtok krve do vašeho srdce

Tyto testy mohou určit, zda vaše srdce funguje správně a zda jsou zablokovány jakékoli tepny.

Možná budete muset udělat zátěžový test. Během zátěžového testu bude váš lékař sledovat váš srdeční rytmus a dýchání při cvičení. Tento typ testu může určit, zda fyzická aktivita spouští vaše příznaky.

V některých případech může lékař provést krevní testy k měření hladin cholesterolu a C-reaktivního proteinu (CRP). Vysoká hladina CRP může zvýšit riziko vzniku srdečních chorob.

Jak se léčí stabilní angina pectoris?

Léčba stabilní anginy pectoris zahrnuje změny životního stylu, léky a chirurgický zákrok. Obvykle můžete předvídat, kdy bolest nastane, takže snížení fyzické námahy vám pomůže zvládnout bolest na hrudi. Diskutujte o své cvičební rutině a dietě se svým lékařem, abyste zjistili, jak můžete bezpečně upravit svůj životní styl.

životní styl

Určité úpravy životního stylu mohou pomoci předejít budoucím epizodám stabilní anginy pectoris. Tyto změny mohou zahrnovat pravidelné cvičení a zdravou výživu z celých zrn, ovoce a zeleniny. Pokud jste kuřák, měli byste také přestat kouřit.

Tyto návyky mohou také snížit riziko vzniku chronických (dlouhodobých) onemocnění, jako je cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Tyto stavy mohou ovlivnit stabilní anginu pectoris a mohou nakonec vést k onemocnění srdce.

Léky

Lék zvaný nitroglycerin účinně zmírňuje bolest spojenou se stabilní angínou. Váš lékař vám řekne, kolik nitroglycerinu máte užívat, když máte epizodu anginy pectoris.

Možná budete muset užívat jiné léky ke zvládnutí základních stavů, které přispívají ke stabilní angíně, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo cukrovka. Informujte svého lékaře, pokud máte některý z těchto stavů. Lékař vám může předepsat určité léky, které mohou pomoci stabilizovat váš krevní tlak, hladinu cholesterolu a glukózy. Snížíte tím riziko vzniku více epizod anginy pectoris.

Váš lékař vám také může předepsat léky na ředění krve, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin, což je faktor přispívající ke stabilní angíně.

Chirurgická operace

K léčbě stabilní anginy pectoris se často používá minimálně invazivní procedura zvaná angioplastika. Během tohoto postupu chirurg umístí malý balónek do vaší tepny. Balónek se nafoukne, aby se rozšířila tepna, a poté stent(malá cívka z drátěného pletiva) je vložena. Stent je trvale umístěn ve vaší tepně, aby byl průchod otevřený.

Ucpané tepny může být nutné chirurgicky opravit, aby se zabránilo bolesti na hrudi. K provedení bypassu koronární arterie lze provést operaci otevřeného srdce. To může být nezbytné pro lidi s ischemickou chorobou srdeční.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi se stabilní angínou?

Vyhlídky pro lidi se stabilní angínou jsou obecně dobré. Stav se často zlepšuje léky. Provedení určitých změn životního stylu může také zabránit zhoršení vašich příznaků. To zahrnuje:

 • udržení zdravé hmotnosti
 • pravidelně cvičit
 • vyhýbání se kouření
 • jíst vyváženou stravu

Pokud nemůžete přejít na zdravější životní styl, můžete i nadále bojovat s bolestí na hrudi. Také můžete mít zvýšené riziko jiných typů srdečních chorob. Mezi možné komplikace stabilní anginy pectoris patří srdeční záchvat, náhlá smrt způsobená abnormálním srdečním rytmem a nestabilní angina pectoris. Tyto komplikace se mohou vyvinout, pokud se stabilní angina pectoris neléčí.

Je důležité zavolat svého lékaře, jakmile zaznamenáte příznaky stabilní anginy pectoris.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY