Stopařův palec

Přehled

Stopařův palec je palec, který je hypermobilní nebo velmi ohebný a dokáže se ohnout dozadu za normální rozsah pohybu. Tento stav, formálně známý jako distální hyperextenzibilita, není bolestivý a žádným způsobem neinhibuje funkci palce.

Ohebnost vašeho palce je řízena jeho distálním interfalangeálním kloubem, ohybovým bodem, ve kterém jsou spojeny kosti vašeho palce.

Lidé se stopařským palcem mají distální klouby, které se mohou ohnout dozadu až o 90 stupňů. Vypadá to podobně jako klasická pozice stopaře u silnice, palec nahoru v naději, že se sveze.

Stopařův palec se může vyskytovat na jednom nebo obou palcích.

Výskyt stopařského palce

Stopařův palec nebyl rozsáhle studován a existuje jen málo nebo žádné údaje o jeho prevalenci ve Spojených státech nebo na celém světě.

Studie z roku 2012 však zjistila, že 32,3 procenta z náhodného vzorku 310 lidí mělo stopařský palec. Z těchto subjektů bylo 15,5 procenta mužů a 16,8 procenta žen.

Studie z roku 1953, provedená na Johns Hopkins University, byla jednou z prvních, která analyzovala stopařův palec. V této studii bylo zjištěno, že 24,7 procenta bílých lidí a 35,6 procenta černochů má tento stav ve Spojených státech.

Příčiny stopařského palce

Stopařův palec může být dědičný stav s genetickou vazbou.

Někteří lidé se stopařským palcem mohou získat dvě recesivní kopie nebo alely genu, který určuje přímost palce. To znamená, že rys stopařského palce byl přítomen u obou rodičů osoby, která se s ním narodila.

Pokud by místo toho jeden rodič měl dominantní gen pro vzpřímený palec a druhý měl recesivní gen pro stopařův palec, jejich potomci by tento stav neměli. Lidé s recesivním genem pro tento stav se nazývají přenašeči.

Osoba, která je nositelem recesivního genu, by musela mít dítě s jiným nositelem genu, aby toto dítě zdědilo vlastnost.

Existuje však určitá debata o tom, že palce jsou vždy jednoho ze dvou druhů, přímé nebo stopařské. Alternativní teorie říká, že ohybatelnost palcem zahrnuje spektrum, které sahá od žádné ohybatelnosti v kloubu až po extrémní ohybatelnost.

Komplikace a stavy spojené s palcem stopaře

Stopařův palec nezpůsobuje žádné komplikace ani zdravotní problémy. Obvykle to není bolestivé a neztěžuje to používání rukou.

Stopařův palec může být spojen s několika zdravotními problémy. Tyto zahrnují:

Diastrofická dysplazie

Jedná se o genetický stav, který ovlivňuje vývoj kostí a chrupavek. Lidé s tímto stavem mají velmi krátké ruce a nohy. Mohou mít také zakřivení páteře, kyjových nohou a stopařských palců.

Porucha spektra hypermobility

Porucha, která postihuje pojivovou tkáň, porucha spektra kloubní hypermobility má za následek extrémně flexibilní klouby v mnoha oblastech těla, možná včetně palců.

Lidé s tímto onemocněním jsou často označováni jako „dvojité klouby“, protože jejich klouby se mohou pohybovat mimo normální rozsah pohybu.

Výhled

Stopařův palec je málo prozkoumaný fenomén, který může mít genetickou souvislost. Pokud to není důsledek vrozené poruchy, jako je diastrofická dysplazie nebo porucha spektra hypermobility, není to bolestivé.

Stopařův palec nijak nepříznivě neovlivňuje schopnost osoby s ním používat ruce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY