Stárnutí na místě v roce 2023: Co to je a jak to můžete udělat?

Maskot/Getty Images

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) asi 1 ze 6 lidí bude v roce 2030 60 nebo starší.

Ačkoli je proces stárnutí každého člověka jedinečný, mnoho starších dospělých se rozhoduje, zda zůstat ve svých domovech, nebo se přestěhovat do prostředí, jako je komunita asistovaného života – podle toho, co nejlépe vyhovuje jejich pohodě a podporuje zdravé stárnutí.

Výzkum naznačuje, že mnoho starších dospělých chce zůstat ve svých domovech, zatímco jsou obklopeni svými blízkými a komunitou, na kterou jsou zvyklí, dokud to nebude obtížné.

Průzkum Home and Community Preferences z roku 2021 provedený AARP mezi 2 826 dospělými v USA zjistil, že asi 75 % lidí starších 50 let chce zůstat ve svých domovech nebo komunitách co nejdéle.

Rozhodnutí žít ve svém domě nebo v komunitě, kterou znáte jako starší dospělý, je známé jako stárnutí na místě. Zde se hluboce ponoříme do toho, co to je a jak můžete stárnout na místě.

Co je na místě stárnutí?

Jednoduše řečeno, stárnutí na místě znamená, že se s přibývajícím věkem rozhodnete zůstat doma s rodinou, přáteli a sousedy – namísto stěhování do rezidenčního zařízení určeného na podporu dlouhodobé péče, jako je zařízení asistovaného bydlení.

Mnoho lidí dává přednost stárnutí na místě, protože jim to umožňuje lépe řídit svůj život a zůstat ve spojení s blízkými. Může to být také nákladově efektivnější než stěhování do domova důchodců nebo komunity asistovaného bydlení.

Starší dospělí s fyzickými poruchami nebo kognitivními poruchami však mohou mít prospěch z života v podpůrnějším prostředí, jako je zařízení pro asistované bydlení, pokud jejich domov přestane vyhovovat jejich potřebám nebo se stane bezpečnostním problémem.

Jak začít stárnutí na místě

Mnoho dospělých chce stárnout na místě, ale zatím k tomu nepodniklo žádné kroky.

Celostátní průzkum veřejného mínění o zdravém stárnutí, založený na průzkumu mezi 2 277 dospělými ve věku 50 až 80 let, zjistil, že mnoho starších dospělých, kteří chtějí stárnout na místě, potřebuje vylepšit své domovy a naplánovat si služby, jako je úklid, plánování jídla a praní prádla.

Asi 88 % uvedlo, že se chtějí co nejdéle vyhýbat stěhování ze svých domovů. Pouze 15 % však zvažovalo, jaké změny provést ve svých domovech a životních podmínkách, když stárnou. Vaše potřeby a životní situace se s přibývajícím věkem pravděpodobně změní, takže je důležité vědět, kdy začít připravovat svůj domov na stárnutí. Nikdy není příliš brzy začít plánovat stárnutí na místě.

Pro začátek zvažte, jak vypadá vaše ideální životní situace. Pokud si například chcete udržet silný podpůrný systém ve stáří, můžete pozvat své blízké, aby s vámi bydleli, pokud tak ještě nečiní, plánovat pravidelné návštěvy nebo se přestěhovat, abyste jim byli blíže.

Pokud máte chronický zdravotní stav, proberte to se svým lékařem. Mohou sdílet tipy do budoucna a poskytovat doporučení pro zdravou stravu a užitečná zařízení, technologie nebo nástroje, jako jsou připomenutí léků, zařízení pro sledování stavu a nositelná zařízení.

Způsoby stárnutí na místě

Obecně platí, že lidé mohou úspěšně stárnout na místě, když mají prostředky, které jim poskytují přístup k včasné a adekvátní zdravotní péči, úklidovým službám, společnosti, dopravě, bezpečnosti a společenským a fyzickým aktivitám.

Zdravotní péče

Stavy související s věkem, jako je ztráta sluchu a zraku, potíže se spánkem, ztráta kostí a svalů, cukrovka, hypertenze a pokles fyzických a duševních funkcí, to vše může ovlivnit schopnost člověka stárnout na místě.

Technika může v tomto případě pomoci. Nositelná zařízení, která monitorují srdeční frekvenci, tělesnou teplotu, hladinu kyslíku v krvi, spánek, krevní tlak, úroveň fyzické aktivity a další, vám mohou pomoci lépe spravovat vaše zdraví a dokonce indikovat, kdy můžete potřebovat lékařskou pomoc. Některá nositelná zařízení dokážou detekovat pády a kontaktovat záchrannou službu.

Připomenutí léků a další zařízení vám mohou pomoci připomenout, abyste si vzali léky a doplňky stravy nebo dokonce vypili vodu.

Můžete také získat osobní podporu od zdravotníků, kteří vás mohou pravidelně navštěvovat, aby vás kontrolovali a řešili jakékoli zdravotní problémy.

Úklid

Zvažte spolupráci se společností, která nabízí pravidelné úklidové služby – včetně generálního úklidu, výměny lůžkovin, přípravy jídla, nakupování potravin, praní a žehlení prádla, organizace šatníku atd. – podle modelu předplatného. Můžete si také najmout osobní hospodyni, která za vás udělá tyto práce.

Společnost

Pravidelná společnost může podporovat vaše emocionální a sociální potřeby, jak stárnete. Spojte se se svými blízkými tak často, jak je to pohodlné. Můžete s nimi virtuálně hovořit přes Zoom, Google Meet, WhatsApp nebo jakoukoli jinou aplikaci pro videohovory, která vám vyhovuje, nebo se scházet několikrát týdně na osobním chatu.

Uspořádejte u vás doma oslavy, jako je Den díkůvzdání nebo narozeniny, abyste se mohli v důležitých dnech vidět a trávit čas se svou rodinou, přáteli a dalšími blízkými.

Můžete také zvážit pořízení domácího mazlíčka, který vám bude dělat společnost. Výzkum od roku 2021 ukazuje, že mít domácího mazlíčka může lidem pomoci zvládat pocity osamělosti a stresu.

Pohybové a společenské aktivity

Snažte se být cílevědomí při zapojování se do fyzických a společenských aktivit na podporu zdravého a aktivního stárnutí.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje věnovat alespoň 150 minut týdně aktivitě střední intenzity nebo 75 minut týdně aktivitě vysoké intenzity a alespoň 2 dny v týdnu silovému tréninku.

Tyto požadavky na cvičení můžete splnit procházkami po domě, večerními procházkami nebo joggingem, hraním s domácím mazlíčkem nebo chozením po schodech, kdykoli je to možné.

Můžete také vytvářet příležitosti pro společenské aktivity tím, že se připojíte ke skupinám s podobnými koníčky nebo zájmy, jako je tenisový klub, knižní klub, taneční kurz nebo kurz vaření, dobrovolnictví ve své komunitě a pravidelné návštěvy místní knihovny a muzea.

Přeprava

I když zdravotní problémy související s věkem, jako je ztráta sluchu, únava, omezená pohyblivost nebo ztráta koordinace, mohou ovlivnit vaši schopnost řídit, zvažte místo toho autobus, kyvadlovou dopravu, taxi, Uber nebo Lyft. Nebo se přihlaste do paratransitního vozidla určeného pro osoby s tělesným postižením.

Bezpečnost

Podle potřeby předělejte domácí struktury a vyměňte domácí předměty, aby byl váš domov bezpečnější a dostupnější. Zvažte investici do věcí, které usnadňují přístupnost, jako jsou protiskluzové vany, madla, sprchové židle, polohovatelné postele, stoupačky záchodových prken a další.

Vaše bezpečnost je také důležitá. Můžete nastavit domácí bezpečnostní systémy jako ADT, WellBe Medical Alert a GetSafe, které vám pomohou cítit se bezpečně a chráněny.

Více zdrojů a služeb pro stárnutí najdete na místě, když prozkoumáte Eldercare Locator, National Council on Aging, USAging, National Aging in Place Council nebo Office for the Aging.

Obavy ze stárnutí na místě

Stárnutí přichází s obavami o pohyb, bezpečnost, zdraví, sociální podporu a pohodu, které mohou každého, kdo chce žít nezávisle, přimět své rozhodnutí pečlivě zvážit.

Pokud máte tělesné postižení nebo omezenou pohyblivost, můžete se obávat omezení pohybu v domě nebo venku.

Kromě toho se můžete obávat, že zažijete osamělost, když žijete sami. Obecně platí, že starší lidé mohou být náchylní k osamělosti nebo sociální izolaci kvůli faktorům, jako je ztráta blízkých nebo život se zdravotními problémy, jako jsou problémy se sluchem, cukrovka, hypertenze a deprese. Můžete se obávat růstu nebo udržování své sociální sítě, zůstat společensky aktivní a uspokojovat další sociální potřeby a přitom žít nezávisle.

Můžete se také obávat, jak udržet své prostředí bezpečné a bezpečné, nebo se můžete obávat, že nečekaně onemocníte a okamžitě dostanete lékařskou péči.

Všechny tyto obavy jsou na místě a při rozhodování, zda chcete s přibývajícím věkem žít nezávisle, je určitě promyslete. Pokud se rozhodnete stárnout na místě, vězte, že existuje mnoho nástrojů, jako jsou lékařské výstražné systémy a další technologie, které vám pomohou cítit se ve svém domově bezpečně a bezpečně.

Jak stárnutí na místě ovlivňuje blízké

Stárnutí na místě může znamenat, že blízcí vám pomohou věnovat čas, úsilí, finance nebo jiné zdroje, aby vám zajistili pomoc a podporu, kterou potřebujete, abyste mohli pohodlně žít doma.

Někteří vám mohou pomoci tím, že budou v určitý den nablízku dělat domácí práce, nebo vás mohou navštěvovat častěji, aby vám dělali společnost a pomohli vám zvládat jakékoli nové výzvy.

Mohou vám ukázat, jak používat technologii, která může usnadnit stárnutí na místě, jako jsou chytré hodinky nebo aplikace pro nákup potravin nebo služby mobility.

Kromě toho vám mohou pomoci vzít vás nebo vás doprovázet na schůzky s lékařem, zajistit dopravu nebo nastavit váš internet a počítač pro virtuální schůzky, pokud jsou k dispozici.

Často kladené otázky o stárnutí na místě

Jaké jsou průměrné náklady na stárnutí na místě?

Podle průzkumu nákladů na péči společnosti Genworth z roku 2021 jsou měsíční střední náklady na domácí péči asi 5 000 USD.

Pokrývá pojištění náklady na stárnutí na místě?

Soukromé pojištění nebo Medicare pokrývá některé náklady na stárnutí na místě. Kontaktujte svou pojišťovnu a zjistěte, jaké náklady na péči o stárnutí na místě váš plán pokrývá.

Je stárnutí na místě dobrý nápad?

Stárnutí na místě může být dobrým nápadem pro starší dospělé, kteří s vhodnými úpravami domova a životního stylu mohou žít nezávisle. Lidé s fyzickými poruchami nebo kognitivními poruchami mohou mít prospěch z přesunu do zařízení pro asistované bydlení.

Co je nejdůležitější součástí stárnutí na místě?

Stárnutí na místě vám umožňuje zůstat v nejpohodlnějším prostředí, s lidmi, které milujete, a se svým cenným majetkem v pozdějších letech.

Jak poznám, že musím začít přemýšlet o stárnutí na místě?

Čím dříve začnete přemýšlet o stárnutí na místě, tím lépe. Můžete začít stárnout na místě, jakmile si budete moci dovolit upravit své prostředí a okolnosti tak, aby podporovaly nezávislý život ve vaší domácnosti.

Mnoho lidí chce stárnout na místě, protože jim to umožňuje lépe zvládat svůj život a cestu stárnutí. Mnoho lidí si však není jistých, kde začít.

Nastavení systémů, které zajistí, že váš domov je bezpečný a snadno ovladatelný, a zajištění, že budete mít přístup k úklidu, přípravě a plánování jídla, zdravotní péči, dopravě, sociální podpoře a dalším, vám může pomoci úspěšně stárnout na místě.


Frances Gatta je zdravotnická spisovatelka na volné noze se zkušenostmi s psaním o obecném zdraví, zdraví žen, zdravotnických technologiích, duševním zdraví a personalizované výživě. Můžete se s ní spojit Cvrlikání a LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY