Syndrom suchého oka a lupus: Co vědět

Syndrom suchého oka je běžný u lidí s lupusem kvůli účinkům lupusu na tkáně podílející se na produkci slz. Příznaky mohou zahrnovat štípání, pálení nebo pocit, že je něco v oku.

Lupus je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět ve vašem těle. Některé běžně postižené oblasti zahrnují klouby, kůži a vnitřní orgány, jako je srdce a ledviny.

Je také možné, že lupus postihuje oči. U některých lidí to může vést k syndromu suchého oka.

Tento článek zkoumá, jak lupus ovlivňuje oči. Zkontrolujeme příznaky syndromu suchého oka, které je třeba si uvědomit, spolu s diagnózou a léčbou.

Jak lupus ovlivňuje oči?

Lupus způsobuje zvýšení zánětu ve vašem těle, včetně tkání oka a kolem nich. Když k tomu dojde, můžete zaznamenat různé oční příznaky.

Odhaduje se, že až jedna třetina lidí s lupusem má oční příznaky. Úroveň těchto příznaků se může pohybovat od mírných až po závažné.

Závažné oční příznaky kvůli lupusu mohou ohrozit váš zrak. Je však důležité si být vědom jakéhokoli typu očního příznaku souvisejícího s lupusem. Oční příznaky totiž mohou být an počáteční znamení stavu.

Léky, které se používají k léčbě lupusu, zejména hydroxychlorochin (Plaquenil), mohou také způsobit oční problémy. Hydroxychlorochin tlumí vaši imunitní odpověď a pomáhá snižovat zánět. Pokud je však hydroxychlorochin předepisován ve vysokých dávkách po dobu měsíců nebo let, může také poškodit vaši sítnici.

Jak lupus způsobuje syndrom suchého oka?

Suché oči jsou poměrně častým příznakem lupusu. A studie 2021 příznaky suchého oka byly zjištěny u 26 % lidí s lupusem. Navíc ve srovnání se zdravými jedinci měli lidé s lupusem čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít suché oči.

Slzy jsou životně důležité pro udržení vlhkých a lubrikovaných očí. Je tam pár komponentů k roztrhání. To, co normálně považujeme za slzy, je vodnatá část, která je vyjádřena drobnými slznými žlázami ve spojivce (sliznice, která pokrývá přední část oční bulvy a vnitřní víčka).

Slzy mají také vnější mastnou vrstvu, která zabraňuje odpařování slzného filmu. Olej je exprimován Meibomskými žlázami, umístěnými hluboko ve víčkách a exprimován podél okrajů očních víček.

A konečně, pohárkové buňky ve spojivce exprimují hlen, který pomáhá rovnoměrně distribuovat slzný film po povrchu oka.

Slzné žlázy udržují vaše oči mazané. Lékařská ilustrace od Alyssy Kieferové

Lupus a suché oči

Když jsou oči a okolní tkáně zahlceny zánětem kvůli lupusu, může to negativně ovlivnit produkci slz a vést k suchým očím, nepohodlí v očích a rozmazanému vidění.

Například slzné žlázy nemusí produkovat dostatek slz nebo meibomské žlázy nemusí produkovat dostatek oleje, což znamená, že se slzy odpařují rychleji.

Účinky lupusu se mohou rozšířit do mnoha částí oka, včetně těch, které se podílejí na produkci slz.

A recenze 2016 poznamenává, že jak slzné žlázy, tak spojivka mohou být postiženy lupusem. Dále a studie 2022 identifikovali změny v meibomských žlázách lidí s lupusem.

Lupus a Sjögrenova nemoc

Lupus je také spojen s dalším autoimunitním onemocněním nazývaným Sjögrenova choroba. U Sjögrenovy choroby váš imunitní systém selektivně napadá vaše slzné a slinné žlázy. Jako takové jsou hlavními příznaky SS suché oči a sucho v ústech.

Když máte Sjögrenovu chorobu, která je spojena s lupusem, nazývá se sekundární Sjögrenova choroba. Systematické přehledy a výzkumy to odhadly 14 až 17,8 % lidí s lupusem má sekundární Sjögrenovu chorobu.

Sekundární Sjögrenova choroba může u některých lidí s lupusem vést k syndromu suchého oka. Je však také důležité vědět, že suché oči může stále nastat u lidí s lupusem, kteří nemají sekundární Sjögrenovu chorobu.

Jaké jsou příznaky syndromu suchého oka?

Příznaky syndromu suchého oka mohou zahrnovat:

 • pocity štípání nebo pálení v oku
 • pískový nebo pískový pocit, jako byste měli něco v oku
 • červené oči
 • rozmazané vidění
 • unavené oči
 • citlivost na světlo
 • bolest při nošení kontaktních čoček
 • zvýšené slzení

Může se zdát neintuitivní, že syndrom suchého oka způsobuje slzení. Zvýšené slzení je však reakcí vašeho těla na podráždění způsobené příliš suchými očima.

V této situaci jsou zdrojem nadměrného, ​​reaktivního slzení větší slzné žlázy umístěné těsně nad každou oční bulvou v kostní očnici (oční jamce).

Obecně řečeno, syndrom suchého oka je chronický nebo dlouhotrvající stav. Jeho příznaky mohou být zhoršeny faktory, které přispívají k suchým očím. Ty mohou zahrnovat věci jako:

 • Suchý vzduch
 • vystavení větru, kouři nebo znečištění
 • dlouhé doby čtení nebo sledování u počítače, tabletu nebo telefonu

Pokud máte přetrvávající příznaky suchého oka, domluvte si schůzku s očním lékařem. Mohou pomoci určit, co je může způsobovat.

Jak se diagnostikuje syndrom suchého oka způsobený lupusem?

Pokud máte lupus a myslíte si, že máte syndrom suchého oka, oční lékař může během očního vyšetření zkontrolovat suché oči. Během očního vyšetření zkontrolují vaše oči a oční víčka, zda nemají příznaky syndromu suchého oka nebo jiné oční problémy.

Mohou také provést další testy k posouzení vašich slz. Příklady zahrnují test doby rozpadu slzného filmu (TBUT) a Schirmerův test.

Test TBUT používá místní rostlinné barvivo k měření doby, po kterou neporušený slzný film pokrývá povrch vašeho oka poté, co mrknete. Zdravý, neporušený slzný film obvykle přetrvává po dobu 20 až 30 sekund. Kratší doba v tomto testu může znamenat syndrom suchého oka.

Schirmerův test měří, kolik slz uděláte. Na oční víčko je umístěn malý kousek papíru. Budete požádáni, abyste na několik minut zavřeli oči, poté lze změřit množství vlhkosti na papíře.

Pokud má lékař nebo zdravotnický pracovník podezření, že můžete mít sekundární Sjögrenovu chorobu, může provést testy, které vám pomohou diagnostikovat i tuto. Příklady zahrnují krevní testy na autoprotilátky a testy k posouzení aktivity vašich slinných žláz.

Jak se léčí syndrom suchého oka způsobený lupusem?

Udržování celkových příznaků lupusu pod kontrolou může snížit zánět ve vašem těle a může také snížit oční příznaky. Pokud však máte lupus a suché oči, lékař může také doporučit léčbu, která se zaměřuje přímo na vaše oko.

U mírných suchých očí je možné, že umělé slzy mohou pomoci zmírnit vaše příznaky. Jedná se o speciální druhy očních kapek, které napodobují vaše vlastní slzy. Můžete je zakoupit volně prodejně v drogeriích nebo supermarketech.

Někteří lidé mohou mít reakci na konzervační látky v umělých slzách. V tomto případě může lékař doporučit oční kapky bez konzervačních látek.

V závažnějších situacích lze použít oční kapky na předpis, které pomáhají snížit zánět. Některé příklady zahrnují cyklosporin (Restasis) nebo lifitegrast (Xiidra).

Další potenciální léčbou je umístění dočasných zátek do vašich slzných kanálků. Pomáhají zpomalit odtok slz a udrží je v očích po delší dobu.

Jaké další oční problémy a stavy jsou spojeny s lupusem?

Kromě syndromu suchého oka existují i ​​další oční problémy a stavy, které jsou s lupusem spojeny. Tyto zahrnují:

 • lupus kožní léze kolem očních víček (kožní lupus)
 • skleritida, což je zánět skléry, bílé části vašeho oka

 • přední uveitida, což je zánět uvnitř oka v tekutinou naplněném prostoru zvaném přední segment, který se nachází mezi čirou rohovkou a oční čočkou
 • lupus retinopatie, která způsobuje poškození vaší sítnice, části vašeho oka, která přijímá obrazy a převádí je na elektrické signály, které jsou odesílány do vašeho mozku
 • lupus choroidopatie, která vede k poškození oblasti pod sítnicí, která se nazývá cévnatka
 • poškození zrakového nervu, což je nerv, který posílá informace z vašich očí do vašeho mozku

Může lupus ovlivnit váš zrak?

V závažných situacích může lupus ovlivnit váš zrak. Například neléčený těžký syndrom suchého oka může poškodit rohovku, čirou vrstvu vašeho oka, která umožňuje pronikání světla. To může vést ke ztrátě zraku.

Kromě toho může lupus retinopatie a poškození zrakového nervu související s lupusem také vést ke ztrátě zraku. Odhaduje se, že tyto oční problémy postihují 10 % a 1 % lidí s lupusem.

Často kladené otázky o tom, jak lupus ovlivňuje vaše oči

Existuje nějaký způsob, jak zabránit syndromu suchého oka, pokud máte lupus?

Můžete pomoci snížit pravděpodobnost syndromu suchého oka a dalších očních problémů tím, že zajistíte zvládnutí příznaků lupusu. Proto se vždy pečlivě držte svého léčebného plánu.

Mezi další způsoby, jak zabránit zhoršení suchých očí, patří:

 • pomocí zvlhčovače vzduchu, aby byl vzduch ve vaší domácnosti vlhký
 • vyhnout se dráždivým látkám, jako je kouř a znečištění
 • zvážit nošení slunečních brýlí, pokud se chystáte být venku ve větru
 • při čtení nebo používání počítačů, tabletů nebo telefonů si dávejte pozor
 • vyzkoušet doplňky omega-3 mastných kyselin, které může pomoci zlepšit příznaky suchého oka
 • pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní

Způsobuje lupus oční plováky?

Ano. Oční plováky jsou malé skvrny nebo čáry, které se zdají být plovoucí přes váš zrak. U lupusu může být pozorování mnoha nových plovoucích příznaků známkou vážného problému s vaší sítnicí.

Jak poznáte, že lupus způsobuje oční problémy?

Pokud máte lupus, některé obecné příznaky, které mohou znamenat, že způsobuje problémy s očima, zahrnují:

 • štípání, pálení nebo bolest v oku
 • pocit, že máš něco v oku
 • červené oči
 • citlivost na světlo
 • zvýšené slzení
 • změny vidění, které mohou zahrnovat:
  • rozmazané vidění
  • plováky
  • ztráta zraku

Může oční vyšetření identifikovat lupus?

Ne. Oční vyšetření může odhalit oční problémy, které jsou někdy spojeny s lupusem, ale nikoli lupus samotný. Pokud máte další příznaky, které jsou v souladu s lupusem, je důležité navštívit lékaře, který vám pomůže zjistit, co je způsobuje.

Jaké jsou běžné příznaky lupusu?

Lupus může mít různé příznaky. Podle Lupus Foundation of America mezi nejběžnější patří:

 • únava
 • bolest nebo otok kloubů
 • otoky rukou, nohou nebo očí
 • bolesti hlavy
 • nízká horečka
 • ztráta vlasů
 • vyrážka na obličeji ve tvaru motýla
 • citlivost na světlo, která může způsobit vznik vyrážky

 • vředy v nose nebo ústech
 • bolest na hrudi, ke které dochází, když zhluboka dýcháte

 • prsty na rukou nebo nohou, které mění barvu v reakci na chlad nebo stres, což se nazývá Raynaudův fenomén

Syndrom suchého oka je běžný u lidí s lupusem. Může k tomu dojít kvůli účinkům lupusu na tkáně zapojené do produkce slz. Někteří lidé s lupusem mají také sekundární Sjögrenovu chorobu, která způsobuje suché oči a ústa.

Pokud jsou příznaky suchého oka mírné, mohou je pomoci zvládnout umělé slzy. V závažnějších případech mohou být doporučeny oční kapky na předpis. Celkově může řízení vašeho lupusu pomoci udržet i oční příznaky pod kontrolou.

Některé oční problémy související s lupusem mohou být vážné a mohou ovlivnit váš zrak. Z tohoto důvodu nezapomeňte navštívit lékaře, pokud máte lupus a objevíte nové nebo související oční příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY